Domowe smoothie: jaki blender do smoothie i zdrowych koktajli wybrać?

Materiał informacyjny Braun
Ręczny blender to niezbędny kuchenny gadżet dla każdego, kto lubi gotować, ma dzieci lub chce szybko przygotować coś smacznego. Dobry sprzęt z powodzeniem zastąpi mikser i pozwoli z łatwością przyrządzać różnorodne potrawy. Idealny do rozdrabniania, miksowania i blendowania ręczny blender sprawdzi się w każdej kuchni. Jak wybrać odpowiedni sprzęt do robienia smoothie i zdrowych koktajli.

Blender do smoothie i koktajli – co rozważyć przy zakupie

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu blendera, zapoznajmy się dokładnie z jego cechami i funkcjonalnościami. Co powinniśmy uwzględnić?

1. Jaką moc ma silnik blendera

Dostępne na rynku ręczne urządzenia do rozdrabniania charakteryzują się różną mocą – od 100-150W do 500W i więcej. Najsłabsze blendery o mocy 200W poradzą sobie z rozdrabnianiem miękkich warzyw i owoców i nadają się przede wszystkim do miksowania zup i przygotowania musów owocowych (np. z bananów lub duszonych jabłek). Najmocniejszy blender o mocy 1000W, taki jak np. MultiQuick 9 firmy Braun poradzi sobie nawet z rozdrabnianiem pestek awokado czy kruszeniem lodu. Urządzenie doskonale sprawdzi się i do przyrządzania domowych smoothie z blendera, i do przygotowania np. masła orzechowego.

2. Czy blender kruszy lód, rozdrabnia mrożone owoce, jogurty?

Tylko blendery o największej mocy mogą kruszyć lód i rozdrabniać twarde zamrożone owoce i warzywa bez uszkodzenia silnika. Nie oczekujmy więc, że tani model poniżej 300W mocy rozdrobni lód. Do takich zadań musimy zatrudnić kuchennego specjalistę, czyli blender wysokoobrotowy.

3. Czy blender przygotuje smoothie?

Do smoothie często dodaje się pokruszony lód. Jeśli wybierzemy blender o bardzo dużej mocy, urządzenie poradzi sobie z rozdrobnieniem kostek lodu, a więc też z przygotowaniem smoothie.

Wypróbuj! Najlepsze przepisy na koktajle owocowe z blendera: banan, kiwi, truskawka, mango, chia, mleko kokosowe >>

4. Jakie funkcje ma blender?

Dobry blender ręczny powinien być wyposażony w dodatkowy blender kielichowy, pojemnik do szatkowania oraz trzepaczkę. Dzięki takim dodatkowym akcesoriom przyrządzimy bez trudu każde danie. W pojemniku do szatkowania szybko pokroimy cebulę, czosnek i zioła. W przystawce kielichowej pokruszymy lód do drinków lub smoothie, zmiksujemy warzywa na zupę lub na koktajle warzywne. Dzięki trzepaczce ubijemy jajka na sztywną pianę, zrobimy aksamitny sos i majonez. Trzepaczka ubija masę równomiernie i napowietrza ją, a to sprawia, że konsystencja potrawy staje się gładka i puszysta.

Na rynku dostępne są blendery również z innymi przystawkami, jednak 3 podstawowe w zupełności wystarczają w codziennym użyciu.

5. Czy urządzenie jest lekkie, poręczne i ergonomiczne? Czy można używać go tylko jedną ręką?

Ręczny blender musi być jak najwygodniejszy. Przecież korzystamy z niego, żeby ułatwić sobie pracę w kuchni i szybciej i wygodniej przygotowywać posiłki. Dlatego urządzenie powinno być dobrze wyważone i lekkie, żebyśmy mogli komfortowo z niego korzystać. Jeśli blender dużo waży, a do tego źle trzyma się w dłoni (np. się wyślizguje), zniechęcimy się do jego używania.

6. Z jakich materiałów wykonano blender? Czy jest wytrzymały?

Zwróćmy uwagę przede wszystkim na materiał, z którego wykonano ostrza. W blenderze do kruszenia lodu czy mielenia orzechów ostrza muszą być z wytrzymałej stali nierdzewnej, podobnie jak i cała stopka oraz cały trzon. Ponieważ blender należy do poręcznych urządzeń, możemy zabierać go ze sobą np. na wakacje, tak jak to robi znana blogerka. Sprzęt musi być więc wytrzymały, żeby bez uszkodzeń przetrwał podróż w walizce i oczywiście na tyle poręczny, żeby zmieścił się pośród wielu innych rzeczy.

