Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hity książkowe, które czekają nas w 2011 roku

Urszula Wolak
Marilyn Monroe pisała wiersze, które teraz przeczytamy.
Marilyn Monroe pisała wiersze, które teraz przeczytamy. fot. arc
Mrożek, Benedykt XVI, Lem, Gross, a nawet Marilyn Monroe. To autorzy hitów literackich, których książki opublikują w tym roku wydawnictwa.

W maju Znak planuje wydać monumentalną - liczącą prawie 800 stron - biografię Czesława Miłosza autorstwa Andrzeja Franaszka.

Wcześniej jednak czytelnicy poznają odważne refleksje Benedykta XVI na temat grzechów Kościoła. "Światłości świata" to wywiad rzeka, który zdążył już wstrząsnąć opinią publiczną na całym świecie. Peter Sewald pyta w nim papieża m.in. o etykę seksualną, molestowanie dzieci przez duchownych i zdjęcie ekskomuniki z biskupów lefebrystów. Autor burzy powszechny wizerunek Benedykta XVI jako "pancernego kardynała" i pokazuje człowieka, który opowiada o trudach pełnienia swojej roli w Kościele.

Niebawem będzie się też mówić o nowej książce Jana Tomasza Grossa "Złote żniwa". Może ona wywołać podobną burzę jak "Strach" tego samego autora, bo opowiada o poszukiwaczach kosztowności, rozgrzebujących popioły ofiar w Oświęcimiu.

Pozycją typowaną do grona książkowych bestsellerów jest także "Bornholm. Bornholm" Huberta Klimko-Dobrzanieckiego. Wybuch drugiej wojny światowej oznacza dla bohatera książki zesłanie do bazy na Bornholmie. Ku swojemu zaskoczeniu, odnajduje tam pełnię życia i… miłość.

Wydawnictwo Literackie, szykuje natomiast wyjątkową niespodziankę dla miłośników urody i talentu Marilyn Monroe. W marcu ukażą się bowiem "Fragmenty", czyli niepublikowane wcześniej intymne zapiski, wiersze i listy amerykańskiej bogini seksu, które wzbudziły powszechną sensację na całym świecie. Książka odsłania przed czytelnikami nieznaną dotąd twarz Monroe, zrywając z wypracowanym przez nią filmowym wizerunkiem głupiutkiej trzpiotki, znanym m.in. z filmów w "Słomianym wdowcu", "Pół żartem, pół serio" czy w "Księciu i aktoreczce".

Zresztą Monroe nie miała wyjścia, bo stała się wytworem konsumpcyjnej kultury. Amerykanie odrzuciliby pewnie prawdziwą Marilyn - kobietę balansującą na krawędzi życia, dla której sława, pieniądze i niezliczone romanse oznaczały jedynie emocjonalne wypalenie i psychiczną zapaść. Skończyła się ona samobójstwem gwiazdy.

Na fali popularności dzienników Sławomira Mrożka, które ukazały się w ubiegłym roku, Wydawnictwo Literackie zapowiada również publikację korespondencji dramatopisarza ze Stanisławem Lemem. Futurolog wymienił z Mrożkiem 600 listów, które są zapowiedzią fascynującej lektury. O charakterze łączącej ich więzi przekonamy się już w maju.

Bezkompromisowy ha!art postawił na prozę Alfreda Jarry'ego, francuskiego dramatopisarza, autora książki "Król Ubu, czyli Polacy". W maju na półkach pojawi się jego "Nadsamiec", wyraźnie nawiązujący w tytule do filozofii nadczłowieka Nietzschego.

Wydawnictwo WAM, którego znakiem rozpoznawczym stały się kucharskie książki siostry Anastazji, wydaje fundamentalne dzieło Zdzisława Gajdy "Wprowadzenie do historii medycyny".

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto