GKS Tychy znów w I lidze! Stal Mielec pokonana 1:0 [ZDJĘCIA]

Tomasz Kuczyński
GKS Tychy w 1. lidze. Awans został przypieczętowany zwycięstwem nad Stalą 1:0.
GKS Tychy w 1. lidze. Awans został przypieczętowany zwycięstwem nad Stalą 1:0. Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
W meczu ostatniej kolejki II ligi GKS Tychy wygrał ze Stalą Mielec. Bramkę strzelił Stepan Hirskyj w 76. minucie. GKS Tychy po rocznej banicji wrócił na zaplecze Ekstraklasy. Zobacz zdjęcia...

Tyszanie zajęli trzecie miejsce w II lidze. Lepsze od nich były tylko Stal Mielec i Znicz Pruszków. W przyszłym sezonie w 1. lidze grać będą przeciwko sobie GKS Tychy, GKS Katowice, Zagłębie Sosnowiec, Górnik Zabrze i Podbeskidzie. To będą mecze!

GKS Tychy – Stal Mielec 1:0. Tychy wróciły do I ligi!

Lider tabeli zagrał w Tychach od pierwszej minuty z pięcioma młodzieżowcami. Na ławce został Serb Andreja Prokić, który w następnym sezonie będzie reprezentował barwy GKS Katowice.

Przed meczem obie grupy kibiców skandowały „I liga!” - różnica polegała na tym, że ze Stal awans dawno miała w kieszeni, a tyszanie w sobotę o niego walczyli. Przed pierwszym gwizdkiem kapitan GKS-u Mateusz Bukowiec wręczył kapitanowi gości Sebastianowi Zalepie puchar z okazji awansu.

Na trybunach w Tychach pojawiło 10.382 widzów, co oznacza, że w całym sezonie na stadionie przy Edukacji mecze oglądało 107.915 kibiców.

GKS próbował dobrać się do skóry gościom i pierwszy raz bramkarz Marek Kozioł musiał interweniować w 21. minucie, kiedy Mariusz Zganiacz huknął z woleja zza pola karnego. Dwie minuty później podobnym uderzeniem popisał się Mateusz Bukowiec i tym razem Kozioł z trudem sparował piłkę.

Stal wyprowadzała groźnie wyglądające kontry, którym jednak brakowało wykończenia. W 38. minucie formę Pawła Florka strzałem z dystansu sprawdził Bartosz Nowak.

Przy wynikach do przerwy tyski zespół znajdował się na czwartym, barażowym miejscu. Nadal wszystko było w nogach piłkarzy GKS-u.

Nie można było im odmówić ambicji, ale ciągle brakowało klarownych sytuacji. Dopiero w 60. minucie szansę miał Bartosz Rutkowski, jednak z bliska posłał piłkę nad poprzeczką.

W 73. minucie po rzucie rożnym zakotłowało się przed bramką Stali, ale piłka jakimiś cudem nie wpadła do siatki, choć próbowało ją tam skierować trzech piłkarzy GKS-u (jeden po drugim)!

W 76. minucie kibice na stadionie w Tychach oszaleli ze szczęścia. Rezerwowy Ukrainiec Stepan Hirskyj huknął z 30 metrów i zaskoczył bramkarza Stali – 1:0.

W 86. minucie mógł podwyższyć Mateusz Mączyński – strzelił z ostrego kąta i piłka minęła dalszy słupek.

Po ostatnim gwizdku sędziego zaczęła się feta z okazji awansu, który przypadł w roku 45-lecia powstania tyskiego GKS-u.

GKS Tychy – Stal Mielec 1:0 (0:0)

1:0 Stepan Hirskyj (76)

GKS: Florek – Górkiewicz, Boczek, Tanżyna, Mańka (72. Mączyński) – Rutkowski (79. Błanik), Bukowiec, Zganiacz (67. Hirskyj), Grzeszczyk, Radzewicz – Pląskowski (61. Wodecki)

Stal: Kozioł – Sulewski, Zalepa, Bierzało, Liberacki (74. Płatek) – Oziębło (46. Cholewiak), Marciniec, Nowak, Prejs (72. Prokić) – Sobczak, Żegleń (81. Czyżycki).

Żółte kartki: Zganiacz - Marciniec

Sędziował: Marcin Szrek (Kielce)

Widzów: 10.382