7. Czy sprzęt można myć w zmywarce? Jeśli nie, to, czy łatwo go umyć ręcznie?

Jeśli nie przepadamy za ręcznym myciem, wybierzmy blender, którego końcówki i przystawki możemy bezpiecznie włożyć do zmywarki. W niektórych blenderach żadnej z części nie można myć w zmywarce, jednak można je szybko oczyścić pod bieżącą wodą.

8. Czy przycisk włączający trzeba cały czas trzymać i czy można regulować szybkość obrotów?

Blender ma sprawić, że praca w kuchni będzie dla nas przyjemniejsza i mniej męcząca. Dlatego w dobrym i wygodnym blenderze do orzechów, warzyw i owoców nie musimy cały czas trzymać włącznika. Mamy jednak możliwość zmieniania szybkości obrotów podczas blendowania

9. Czy podczas blendowania trzeba unosić stopkę i ją oczyszczać, żeby dokładnie zmielić składniki?

Na pierwszym miejscu w rankingu blenderów ręcznych znajdzie się taki sprzęt, który podczas rozdrabniania składników nie wymaga oczyszczania stopki. Do takich blenderów należy MultiQuick 9, w którym zastosowano specjalną technologię PowerBell Plus. Stopa w kształcie dzwonu podczas miksowania unosi się, a to sprawia, że się nie zapycha. Dzięki ruchomemu ostrzu nie powstaje tzw. martwe pole, a wszystkie składniki trafiają pod noże (zamiast tylko wirować pod stopą), gdzie są dokładnie blendowane.

10. Czy urządzenie staje się gorące podczas dłuższej pracy?

Niektóre modele blenderów szybko się przegrzewają, a końcówka bardzo się rozgrzewa. Jeśli myjemy ją od razu po użyciu, istnieje ryzyko, że się nią poparzymy. Rozgrzewająca się stopa może wpływać również na smak przygotowanych potraw.

Dodatkowe funkcje blendera, które ułatwią nam życie

Warto, żeby urządzenie do robienia koktajli warzywnych i smoothie było wyposażone w system zapobiegający rozchlapywaniu. Wyobraźmy sobie, że wrzucamy do kielicha kilka zielonych warzyw i uruchamiamy blender. A po chwili na naszym ubraniu i kuchennych ścianach widać ślady miksowania. Dlatego blender MultiQuick 9 firmy Braun wyposażono w technologię SplashControl zapobiegającą rozchlapywanie składników.

Wygodne w obsłudze blendery ręczne powinny również mieć system łatwego wymieniania końcówek i szybki montaż akcesoriów. Warto, żeby urządzenie było wyposażone również w przycisk blokujący, który uniemożliwia dzieciom samodzielne uruchomienie blendera.

Jaki blender do owocowego smoothie i zdrowych koktajli warzywnych wybrać?

Jakie urządzenie wybrać zatem do przyrządzania zdrowych smoothie i koktajli? Postawmy na sprawdzony sprzęt o dużej mocy, z wytrzymałą stopą i mocnymi ostrzami. Jeśli blender będzie służył nam do zadań specjalnych, w tym przypadku do rozdrabniania lodu, zdecydujmy się na droższy, ale niezawodny sprzęt. MultiQuick 9 przetestowany przez kuchennych blogerów doskonale radzi sobie z blendowaniem nawet najtwardszych składników. Przygotujemy w nim i koktajl z miękkich owoców, i aksamitne masło z orzechów włoskich. Blender jest przy tym poręczny i wytrzymały, a praca z nim skraca czas przygotowania potraw. Na filmiku zobaczymy, jak dokładnie blender miksuje składniki, nie rozchlapując przy tym zawartości z kielicha:

Nie musimy mieć w kuchni drogiego robota kuchennego, żeby szybko i wygodnie przygotować ciasto na naleśniki, zrobić zupę krem czy krem do tortu. Wystarczy nam blender ręczny wyposażony w podstawowe akcesoria, żeby ułatwić sobie codzienne gotowanie.

Źródła:

* https://www2.braunhousehold.com/pl-pl/products/przygotowywanie-posilkow/blendery-reczne/multiquick-9/mq-9045-x?sku=0X22111179#features
* http://stanstips.com/buying-guide-choosing-an-immersion-blender/
* https://www.which.co.uk/reviews/hand-blenders/article/how-to-buy-the-best-hand-blende

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto