- Kawa daje czas na myślenie. Jest czymś więcej niż tylko napojem, jest wydarzeniem - powiedziała Gertrude Stein, amerykańska pisarka.
Honore de Balzac wypijał podobno 50 filiżanek kawy na dobę.
- Gdy tylko kawa trafi do żołądka, zaczyna się ogólne poruszenie. Pojawiają się pomysły, porównania same się nasuwają, kartka się zapełnia. Kawa jest sprzymierzeńcem, dzięki niej pisanie przestaje być walką - mawiał.
Kawę uwielbiał również Adam Mickiewicz, z którego epopei "Pan Tadeusz" można wnioskować, że cieszyła się wielką popularnością wśród współczesnej mu szlachty, o czym tak pisze:
"Takiej kawy jak w Polszcze nie ma w żadnym kraju:
W Polszcze, w domu porządnym, z dawnego zwyczaju,
Jest do robienia kawy osobna niewiasta,
Nazywa się kawiarka; ta sprowadza z miasta
Lub z wicin bierze ziarna w najlepszym gatunku,
I zna tajne sposoby gotowania trunku,
Który ma czarność węgla, przejrzystość bursztynu,
Zapach moki i gęstość miodowego płynu".
Obecność kawy w swoich czasach wielce cenił sobie Ignacy Krasicki.
Achilles, Cezar — wielcy ludzie byli,
Jednakże kawy z śmietanką nie pili
- napisał w jednym ze swoich wierszy.
Ale nie wszystkich kawa oczarowała i nie wszędzie znajdziemy peany na jej temat. Autorem bodaj największej krytyki kawy jest Jan Andrzej Morsztyn, który napisał:
Napój, jak brzydka trucizna i jady,
Co żadnej śliny nie puszcza na zęby,
Niech chrześcijańskiej nie plugawi gęby...
Kawa pochodzi z Etiopii, w Europie pojawiła się około XVI wieku, w Polsce - po bitwie pod Wiedniem w 1683. Wcześniej znana była regionalnie, np. w Kamieńcu Podolskim.
Dziś kawa przyrządzana jest na wiele sposobów, z różnymi dodatkami. Bodaj najstarszym z nich jest kardamon, z którym komponuje się rewelacyjnie, a do tego poprawia metabolizm. Można też dodać cynamonu czy goździków lub jednego i drugiego. Voltaire mieszał kawę z czekoladą (wypijał ponoć od 30 do 40 filiżanek dziennie).
Są amatorzy kawy gorzkiej i są miłośnicy słodzonej. Prawdziwym rekordzistą w kwestii sypania cukru do kawy był Søren Kierkegaard, duński poeta i filozof, który cukrem wypełniał całą filiżankę, a potem powoli wlewał gorącą, mocną kawę.
Nie ma jednoznacznych wyników badań na temat wpływu kawy na nasz organizm. Jedno jest pewne: stosowana z umiarem raczej nie szkodzi.
Z Gwiazdami - Ania Świątczak - zapowiedź
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?