Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Górnicy z obniżką pensji? PGG chce ograniczyć wydobycie

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Polska Grupa Górnicza zaproponowała związkom zawodowym czasowe ograniczenie wydobycia, zmniejszenie czasu pracy i obniżkę wynagrodzeń
Polska Grupa Górnicza zaproponowała związkom zawodowym czasowe ograniczenie wydobycia, zmniejszenie czasu pracy i obniżkę wynagrodzeń Polska Press Grupa
Nie pięć, a cztery dni produkcji, zmniejszenie czasu pracy o 20 proc., proporcjonalna obniżka wynagrodzeń wszystkich pracowników, wykorzystanie tarczy antykryzysowej - Polska Grupa Górnicza zapowiedziała wprowadzenie pakietu działań osłonowych, aby nie dopuścić do pogorszenia się sytuacji i elastycznie reagować na kryzys spowodowany epidemią koronowirusa. We wtorek (14.04) przedstawiono propozycję związkom zawodowym. Kryzys uderza w Polską Grupę Górniczą. PGG zamierza czasowo ograniczyć wydobycie. W praktyce oznaczałoby to rezygnację z produkcji w jednym dniu tygodnia, zmniejszenie czasu pracy o 20 proc. i proporcjonalnej obniżce pensji wszystkim pracownikom spółki. Propozycja została przedstawiona związkom zawodowym podczas telekonferencji w poniedziałek (14.04).

Koronawirus uderzył w górnictwo

Branża górnicza jeszcze przed pandemią była w bardzo trudnej sytuacji. Kryzys wywołany epidemią koronawirusa spowodował spadek zapotrzebowania na energię elektryczną, a w konsekwencji na węgiel dostarczany z kopalń PGG do elektrowni. Cała gospodarka obniżyła zużycie energii elektrycznej o około 10-12 proc., co bezpośrednio przełożyło się na spadek przychodów spółki i pogorszyło jej sytuację finansową.

Dodatkowo, niektóre ze spółek energetycznych zwróciły się do PGG z wnioskiem o renegocjację kontraktów handlowych i zmniejszenie dostaw surowca.

Polska Grupa Górnicza postanowiła uruchomić działania wyprzedzające i wdrożyć pakiet osłonowy, aby nie dopuścić do pogorszenia się sytuacji finansowej i elastycznie reagować na kryzys. W pierwszej kolejności, zarząd PGG podjął działania osłonowe, w tym spółka zwróciła się m. in. o przesunięcie terminów płatności części podatków.

Polska Grupa Górnicza postanowiła również sięgnąć po instrumenty tarczy antykryzysowej, które umożliwią spółce uzyskanie wsparcia finansowego w wysokości ok. 70 mln zł miesięcznie.

Ograniczenie wydobycia i czasowa obniżka pensji

We wtorek (14 kwietnia) zarząd PGG zorganizował telekonferencję z przedstawicielami związków zawodowych działających w spółce. Podczas spotkania przedstawicielom strony społecznej zaproponowano zawarcie porozumienia umożliwiającego skorzystanie z ustawy antykryzysowej.

Na podstawie art. 15g ust. 8 ustawy o Covid-19, Polska Grupa Górnicza S.A. chce wprowadzić na trzy miesiące ograniczenie czasu pracy w wymiarze do 20 proc.

- Polegać ma ono na wyłączeniu produkcji w jednym dniu tygodnia w kopalniach PGG S.A. Ruch zakładów górniczych w tym czasie ma odbywać się tak samo, jak w dniach wolnych od pracy. Ograniczenia mają dotyczyć wszystkich pracowników PGG S.A. W czasie obowiązywania porozumienia, wynagrodzenie pracowników zostanie zmniejszone o 20 proc. proporcjonalnie do zmniejszonego czasu pracy. Pozwoli to ubiegać się spółce o dofinansowanie w ramach tarczy antykryzysowej w wysokości ok. 70 mln zł - zakłada propozycja Polskiej Grupy Górniczej.

Równocześnie z powyższymi działaniami przygotowano projekt renegocjacji umów na dostawę usług i sprzętu, w tym ich wartości i czasu wykonywania.

Działania osłonowe pozwolą spółce dostosować się do trudnej sytuacji na rynku spowodowanej epidemią koronawirusa.

- Podczas kryzysu przetrwają ci, którzy potrafią elastycznie dostosować swoje funkcjonowanie do zmieniającej się dynamicznie sytuacji. Taką firmą powinna być Polska Grupa Górnicza S.A. Mamy nadzieję, że pracownicy zrozumieją, że sytuacja firmy jest teraz bardzo trudna, ale dzięki pakietowi działań osłonowych, który wdrożyliśmy, przetrwamy trudny czas. Musimy chronić firmę i przygotować rozwiązania na przyszłość, gdy pokonamy pandemię, a gospodarka znowu przyspieszy – mówi Tomasz Rogala, prezes PGG.

Co na to związki zawodowe?

Według naszych informacji, związki zawodowe mają czas do czwartku (16.04) na ustosunkowanie się do propozycji.

- Za wcześnie żeby mówić jakichkolwiek decyzjach. Podejmiemy je do czwartku. Teraz jest czas na szczegółową analizę propozycji i rozmowy we własnym gronie. Telekonferencja trwała kilka godzin. Sytuacja jest bardzo poważna. Dotyczy znacznej obniżki pracowników i to na trzy miesiące. W tle jest też trudna sytuacja spółki. Jak się nie mylę, to pierwsza taka propozycja ze spółki skarbu państwa - przyznaje Przemysław Skupień z Sierpnia'80.

Jeszcze kilka tygodni temu związki zawodowe mówiły stanowcze "nie" tego typu pomysłom. - To zły i niebezpieczny pomysł. Wszelkie próby dławienia popytu, a tym byłoby ograniczenie wynagrodzeń w górnictwie, tylko pogłębi kryzys w gospodarce. Nie ma mowy, aby górnicy czy pracownicy innych branż mieli być poszkodowani. To oznaczałoby katastrofę. Nie możemy dławić popytu, bo poupadają wszystkie mniejsze firmy - podkreślał kilka tygodni temu na łamach DZ Bogusław Ziętek, przewodniczący związku zawodowego Sierpień'80.

Polska Grupa Górnicza zatrudnia ok. 41 tysięcy osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto