Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Górny Śląsk. 20 historii z XX wieku". Zapraszamy do lektury!

Katarzyna Pachelska
D. Smolorz, M. Kordecki, "Górny Śląsk. 20 historii z XX wieku", str. 202, cena 50 zł.
D. Smolorz, M. Kordecki, "Górny Śląsk. 20 historii z XX wieku", str. 202, cena 50 zł.
Nakładem gliwickiego Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej ukazała się książka pt. "Górny Śląsk. 20 historii z XX wieku". Określenie książka w tym przypadku to za mało, bo to 200-stronicowe wydawnictwo formatu A4 jest właściwie albumem z mnóstwem zdjęć archiwalnych i współczesnych i innych ilustracji, a nie zwykłą książką.

Autorami pozycji są dwaj gliwiczanie - Dawid Smolorz i Marcin Kordecki. Co ciekawe, nie są oni historykami z wykształcenia. Smolorz jest germanistą, a Kordecki slawistą, oboje skończyli studia na Uniwersytecie Śląskim. Historią za to się pasjonują.

- Dokonaliśmy subiektywnego wyboru tematów, które opisaliśmy w książce - mówi Marcin Kordecki. - Dotyczą one całego wieku XX i całego Górnego Śląska, wraz terenem dzisiejszego województwa opolskiego - dodaje.

Część z owych 20 historii jest powszechnie znana, bo trudno by było autorom chcącym się zmierzyć z tym okresem dziejów Górnego Śląska, uniknąć napisania o I i II wojnie światowej, plebiscycie i powstaniach śląskich. Kilka jednak odkrywa przed czytelnikami, którzy nie mają absolutorium z historii, ciekawe, nieznane szerzej fakty. I tak w książce można przeczytać o tym, co działo się z Polakami w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego, a co z morawskojęzycznymi Górnoślązakami po drugiej stronie granicy. Możemy też poznać życie czeskich husytów na dawnym niemieckim Górnym Śląsku.

Ciekawy jest też rozdział o Bojkowie - frankońskiej wsi pod Gliwicami, kiedyś zasiedlonej przez osadników przybyłych z tej części Niemiec. Ludzie ci mówili w specyficznym dialekcie niemieckiego, kultywowali tradycje i trzymali się razem, niechętnie przyjmując obcych, czy to Niemców, czy Polaków.

Książka Smolorza i Kordeckiego byłaby kolejną pozycją tylko historyczną, gdyby autorzy nie odkryli w sobie żyłki dziennikarskiej, i nie opatrzyli każdego rozdziału kilkoma wypowiedziami świadków wydarzeń. Ludzie ci występują z imienia i nazwiska, często ich wypowiedzi są opatrzone zdjęciem.

Dzięki ich wspomnieniom książka jest też świadectwem tego, jak machina dziejów, przetaczająca się przez Górny Śląsk w XX wieku, wpływała na losy ludzi tu mieszkających.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Górny Śląsk. 20 historii z XX wieku". Zapraszamy do lektury! - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto