Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Edward Dwurnik w galerii handlowej Gemini Park. Nieznany obraz Tychów. Zobaczcie zdjęcia

RED
Dzieło Edwarda Dwurnika w Gemini Parku w Tychach
Dzieło Edwarda Dwurnika w Gemini Parku w Tychach Jolanta Pierończyk
W galerii handlowej Gemini Park w Tychach można już oglądać nigdy wcześniej nieprezentowane obraz Edwarda Dwurnika, zmarłego w 2018 roku wybitnego malarza. Przedstawiające Tychy płótno o wymiarach 2,1 m x3 m powstało w 2018 r. na zlecenie Rafała Sonika, właściciela Gemini Parku. To jedno z ostatnich dzieł artysty. W Gemini Parku jest prezentowane w otoczeniu prac stworzonych przez dzieci i młodzież z Tychów i okolic. W dniach 14-23 października będzie można zdobyć gadżety z dziełem Dwurnika.

- Edward Dwurnik pozostawił po sobie ponad 5 tysięcy obrazów. Większość z nich jest doskonale znana wielbicielom sztuki, chociażby z wystaw w Zachęcie, Muzeum Narodowym w Krakowie, MOCAK-u czy Muzeum Narodowym w Warszawie. Obraz, który prezentujemy w Gemini Park dotąd nie trafił na żadną ekspozycję. Powstał ponad 4 lata temu na zamówienie Rafała Sonika, który zlecił artyście wykonanie „portretu” Tychów. Od tego czasu znajdowała się w zamknięciu, w prywatnej kolekcji – mówi Aleksandra Zawodzińska, dyrektor ds. marketingu i PR Gemini Park Tychy.

Teraz ten nietypowy „portret” miasta można obejrzeć z bliska.

Specjalnie dla tego obrazu stworzyliśmy w galerii handlowej galerię sztuki, przestrzeń, w której można podziwiać wyjątkowość tej pracy, a także – co szczególnie ważne – detale, które Dwurnik uchwycił, a które pełne są humoru i groteski

– dodaje.

Dzieło Edwarda Dwurnika zawisło w otoczeniu blisko 30 prac, które zostały wybrane spośród 83, jakie zostały nadesłane na konkurs plastyczny „Z Tych ciekawych – miasto naszymi oczami”. Było to wspólne przedsięwzięcie Gemini Park Tychy oraz Miejskiego Domu Kultury nr 1 w Tychach.

- _Kilka miesięcy temu poprosiliśmy dzieci i młodzież z Tychów i 12 okolicznych miejscowości o stworzenie własnego, artystycznego portretu Tychów, tak jak przed laty zrobił to Edward Dwurnik. Daliśmy przy tym absolutną swobodę twórczą, co do techniki czy stylu. Efektem tego jest otwarta właśnie wystawa pokonkursowa, na której zgromadziliśmy najlepsze prace. To prawdziwe zderzenie wizji wielkiego artysty z wizjami młodych twórców. Co interesujące, znajdujemy tu wiele punktów stycznych, chociażby fascynację Nikiforem, kolorem czy dosadnym realizmem _– mówi Maciej Gruchlik, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków.

Wśród 27 prac znaleźć można dzieła stworzone przez uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, a nawet przedszkolaków m.in. z Tychów, Orzesza, Woli czy Międzyrzecza, w tym prace, które zajęły I miejsce w swoich kategoriach wiekowych, autorstwa Aleksandry Dudek, grupy przedszkolnej w składzie: Maja Tabaczek, Hanna Sieroń i Bartłomiej Worach czy uczniów szkół podstawowych: Martyny Ciupał, Pauliny Rurańskiej, Moniki Gorczycy, Liliany Węski czy grupy w składzie: Karolina Bombis, Rozalia Kronhaf, Zlatoslava Kachmarska, Mateusz Marks.

– Ta wystawa to zarazem swoisty eksperyment. Rzadko bowiem zdarza się, żeby tak cenna praca uznanego artysty pojawiało się w sąsiedztwie prac dzieci i młodzieży. Tu jednak te prace idealnie się ze sobą łączą, a nawet przenikają, dopełniając pewną narrację. Można zaryzykować stwierdzenie, że to niezwykle kompletny artystyczny portret miasta, bardzo odważny, w którym czuć ducha twórczości Dwurnika – mówi Aleksandra Zawodzińska.

Wystawa potrwa do końca października, wstęp jest wolny.

W dniach od 14 do 23 października w Gemini Parku odbywać się będzie specjalna akcja, w której będzie można zdobyć unikalne gadżety z obrazem Edwarda Dwrunika, w tym m.in. parasole, torby czy notesy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto