Polecamy

To bez wątpienia król naszych parapetów © Falco (Pixabay.com)
[2/12]

Domowe gatunki storczyków. Sprawdź, którego masz storczyka i jak go uprawiać

To bez wątpienia król naszych parapetów. W naturze porasta drzewa tropikalnych lasów południowo-wschodniej Azji i północnej Australii. Warto wiedzieć, że ten storczyk ma swoją polską nazwę – ćmówka, ale najczęściej używa się spolszczonej nazwy botanicznej: falenopsis.

Falenopsisy mają mnóstwo odmian, a do uprawy trafiają najczęściej mieszańce, które są dobrze przystosowane do domowych warunków. To najłatwiejsze w uprawie storczyki, które kwitną długo i regularnie powtarzają kwitnienie, zdarza się, że kwitną kilka razy roku.

Ich kwiaty są duże, zebrane po kilka- kilkanaście na jednym pędzie, który wyrasta z kępy ciemnozielonych liści. Kwiaty mogą mieć przeróżne kolory, bywają także cieniowane i różnokolorowe, a także – pokryte wzorami (cętki, plamki, żyłki). Trzeba jednak wiedzieć, że nie ma niebieskich falenopsisów – jeśli takie spotkamy, oznacza to, że rośliny są barwione, a z czasem zaczną kwitnąć na biało.

Właśnie od falenopsisów warto rozpocząć uprawę storczyków.

Storczyk to storczyk? Czasem wydaje się, że takie założenie przyjmują niektórzy sprzedawcy. Jednak storczyki mają mnóstwo gatunków. Poznaj te, które mogą być uprawiane w domach. Dowiedz się, które ze storczyków są najłatwiejsze w uprawie.

Najnowsze wiadomości

reklama