Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

E-dowody osobiste od 4 marca. Wymiana dowodów obowiązkowa w ciągu 10 lat

RED
E-dowody osobiste to nowość, które pojawią się 4 marca 2019 r. Tego dnia wchodzą bowiem w życie nowe przepisy dotyczące wydawania dowodów osobistych. Każdy obywatel będzie mógł wyrobić e-dowód, który zgodnie z zapowiedziami ministerstwa cyfryzacji ma w przyszłości m.in. ułatwić załatwianie spraw w urzędach, szpitalach czy korzystanie z elektronicznych bramek na lotniskach w Unii Europejskiej.

E-dowód osobisty można wyrobić od 4 marca 2019

E-dowód osobisty ma być, jak zapewnia mnisterstwo cyfryzacji, „bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia czy podmiotami komercyjnymi (np. bankami)”.

E-dowód służy do

  1. potwierdzenia tożsamości,
  2. podpisywania dokumentów elektronicznych,
  3. potwierdzenia obecności w placówkach medycznych
  4. korzystania z elektronicznych bramek na lotniskach w Unii Europejskiej

Będzie wydawany na 5 lat dla dzieci, które nie ukończyły 5 lat, a dla pozostałych osób – na 10 lat.

E-dowód to plastikowa karta wyposażona w warstwę elektroniczną (czip), na którym zostaną zapisane dane właściciela. Procedura wydania dowodu osobistego zmieni się nieznacznie.

Przy osobistym odbiorze dowodu osobistego w urzędzie będzie wydawana koperta z kodem PUK, a właściciel dowodu będzie mógł ustalić sobie kody PIN

- mówi Wieńczysława Garbarczyk – Tur z Urzędu Miasta Tychy.

E-dowód nie jest obowiązkowe. Niezainteresowani takim dowodem elektronicznym nie będą musieć odbierać kodu PUK ani ustalać kodów PIN.

- W przypadku czasowej utraty kontroli nad e-dowodem będzie możliwość zgłoszenia zawieszenia ważności takiego dowodu oraz cofnięcia tego zawieszenia w okresie do 14 dni od zgłoszenia. Jeżeli w tym okresie nie nastąpi cofnięcie zawieszenia, dowód zostanie unieważniony – tłumaczy Wieńczysława Garbarczyk – Tur.

W przypadku zgłoszenia policji utraty dowodu osobistego w wyniku przestępstwa, nie będzie już obowiązku dodatkowego zgłoszenia takiej utraty w gminie czy w konsulacie RP.

Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r.

O nowy dowód osobisty będzie można się starać jeszcze przed upływem ważności posiadanego dokumentu. Nie ma jednak takiej konieczności.

Nowy dowód osobisty, oprócz dodatkowych możliwości oferowanych przez warstwę elektroniczną, zachowa wszystkie swoje dotychczasowe funkcje bez dodatkowych wymagań dla obywateli. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej, będą mogły wykorzystywać e-dowód tak, jak dotychczas używany dowód osobisty

- mówi Anita Zdebel z Urzędu Miasta Tychy.

Uruchomienie systemu wiąże się jednak z pewnymi utrudnieniami. W związku z wdrożeniem programu planowane są czasowe przerwy techniczne, które będą miały bezpośredni wpływ na pracę urzędów. 1 marca 2019 r. od godziny 11.30 nastąpi przerwa techniczna w działaniu systemu informatycznego do obsługi dowodów osobistych. Nie będzie możliwości złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego, odbioru dowodu oraz zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego.

- Oznacza to, że od tego momentu nie będzie możliwości załatwienia spraw dotyczących dowodów osobistych, w tym złożenia wniosków i wydania już spersonalizowanego dowodu osobistego - mówi Anita Zdebel.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: E-dowody osobiste od 4 marca. Wymiana dowodów obowiązkowa w ciągu 10 lat - Dziennik Zachodni

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto