Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś ruszają szczepienia seniorów. Niektórzy mogli zaszczepić się poza kolejnością

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
100-letnia pani Anna Popiołek z Godowa zaszczepiła się już przeciw Covid-19.
100-letnia pani Anna Popiołek z Godowa zaszczepiła się już przeciw Covid-19. mat. UG Godów
W poniedziałek, 25 stycznia, w całej Polsce oficjalnie rozpoczęło się powszechne szczepienie seniorów. Jeśliby trzymać się harmonogramu, to jako pierwszy w woj. śląskim preparat przyjmie Włodzimierz Czechowski ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Faktycznie jednak od kilku dni trwają już szczepienia seniorów w gminie Godów, w powiecie wodzisławskim.

Harmonogram szczepień ustalił rząd. Zgodnie z nim 25 stycznia rozpoczną się powszechne szczepienia seniorów. Niektórzy jednak mogli przyjąć preparat poza kolejnością. Z takiej możliwości skorzystali właśnie najstarsi mieszkańcy Godowa w pow. wodzisławskim.

Gmina dostała bowiem 90 szczepionek dla domu pomocy społecznej. Faktycznie potrzebnych okazało się tylko 36 dawek. Aby nie zmarnować pozostałych, podjęto decyzję o rozpoczęciu szczepień seniorów w gminie. Tym samym zaszczepiona została już m.in. 100-letnia pani Anna Popiołek, najstarsza mieszkanka Godowa. Kobieta od razu się zgodziła. Jak zapewniła, po szczepieniu czuje się dobrze, nie odczuwa także żadnych skutków ubocznych szczepionki.

Oficjalnie powszechne szczepienia osób starszych rozpoczną się dopiero w poniedziałek. Jako pierwszy 25 stycznia o godz. 7.15 w szpitalu tymczasowym w Katowicach (budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego) zaszczepiony zostanie Włodzimierz Czechowski ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Seniorzy nadal mogą zgłaszać chęć zaszczepienia się. Mimo iż punkty szczepień nie mają na razie wolnych terminów. Jak poinformował w niedzielę pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, wszystkie 3,1 mln szczepionek, które dotrą do Polski do 31 marca, zostały już rozdysponowane.

Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. 

Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.

Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.


Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? 



Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

- Apelujemy do seniorów, aby nie przychodzili do POZ-ów, żeby zapisać się na szczepienie, tylko zostali w domach - mówił minister podczas niedzielnej konferencji prasowej. Tłumaczył jednak, że osoby starsze wciąż mogą zgłaszać chęć zaszczepienia się za pośrednictwem internetu lub drogą telefoniczną. Ten, kto poda swoje dane przez infolinię 989 lub SMS o treści "Szczepimy się" pod numer 664 908 556 albo zarejestruje się za pomocą Profilu Zaufanego, otrzyma informację o najbliższej możliwości szczepienia.

- Gwarantujemy, że pracownicy infolinii zadzwonią z propozycją terminu szczepienia do każdego seniora, który przekaże swoje dane telefonicznie lub przez Internet - zapewnił Dworczyk.

Obecna na konferencji minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, zapewniała z kolei, że pula szczepionek przeciw COVID-19 będzie uzupełniana.

Od piątku, 22 stycznia, przypomnijmy, trwają zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 70 lat. Zarejestrować się można wysyłając SMS na numer 664 908 556, dzwoniąc na bezpłatną i całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia 989 oraz przez Internet. Teoretycznie rejestrować się można także bezpośrednio w punktach szczepień. Obecnie jednak te mają wyczerpane limity do końca pierwszego kwartału tego roku. W efekcie większość wstrzymała rejestrację kolejnych pacjentów i wznowi ją dopiero, kiedy pojawią się dodatkowe szczepionki.

Już niebawem w Polsce zaszczepić się na koronawirusa będą mogły osoby powyżej 80. roku życia. Po nich kolejno ruszą szczepienia populacyjne, które będą odbywać się zgodnie z poszczególnymi etapami Narodowego Programu Szczepień. Obecnie wciąż szczepieni są jedynie medycy i pracownicy placówek medycznych. We wtorek, 19 stycznia licznik już zaszczepionych osób osiągnął około pół miliona. Niestety, w przypadku 164 osób pojawiły się niepożądane odczyny poszczepienne, czyli tzw. NOP. Sprawdź w galerii, jakie działania niepożądane i skutki uboczne mogą wywoływać szczepionki na koronawirusa i jak często pojawiały się one podczas testowania szczepionek Pfizera i Moderny.

Zobacz możliwe skutki uboczne szczepionek ---->

Takie są możliwe skutki uboczne i działania niepożądane szcz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto