Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GZM ma 5 lat. Drewniany jubileusz. Święto metropolii. Ponad 100 urodzinowych atrakcji PROGRAM

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Tychy, osiedle A i rzeźba murarki/przodownicy pracy
Tychy, osiedle A i rzeźba murarki/przodownicy pracy Jolanta Pierończyk
1 lipca 2022 Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia świętuje 5. urodziny. Z tej okazji 2 lipca 2022 na całym jej terenie odbędzie się ponad 100 miniwypraw pod hasłem „Poznajmy się”, też w Tychach, Kobiórze, Łaziskach Górnych, Imielinie i Bieruniu, tj. w podregionie tyskim, gdzie czeka 16 propozycji.

Urodziny GZM w powiecie mikołowskim

O godz. 8.30 na parkingu przy filii MDK przy ul. św. Barbary w Łaziskach Górnych rozpocznie się wycieczka na hałdę Skalny, jeden z najwyższych szczytów GZM. Po wejściu na szczyt uczestnicy stworzą żywy napis METROPOLIA, logo Metropolii lub 41 (liczba miast tworzących GZM).

Gmina Wyry proponuje wycieczkę śladami swojej historii. Spotkanie o godz. 10 przy schronie bojowym „Sowiniec” przy ul. Tęczowej w Gostyni, zwiedzanie, a następnie przejście do pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 i do pozycji bojowych w lesie.

5. urodziny metropolii w powiecie bieruńsko-lędzińskim

W Lędzinach o godz. 11 i 13.30 z parkingu przy kościele św. Anny ruszy edutainmentowa wycieczka na Górkę Klemensową, podczas której uczestnicy zapoznają się z bogatą przyrodniczą i kulturową historią Lędzin, mitologią i legendami o prasłowiańskim bogu piorunów, drzewie sięgającym do nieba, o Szwedach oraz o cudownym uzdrowicielskim źródełku, do którego przyjeżdżali leczyć się nawet książęta von Pless.

Imprezy w Bieruniu Starym odbędą się pod elektryzującym hasłem „Od Rumcajsa do bieruńskiego Nobla, czyli metropolia z siłą dynamitu". W godz. 11-17 na rynku - happening artystyczny (m.in. pokaz rzeźbienia popiersia Alfreda Nobla), o godz. 14 spod krzyża przy kościele św. Bartłomieja ruszy spacer „Śladem bieruńskich warsztatów i zakładów pracy”, a o godz. 16 na rynku - inscenizacja przekazania Wojsku Polskiemu czołgu TKS zakupionego w 1936 r. ze składek pracowników fabryki dynamitu (okazja do przejazdu tankietką).

W Imielinie będzie możliwość dwugodzinnego przejścia wokół zalewu. Start o godz. 9 spod rybaczówki w Imielinie przy ul. Wandy. O godz. 10 w klubie żeglarskim Yacht Club Opty przy ul. Teligi w Chełmie Śl.rozpocznie się plener malarski dla dzieci i młodzieży. Zapisy na oba wydarzenia - pod nr. 32 225 59 92 lub mailowo: [email protected]. Natomiast o 22.15 na stadionie miejskim przy Hallera rozpocznie się pokaz laserowy.

Święto metropolii w powiecie pszczyńskim

W Kobiórze na godz. 10 zaplanowane jest śniadanie metropolitalne z folklorem na parkingu przy Centralnej 117, skąd o godz. 10,12 i 14 ruszy bus do zameczku w Promnicach, gdzie uczestnicy poznają historię księżnej Daisy i zjedzą deser Daisy (zapisy 32 21 88 18). O tych samych godzinach inny bus powiezie chętnych do smolarni, która jest teraz Regionalną Izbą Pamięci (zapisy 32 21 88 182), a jeszcze inny - do tzw. Doliny Trzech Stawów w Puszczy Pszczyńskiej (zapisy 32 21 88 182) oraz do kościoła kobiórskiego, który też ma swoje ciekawostki (zapisy 32 21 88 182). A na miejscu startu o godz. 15 zacznie się festyn rodzinny.

Drewniany jubileusz metropolii w Tychach

W Tychach, niestety, na jeden z atrakcyjniejszych punktów programu, jakim był przejazd trolejbusem śladami Ryśka Riedla z udziałem jego syna, Sebastiana, nie ma już miejsc.
Ale można się zapisać na zwiedzanie Tyskiej Galerii Sportu i poznanie sportowych herosów miasta o godz. 11 i 17 (zapisy: 515 717 430, także SMS-em; [email protected]).

Można też wybrać się na godz. 13 do kościoła Ducha św., przyjrzeć się jego architekturze,a zwłaszcza słynnym ikonom Jerzego Nowosielskiego. Oprowadzać będzie dr Jerzy Gorzelik. Zapisy: 887 450 212 (także SMSem), [email protected]. Zbiórka - przed kościołem.

Można też odbyć podróż do lat 50. XX wieku na unikatowym osiedlu A. Start o 11.30 i 13.30 spod rzeźby murarki (naprzeciw kościoła Miłosierdzia Bożego). Zapisy pod nr tel. 887 450 212 (także SMS-em), [email protected].

O godz. 17 na Dzikiej Plaży nad Jeziorem Paprocańskim zacznie się Etno Dzika Plaża, gdzie do godz. 22 rozbrzmiewać będzie muzyka folkowa, jazzowa, ukraińska i klezmerska.

SZCZEGÓŁY
Kierunek GZM - Poznajmy się

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto