Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eko-Kiermasz dla zdrowia w Tychach. Jak żywić tanio i zdrowo?

Martyna Brożyna
Eko-kiermasz dla zdrowia w Tychach
Eko-kiermasz dla zdrowia w Tychach Martyna Brożyna
Eko-Kiermasz dla zdrowia w Tychach odbył się po raz dziesiąty. Jedne z warsztatów miały odpowiedzieć na pytanie: Jak żywić tanio i zdrowo? Jak tanio i zdrowo wyżywić wielodzietną rodzinę? Przepis jest prosty.

Zdrowe żywienie? Od razu staje nam przed oczami łosoś (ok. 40zł za kg), orzechy i pestki, które także są drogie. Ale to ceny za cały kilogram, podczas gdy do prawidłowego funkcjonowania na przykład orzechów potrzebujemy 25g dziennie - mówiła specjalistka od zdrowego żywienia podczas 10. eko-kiermaszu w Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka. Tematem jej wykładu było jednak nie tylko zdrowe żywienie rodziny, zwłaszcza wielodzietnej, ale nade wszystko tanie. A podstawą wszelkich oszczędności jest... planowanie. Dobre planowanie zakupów, dzięki któremu unikniemy wyrzucania jedzenia, a tym samym zaoszczędzimy 200-300 zł rocznie.

- Planujmy ! Dzięki temu zaoszczędzimy też czas na zastanawianiu się codziennie nad zakupami i pomysłami na obiad. Wystarczy ogólny zarys, cotygodniowy przegląd lodówki i zapisanie czego brakuje, co dokupić. Planowanie uchroni nas też przed pokusą promocji, okazji itp. Do sklepu warto wchodzić tylko po konkretne rzeczy z listy przygotowanej przy porannej kawie - przekonywała specjalistka. Unikniemy w ten sposób wyrzucania żywności, do czego przyznaje się 35 proc. Polaków. Główny powód marnowania jedzenia to kupowanie na zapas produktów o krótkim terminie przydatności do spożycia.

Na śmietniku nierzadko ląduje jedzenie kupione po obniżonej cenie, a jak wiadomo, przeceniane są najczęściej produkty o niskim terminie ważności. - Okazyjnie warto kupować rzeczy sypkie: kasze, mąki, cukier, makarony. Wtedy promocje są dobrą okazją na oszczędność - mówiła.

Oszczędnie i zdrowo gwarantuje nam kupowanie pełnowartościowych produktów, z których sami przyrządzamy różne smakowitości. Ot, na przykład pierś z kurczaka, która kosztuje zaledwie 1,39 zł za 100 g, a serwowana na zimno może być wykorzystana jako wędlina ze 100-proc. udziałem mięsa, bez żadnych ulepszaczy i konserwantów, a tanio. Tymczasem 100g szynki z indyka kosztuje 4,99 zł/100g, a mięsa w niej, jak podaje producent, 96 proc., zaś w szynce drobiowej, wysokowydajnej tylko 64 proc. - Jest ona oczywiście tańsza, ale kupujemy dodatki zamiast docelowego produktu - przestrzegała specjalistka.

A w ogóle mięso można zastąpić jeszcze tańszymi, równie bogatymi w białko, roślinami strączkowymi. Nie wszystkie powodują wzdęcia i problemy gastryczne! Cieciorka, zielony groszek i soczewica to bardzo dobre źródła białka, nie powodujące żadnych problemów trawiennych.

O własnym zdrowiu należy pamiętać także, kiedy najdzie nas ochota na coś słodkiego. Zamiast trzy czekolady w cenie dwóch może raczej figi. A do picia koniecznie woda. Znacznie tańsza od gazowanych słodkich napojów, a do tego samo zdrowie dla naszego organizmu.

A w ogóle, jak twierdzi gość 10. eko-kiermaszu, zakupy pani domu powinna robić... sama.
“Zostaw dziecko i męża w domu” – taką radą zakończyła swoją prelekcję.
- Mężczyźni to bowiem fani słonych przekąsek, dzieci natomiast słodyczy i zabawek - powiedziała

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto