Handel w niedziele od 1 lutego 2022. Biedronka, Lidl, Aldi, Kaufland i inni przestaną być niedzielnymi „pocztami”. Ale mają inne pomysły

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
23 stycznia 2022 Biedronki i inne sklepy wielkich sieci były po raz ostatni otwarte w niedziele objęte zakazem handlu. 30 stycznia będą pracować legalnie, bo to niedziela handlowa, jedna z siedmiu w tym roku. Od 6 lutego zakupy w niehandlowe niedziele zrobimy tylko w tych sklepach, w których za ladą stanie sam właściciel lub - za darmo - ktoś z jego bliskich.
23 stycznia 2022 Biedronki i inne sklepy wielkich sieci były po raz ostatni otwarte w niedziele objęte zakazem handlu. 30 stycznia będą pracować legalnie, bo to niedziela handlowa, jedna z siedmiu w tym roku. Od 6 lutego zakupy w niehandlowe niedziele zrobimy tylko w tych sklepach, w których za ladą stanie sam właściciel lub - za darmo - ktoś z jego bliskich. brak
Z końcem stycznia 2022 zniknie „furtka” w ustawie o zakazie handlu w niedziele pozwalająca na otwieranie sklepów w związku ze świadczeniem usług pocztowych. Wykorzystywały ją m.in. popularne „Żabki”, a w 2021 roku możliwość odbioru przesyłek – a „przy okazji” zrobienia zakupów w niedziele – pojawiła się m.in. w Biedronce, Lidlu, Kauflandzie, Aldi, Auchan, Carrefour, DINO, Intermarche, sieciach ABC, Euro Sklep, Lewiatan, Prim Market, Top Market, Topaz, Polomarket, Delikatesy Centrum, Chata Polska, Groszek i Stokrotka. Od 1 lutego wchodzą w życie przepisy drastycznie ograniczające taką możliwość. Kontynuację działalności w każdą niedzielę zapowiadają jedynie mniejsze placówki, w tym „Żabki”. Za ladą stoją w nich sami właściciele oraz - nieodpłatnie - ich bliscy.

Wprowadzona 1 marca 2018 r. ustawa zakazująca stopniowo handlu w niedziele przewidywała 32 wyłączenia od tegoż zakazu, m.in. dla stacji paliw, cukierni, kwiaciarni oraz działalności pocztowej. Jako pierwsza dostrzegła furtkę sieć „Żabka”, która jeszcze przed wejściem w życie zakazu handlu w niedziele rozpoczęła współpracę z firmami kurierskimi. Rozwiązanie to przyniosło wielu „Żabkom” znaczny wzrost popularności – i obrotów – zwłaszcza od 2020 r., gdy zakaz zaczął obowiązywać w niemal wszystkie niedziele.

Wprawdzie inicjatorzy zakazu - działacze handlowej „Solidarności” – mocno przeciwko temu protestowali, ale zarówno inspekcje, jak i sądy nie dopatrzyły się w działaniach sieci naruszenia prawa. To zachęciło właścicieli innych sklepów do podjęcia współpracy z firmami kurierskimi. Biedronka dogadała się w tej sprawie z… państwową Pocztą Polską. Zjawisko przybrało na sile w drugiej połowie 2021 roku; przedstawiciele wielkich sieci przyznawali nieoficjalnie, że chcą sobie w grudniu odbić straty z początku roku, z tragicznej II fali pandemii; okres przed świętami Bożego Narodzenia jest dla handlu czasem żniw, więc im więcej okazji do zakupów, tym dla sklepów lepiej. Dlatego działalnością pocztową zajęli się wówczas niemal wszyscy, z liderami rynku – Biedronką, Lidlem i Dino – włącznie. Pocztą stały się nawet markety budowlane, w tym wielkie Castoramy.

Już nie skoczysz „na pocztę” po piwo w niedzielę

Większość sieci wiedziała pod koniec roku, że „zabawa w pocztę” potrwa tylko do końca stycznia 2022 r., ponieważ pod presją związkowców z „S” i przemęczonych codzienną orką pracowników handlu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele, likwidując kilka furtek – z „pocztową” na czele. Od 1 lutego 2022 r. handlować w wolne niedziele będą mogły wyłącznie te obiekty, w których przychody z działalności pocztowej wyniosą przynajmniej 40 proc. łącznych obrotów. W przeciwnym razie otwarcie sklepu w niehandlową niedzielę będzie niemożliwe.

Od początku było wiadomo, że żadna z wielkich sieci - ani Biedronka, ani Lidl, ani tym bardziej hipermarkety - nie spełni tego warunku. Wielkim pozostała działalność wyłącznie w niedziele handlowe. W roku 2022 jest ich w sumie siedem (dokładne daty na końcu tekstu), a najbliższa przypada 30 stycznia. Jakby na otarcie łez...

W słanych do mediów oświadczeniach wszystkie czołowe sieci (m.in. Biedronka, Lidl, Kaufland, Aldi i Auchan) potwierdziły już, że będą respektować znowelizowane przepisy i nie spróbują ich obchodzić w inny sposób. Również każda „Żabka” przestaje być otwartą w niedziele placówką pocztową (trudno przecież znaleźć sklep, w którym obroty z odbioru i nadawania paczek czy listów byłyby zbliżone do obrotów ze sprzedaży chleba, mleka, piwa i przekąsek), ale większość sklepów tej sieci korzystać będzie nadal z innego przepisu ustawy: umożliwiającego działalność w każdą niedzielę tym kupcom, którzy pracują za ladą osobiście i na własny rachunek. Pozostawiając tak ą opcję ustawodawca chciał wesprzeć drobny handel - wielkie sieci są zamknięte, a małe sklepy otwarte i mogą więcej zarobić.

Zgodnie z nowelizacją, przedsiębiorca prowadzący handel wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek, może w celu prowadzenia sklepu w niedziele korzystać z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków i dziadków. Co bardzo ważne, osoby te nie mogą być pracownikami lub zatrudnionymi w placówce handlowej u przedsiębiorcy, który korzysta z ich nieodpłatnej pomocy.

Wszystkie placówki handlowe korzystające z wyłączeń z zakazu handlu zależnych od obrotów ze sprzedaży konkretnych produktów lub usług (np. pocztowych) mają obowiązek prowadzić ewidencję miesięcznego przychodu ze sprzedaży. Rząd zapowiedział tu kontrole m.in. inspekcji pracy, a przedsiębiorca musi każdorazowo przedstawić taką ewidencję. Brak ewidencji będzie surowo karany, podobnie jak wszelkie próby obejścia zakazu w konflikcie z prawem.

Inne luki i furtki w zakazie handlu?

Już po nowelizacji ustawy o zakazie handlu i zamknięciu przez Sejm furtki pt. „placówka pocztowa” w komentarzach na specjalistycznym portalu „Dla handlu” pojawiły się spekulacje, że część handlowców może skorzystać z innych luk w przepisach.

„Obejście zakazu handlu może zadziałać w przypadku: sprzedaży ryb, szybkich dostaw w 15 minut oraz wykorzystania pomocy rodziny a zatrudnienia pracowników jako "ochroniarzy". Inna opcja dotyczy przekazania sprzedawcom 1-proc. udziałów w sklepie, wtedy będą oni współwłaścicielami (to pomysł dla małych sieci) czy rozszerzenia działalności o gastronomię. Są też pomysły polegające na łączeniu PKD - tu wymienia się prasę, bilety i wyroby tytoniowe” – czytamy w tekście „Na ochroniarza, rodzinę czy q-commerce, czyli pomysły na otwieranie sklepów w niedziele” (dlahandlu.pl).

Obowiązujące wciąż wyjątki od zakazu obejmują też sprzedaż towarów „w sklepach internetowych i na platformach internetowych” oraz „handel towarami z automatów”, dlatego większość sieci mocno rozwija swoje systemy zamówień przez internet, a niektóre inwestują w nowatorskie koncepcje placówek całkowicie bezobsługowych.

Jak robić zakupy w każdą niedzielę: sieci rozwijają sklepy internetowe, Żabka otwiera sklepy bez obsługi

W komunikacie o zaprzestaniu od 6 lutego handlu w niedziele niehandlowe francuska sieć Auchan pisze: „Usługi pocztowe i kurierskie świadczone przez Auchan we współpracy z obecnymi partnerami firmą Pointpack oraz Smart Points będą realizowane bez zmian z wyjątkiem niedziel objętych zakazem handlu” i dodaje: „W niedziele niehandlowe, od 6 lutego br. funkcjonować będzie sklep internetowy Auchan - usługa, w ramach której produkty zamówione na stronie zakupy.auchan.pl/ dostarczane są bezpośrednio do domów klientów”. Widać zatem wyraźnie, że niedzielne przychody ze sklepu internetowego mają rekompensować utracone niedzielne przychody sklepów stacjonarnych.

Z kolei Żabka rozwija nowatorski w skali całej Europy koncept sklepów autonomicznych Żabka Nano, nie wymagających żadnej obsługi, a czynnych przez całą dobę, siedem dni w tygodniu – a więc także w niedziele objęte zakazem handlu. W pełnej zgodzie z prawem. Pierwsza taka placówka ruszyła w połowie czerwca 2021 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dzięki systemowi kamer sterowanemu przez algorytmy sztucznej inteligencji sklep sam rozpoznaje towary zdjęte z półek przez danego klienta, zlicza należność rachunek i przyjmuje płatność (za pomocą karty płatniczej podpiętej do aplikacji Żappka Pay).

Trzy kolejne sklepy zostały uruchomione jesienią 2021. Jeden z nich działa w Krakowie w Kraków przejściu podziemnym Basztowa – Westerplatte – Lubicz – Pawia. „System nie identyfikuje klientów, nie zapamiętuje również obrazu, co gwarantuje pełne zachowanie prywatności i bezpieczeństwo” – zapewnia biuro prasowe Żabki.

Najnowsze wieści mówią o 25 działających już autonomicznych sklepach Żabka Nano – jest to zatem największa tego typu sieć w Europie. Placówki mają różną formę (od kontenerów sprzedażowych po „sklep w sklepie”) i wykorzystują technologię opracowaną w ścisłej współpracy z amerykańską firmą technologiczną AiFi. Tomasz Suchański, CEO Grupy Żabka, zapowiedział ostatnio w rozmowie z „Wiadomościami Handlowymi”, że „jeszcze w pierwszym kwartale tego roku uruchomi kolejnych kilkanaście autonomicznych sklepów”. Na razie można z nich korzystać w sześciu miastach (Gdańsku, Krakowie, Piasecznie, Poznaniu, Sopocie i Warszawie) m.in. w centrach miast, na dworcach kolejowych, stacjach metra, na terenie uczelni oraz sklepów wielkopowierzchniowych.

Wszyscy detaliści przyglądają się tej koncepcji z wielką uwagą, bo może ona rozwiązać kilka trapiących branżę problemów, jak brak pracowników i rosnące koszty wynagrodzeń. Pomysł świetnie wpisuje się też idealnie w aktualne trendy polegające na cyfryzacji wszystkiego. Ma przy tym swoje niewątpliwe zalety w pandemii, a jednocześnie pozwala zgodnie z prawem handlować w każdą niedzielę, co stwarza nowe możliwości zwiększenia przychodów – nie tylko w Polsce, ale wszędzie, gdzie istnieją niedzielne i świąteczne ograniczenia w handlu.

Wszystkie niedziele handlowe w roku 2022

Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie