Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Feel - 5 lat na scenie a są już są gwiazdami

Ola Szatan
Choć Feel na scenie jest od 5 lat, to ma już sukcesy.
Choć Feel na scenie jest od 5 lat, to ma już sukcesy. Fot. Arkadiusz Ławrywianiec.
Katowicki zespół Feel znalazł się w ścisłej czołówce artystów, których płyty podbijały serca słuchaczy przez ostatnią dekadę. Potwierdza to 500. wydanie listy OLIS, czyli Oficjalnej Listy Sprzedaży Producentów Audio Video, opublikowane kilka dni temu.

Z podsumowania wydawnictw płytowych artystów, którzy najczęściej gościli na 1. miejscu listy OLIS wynika, że najpopularniejszym zespołem była grupa Ich Troje, a zaraz po nich Piotr Kupicha i jego koledzy (których debiutancki album "Feel" najczęściej gościł na pierwszym miejscu). Jeśli dodać, że Ich Troje istnieje już od 15 lat, zaś Feel powstał ledwie w 2005 roku, zaś 3 lata temu za sprawą piosenki "Jest już ciemno" wygrał festiwal w Sopocie - to wynik katowiczan jest imponujący.

Wiadomo, że w ślad za sukcesem komercyjnym idzie też finansowy. Nie jest tajemnicą, że artyści najwięcej zarabiają na koncertach. Feel trafił już na półkę wykonawców, obok Maryli Rodowicz czy Bajmu, którzy za występ mogą żądać przynajmniej 30 tysięcy złotych.

- Bywało, że graliśmy po 27 koncertów w miesiącu, czasem trzy dziennie. To było czyste wariactwo - mówi Piotr Kupicha, wokalista zespołu.

Feel nie jest jedynym wykonawcą z naszego regionu, który doceniany jest w całej Polsce. Od ponad trzech dekad na scenie króluje zespół Dżem. Ta bluesowo-rockowa formacja ma na koncie tak wiele przebojów, że nawet wielogodzinny koncert nie wystarcza, aby je zaprezentować.

Z frekwencja od lat nie ma problemu grupa Myslovitz. Członkowie grupy mogą sobie robić roczną przerwę w działalności, realizować się w solowych projektach, Artur Rojek może stworzyć sobie festiwal, a fanów ich gitarowego brzmienia wciąż przybywa. - Na szczęście nie jestem zobligowany do wydawania płyt w każdym roku, a świadomość ile dobrych rzeczy udało nam się stworzyć przez ostatnie lata daje mi duży komfort - mówił nam Artur Rojek, gdy Myslovitz rozpoczynał prace nad nowym albumem.

Mistrzem w komponowaniu przebojów jest Robert Janson. Ten urodzony w Czeladzi i przez pewien czas mieszkający w tym mieście, artysta zespołu Varius Manx pokazał, że muzyka popowa wcale nie musi być banalna. Dzięki niemu wybiły się 3 utalentowane wokalistki: Anita Lipnicka, Kasia Stankiewicz i Monika Kuszyńska. To za sprawą Jansona każdy niczym komisarz Ryba z "Kilera" nucił pod nosem słynne "Widziałam orła cień".

Nie sposób zapomnieć też o pochodzącym z Sosnowca Jacku Cyganie. Od lat jest ulubionym tekściarzem Ryszarda Rynkowskiego, dla którego stworzył "Wypijmy za błędy". Współpracował m.in. z Ewą Bem, Piotrem Rubikiem. Napisał ponad 1000 tekstów piosenek. Masowej publiczności dał się poznać jako juror w programie "Idol".

Dzięki pochodzącym z Milówki zespole Golec uOrkiestra muzyka folkowa trafiła się szczyty. Bracia Łukasz i Paweł Golcowie znaleźli receptę na przebój. Ma być lekko łatwo i przyjemnie. Z tego samego założenia wyszedł kilkanaście lat temu Stachursky. Muzyk, który wciąż jest wierny Czechowicom-Dziedzicom, wyrobił sobie markę niekwestionowanego króla dyskotekowych parkietów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto