Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gotyckie freski w kościele w Sadowie - odkryli je właśnie tyscy konserwatorzy [ZDJĘCIA]

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Gotyckie freski w kościele św. Józefa w Sadowie
Gotyckie freski w kościele św. Józefa w Sadowie Piotr Ciastek
Gotyckie freski na Górnym Śląsku znajdują się w Karchowicach, Lubecku i Sadowie. Wszystkie zostały odkryte przez Agnieszki i Tomasza Trzosów z Tychów, konserwatorów słynących przede wszystkim z renowacji sarkofagów królewskich z Wawelu.

Zakończone jest skuwanie tynków w kościele św. Józefa w Sadowie koło Lublińca.

- Jest to kolejne malowidło średniowieczne w kościele, który uważany był za przebadany i wcześniej nic takiego nie znaleziono. Gotyku mamy w Polsce mało, a Śląsk w ogóle był uważany za region, gdzie go jeszcze mniej, a tu już trzecie takie odkrycie - mówi Agnieszka Trzos.

Gotycki kościół św. Józefa należy do najstarszych na Śląsku. Konsekrowany był w 1331 roku. Niestety, wyposażenie jest późniejsze. Ołtarz główny pochodzi z II połowy XVII wieku. XVII-wieczne są też dwa boczne ołtarze, ambona i organy. Do grudnia 2018 r. nikt nie wiedział, że pod warstwą tynku w kościele św. Józefa w Sadowie znajdują się gotyckie freski. Jego znalezienie jest zasługą tyskich konserwatorów dzieł sztuki, Agnieszki i Tomasza Trzosów, którzy zasłynęli z renowacji sarkofagów wawelskich.

Pochodzące z drugiej połowy XV wieku malowidło przedstawia postaci świętych, z których najlepiej zachowany jest wizerunek św. Wawrzyńca

- mówi Tomasz Trzos.

Pod warstwami tynków znaleziono także ślady późniejszych malowideł, ale na razie nieokreślony jest jeszcze ich wiek.
Warstwy tynku skrywały także zmiany architektoniczne wprowadzane w świątyni.

- Widać zamurowane nisze czy wejścia, a także elementy renesansowej lub barokowej sztukaterii na sklepieniu - mówi Tomasz Trzos.
Jak już powiedzieliśmy, jest to trzecie odkrycie gotyckich śladów na Śląsku dokonane przez tyskich konserwatorów.

Pierwsze było w XV-wiecznym kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Karchowicach, gdzie po zbiciu od 4 do 8 cm warstw tynków ukazało się pierwotne malowidło. Były tam: wizerunek św. Krzysztofa oraz sceny Męki Pańskiej.

Gotyckie freski w kościele św. Józefa w Sadowie

Gotyckie freski w kościele w Sadowie - odkryli je właśnie ty...

Następne odkrycie to wspaniale zachowane malowidła w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Lubecku. Są to sceny przedstawiające dzieciństwo i mękę Chrystusa aż do sceny Wniebowstąpienia, Zesłania Ducha Świętego i Rozejścia się Apostołów. Jest też scena Sądu Ostatecznego. Sceny biblijne uzupełniają wizerunki świętych, nie zawsze zidentyfikowanych. Są tam np. Barbara, Katarzyna, Jerzy lub archanioł Michał, biskupi Stanisław i Wawrzyniec.

- Przepiękne malowidło wstępnie datowane na 1410 rok - mówi Agnieszka Trzos.

„Malowidła zachwycają barwnością – na tle ciemnozielonego sklepienia występują postacie odziane w jasne szaty: ecru, oranżowe, błękitne. Na ścianach w kwaterowych polach znajdują się jasne postacie, które przedstawione zostały na jaskrawooranżowym tle”, czytamy w opisie Ireny Kontny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto