Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gliwickie wodociągi z tytułem Najwyższa Jakość Quality International

Redakcja
Zygmunt Frankiewicz, prezydent miasta Gliwice oraz Henryk Błażusiak, prezes zarządu PWiK Sp. z o.o. (z dyplomem Najwyższa jakość QI 2010)
Zygmunt Frankiewicz, prezydent miasta Gliwice oraz Henryk Błażusiak, prezes zarządu PWiK Sp. z o.o. (z dyplomem Najwyższa jakość QI 2010) Fot. Archiwum PWiK
Woda jest niezastąpionym składnikiem naszego organizmu: reguluje temperaturę ciała, umożliwia transport i przyswajanie substancji organicznych oraz przemianę pożywienia w energię, usuwa zbędne produkty przemiany materii, rozcieńcza trucizny, nawilża wdychane powietrze, ułatwia trawienie, orzeźwia, oczyszcza, wzmaga apetyt itd.

Woda umożliwia poprawne funkcjonowanie miliardów komórek naszego ciała. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Gliwic zaopatruje mieszkańców w wodę pochodzącą głównie z własnych ujęć głębinowych zgromadzonych w utworach węglanowych triasu.

Smaku i zawartości życiodajnych minerałów zawartych w wodzie od lat zazdroszczą Gliwicom mieszkańcy innych miast regionu. Podawana bezpośrednio z podziemnych ujęć głębinowych, średniozmineralizowana i nie dezynfekowana, niczym nie ustępuje wodom sprzedawanym w butelkach. Jej jakość każdego dnia jest stale monitorowana przez nowoczesne Laboratorium PWiK Sp. z o.o., zlokalizowane w budynku administracyjno-technicznym Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Gliwicach przy ul. Tomasza Edisona 16.

Działające w strukturach Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. z Gliwic Laboratorium Badania Wody i Ścieków działa w dwóch profilach: badania wody (z pracownią analiz fizyko-chemicznych i analiz mikrobiologicznych) oraz badania ścieków, osadów ściekowych, odpadów i gleb (z pracowniami analiz fizyko-chemicznych, analiz mikrobiologicznych i parazytologicznych). Zakres analityczny Laboratorium obejmuje około 120 parametrów fizyko-chemicznych i bakteriologicznych.

Fachowcy od jakości

Jednak badanie wody i ścieków to nie jedyna działalność, którą zajmuje się gliwickie Laboratorium. Wykwalifikowany zespół specjalistów, w tym czterech przeszkolonych próbkobiorców, pracuje także nad tworzeniem i rozwojem produktu, z którego dumne są całe Wodociągi. W Laboratorium powstaje bowiem doskonała jakość analityczna.

Rozwijający się rynek wciąż zwiększa swoje wymagania. W trosce o jego potrzeby, Laboratorium wdrożyło i utrzymuje system zarządzania jakości zgodny z wymaganiami normy PN EN ISO/IEC 17025 : 2005/Ap1 : 2007.

Posiadanie takiego systemu zwiększa zarówno konkurencyjność firmy jak i pomaga w lepszym jej rozwoju. Prawidłowe wprowadzenie metodologii wymagało zaangażowania kierownictwa Laboratorium i jego pracowników.

Szczególną uwagę trzeba było zwrócić przy tym na wykształcenie, doświadczenie, umiejętności i dalsze podnoszenie kwalifikacji zatrudnionych osób. Kompetencje gliwickich analityków są bieżąco sprawdzane i doskonalone w badaniach biegłości organizowanych m. in. przez Polskie Centrum Akredytacji, Politechnikę Krakowską, LGC Standards.

Nie tylko wiedza zespołu pracowniczego jest w tym Laboratorium najwyższej próby. Nowoczesne urządzenia, w które wyposażone jest gliwickie Laboratorium, objęte są nadzorem metrologicznym, a w rutynowych badaniach do kontroli jakości analiz stosuje się Certyfikowane Materiały Odniesienia.

Kontrahentami Laboratorium są głównie klienci indywidualni, na których zlecenie wykonuje się najczęściej badania wód głębinowych, pochodzących z ujęć prywatnych (wg Rozporządzenia Ministra Zdrowia). Laboratorium obsługuje także swojego właściciela, czyli Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z Gliwic - a co za tym idzie każdego z odbiorców gliwickiej wody!

W ramach swojej wewnętrznej działalności Laboratorium prowadzi:

- Kontrolę jakości wody dostarczanej do sieci i bezpośrednio do konsumenta.

- Kontrolę procesu technologicznego na stacji uzdatniania SUW Łabędy i oczyszczalniach ścieków.

- Kontrolę jakości odprowadzanych ścieków do urządzeń kanalizacyjnych i do wód powierzchniowych.

Gliwickie Laboratorium jako nieliczne w regionie spośród laboratoriów należących do Przedsiębiorstw Wodociągowych od 2007 roku posiada certyfikat Polskiego Centrum Akredytacji, potwierdzający wdrożenie systemu zarządzania, jego prawidłowe funkcjonowanie oraz kompetencje techniczne w zakresie realizowanych badań. Zakres Akredytacji dotyczy obiektów: woda, ścieki i osady ściekowe w dziedzinie badań fizykochemicznych i bakteriologicznych, oraz pobieranie próbek do tych badań.

Zgodnie z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków, Laboratorium cieszy się także zaufaniem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Oznacza to, iż może wykonywać badania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, a wyniki jego badań są uznawane przez najwyższe władze sanitarne i administracyjne. Od 2009 r. Laboratorium jest także członkiem rzeczywistym Klubu Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB nr 806.

"Powtórzyć sukces jest jeszcze trudniej, niż odnieść go po raz pierwszy" - jak mawiała brytyjska tancerka, Margot Fonteyn. Tym większym osiągnięciem Laboratorium jest zdobycie w czerwcu bieżącego roku złotego godła Najwyższej Jakości Quality International 2010 oraz I miejsca w ogólnokrajowym plebiscycie pod tym samym tytułem. Gliwickie Laboratorium Badania Wody i Ścieków zostało odznaczone w kategorii "System Zarządzania Laboratorium", co stawia je w ścisłej krajowej czołówce w zakresie swojej działalności. Program, organizowany m.in. przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, jest skierowany do organizacji, mogących poszczycić się osiągnięciami na najwyższym, światowym poziomie. Jego celem jest wyłonienie i uhonorowanie podmiotów odznaczających się wysoką dbałością o jakość oferowanych produktów i usług.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto