MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Franciszkanie stworzyli piękną Żywą Szopkę w Tychach! Tradycja w nowoczesnym wydaniu - zobacz zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Żywa Szopka u franciszkanów w Tychach
Żywa Szopka u franciszkanów w Tychach Jolanta Pierończyk
Po raz 22. w parafii franciszkańskiej świętych Franciszka i Klary przy ul. Paprocańskiej 57w Tychach jest Żywa Szopka. Są też: też ognisko, kolędowanie, pchli targ, ale także możliwość uzyskania odpustu zupełnego.

Więcej zdjęć ZOBACZ TUTAJ

XXII Żywa Szopka u franciszkanów w Tychach

W Żywej Szopce u tyskich franciszkanów są, jak zwykle, osioł, kucyki, owce i króliki. Zaczęła się 25 grudnia i potrwa do 7 stycznia. Codziennie w godz. 9-21 w sąsiedztwie szopki jest ognisko i możliwość pieczenia kiełbasek, a do tego cała oferta gastronomiczna: zupa dnia, pierogi, chleb ze smalcem, ale także ciasta, kawa, herbata..A ponadto pchli targ. Wszystko za "co łaska". Dochód ze sprzedaży przedmiotów zasili konto pomocy ubogim i bezdomnym, podopiecznym wspólnoty "Betlejem".

Kolędowanie u tyskich franciszkanów

Świąteczny czas u franciszkanów to też prawie codzienne kolędowanie. Zaczyna się ono w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia po mszy wieczornej o 18.30. Pierwsze kolędowanie, 26 grudnia, o godz. 19.15 zaplanowane jest z Jerzym Moskałą z zespołu Jorgusie. 27 grudnia o tej samej porze będzie kolędowanie z Kulisz Band, 28 grudnia - ze scholką Antolka, 29 grudnia - znów z Jerzym Moskałą, a 30 grudnia - z Magdą Anioł. Od 2 do 5 stycznia po mszy wieczornej odbywać się będzie kolędowanie z Jerzym Moskałą.

W Trzech Krółi o 19.30 kolędy śpiewać będzie gospelowy Chór God’s Property. 7 stycznia na 16.30 zaplanowano koncert kolęd pod dyrekcją Sebastiana Niemczyckiego.

Msze św. w budującym się kościele świętych Franciszka i Klary

Święta u franciszkanów to okazja do wejścia do budującego się kościoła, który na co dzień jest zamknięty.

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia msze w tym niedostępnym na co dzień miejscu odprawione zostaną o 10.30, 12 i 18.30. Tak samo będzie w drugi dzień świąt.

Od środy do soboty w nowym kościele odprawiane będą
tylko o 18.30.

W sylwestrową niedzielę w nowym kościele msze odbędą się o 10.30 i 12. Pozostałe (o 18.30 i o 20) - w tymczasowej kaplicy.

W Nowy Rok msze św. w nowym kościele odprawione zostaną o 10.30, 12, 18.30 . Od wtorku do piątku - o 18.30. Warto wiedzieć, że w piątek homilię wygłosi gość z Indii, ks. Jose Maniparambila. W Trzech Króli na mszach o 10.30 i 12 śpiewać będzie chór św. Franciszka z Opola. O 18.30 homilię wygłosi wspomniany ksiądz z Indii W niedzielę Chrztu Pańskiego, 7 stycznia, mszę o 12 odprawi abp Adrian Galbas, natomiast o 18.30 homilię znów wygłosi ksiądz z Indii.

Odpust zupełny w kościołach franciszkańskich

Do 2 lutego we wszystkich kościołach franciszkańskich można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. - Warunki zyskania tego odpustu to: odmówienie „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, modlitwy w intencjach Ojca św., spowiedź św., Komunia św. i wolność od przywiązania do jakiekolwiek grzechu nawet lekkiego - tlłumaczy o. Emil Pacławski, proboszcz parafii świętych Franciszka i Klary., dodając, że jeśli nie spełnimy wszystkich warunków, to odpust będzie cząstkowy.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto