Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I Marsz Równości w Radomsku. Tęczowy pochód na ulicach miasta [ZDJĘCIA, FILMY]

mk
I Marsz Równości w Radomsku. Tęczowy pochód na ulicach miasta
I Marsz Równości w Radomsku. Tęczowy pochód na ulicach miasta Małgorzata Kulka
W sobotę (17 sierpnia) w Radomsku odbył się I Marsz Równości. Uczestnicy o godzinie 12 spotkali się w Parku Solidarności, skąd wyruszył marsz.

Około 300 osób w sobotnie popołudnie (17 sierpnia) wzięło udział w I Marszu Równości w Radomsku. Uczestnicy o godzinie 12 spotkali się w Parku Solidarności, to skąd marsz ruszył na ulice miasta. Radomsko jest najmniejszym miastem w Polsce, w którym organizowane jest takie wydarzenie. Inicjatorem manifestacji solidarności ze środowiskiem LGBT był Ksawery Olczyk, tegoroczny absolwent radomszczańskiego II LO, ale wspierali go m.in. przedstawiciele „Tęczowej Częstochowy” i warszawskiej Parady Równości.

Spotkaliśmy się tutaj, aby pokazać, że osoby ze środowiska LGBT+ są również w niedużych miastach, takich jak nasze i że nie muszą się ukrywać.

... Chcemy pokazać, że wszyscy jesteśmy tacy sami, niezależnie od seksualności, kolory skóry, tożsamości płciowej czy niepełnosprawności. Mam nadzieję, że ten marsz będzie pierwszym krokiem do zmiany - mówi Ksawery Olczyk. - Ciesze się, że organizacja Marszu wywołała tak dużą dyskusję wśród mieszkańców Radomska, dzięki temu temat ten nie jest już tematem tabu. Ludzie o tym myślą, dyskutują, a to pierwszy krok w dobra stronę.

- Radomsko jakiś czas temu politycy nazwali miastem otwartym. Te słowa naszym dzisiejszym marszem wprowadzamy w życie - dodaje Dawid Wawryka z Instytutu Miasto Otwarte.

Marsz rozpoczął się w Parku Solidarności, jego uczestnicy z hasłami "miłości", "równości" i "akceptacji" przemaszerowali ul. Tysiąclecia, Piastowską, Leszka Czarnego, Armii Krajowej, a następnie wrócili do parku. W tęczowym pochodzie wzięli udział nie tylko radomszczanie. Na marsz przyjechali mieszkańcy regionu (Łodzi i okolic), a także innych miast (Częstochowy, Kalisza czy Warszawy).

- Jesteśmy tutaj żeby wesprzeć radomszczański marsz. Miejscowość, w której mieszkam, jest zdecydowanie za mała, by organizować takie wydarzenia, więc jestem tutaj – mówi Kuba, który na marsz przyjechał z Budziszewic w powiecie tomaszowskim. - Problem dyskryminacji osób LGBT jest realny... - podkreśla.

- Nawet podążając na dzisiejszy marsz to poczuliśmy, ludzie rzucali niewybredne komentarze, ktoś pluł w naszym kierunku – dodaje Wiktoria z Łodzi.

W czasie Marszu uczestnicy tańczyli i śpiewali, chętni mogli też zabrać głos i na forum wyrazić swoje poglądy.
- Wybieram nadzieję jako strategię działania, bo oprócz ataków każdego dnia dzieje się mnóstwo dobra. Mamy rekordową liczbę marszów równości całej Polsce, osoby sojusznicze coraz aktywniej włączają się do walki - mówiła jedna z uczestniczek tęczowej parady.

Tysiące osób przyłączyło się do akcji „Jestem LGBT” w mediach społecznościowych, pokazując że nie boją się fali nienawiści. Mamy siebie nawzajem, mamy solidarność, nie damy się zastraszyć...

Zobacz film z Marszu Równości:

Niestety manifestujący na swojej drodze spotkali przeciwników marszu i konieczna była interwencja policji. Jedna osoba została zatrzymana.

Zatrzymana została jedna osoba...

- Zgromadzenia przebiegały spokojnie, bez większych zakłóceń. Nikt nie odniósł ran, nie było żadnych strat w mieniu. Nie doszło do konfrontacji obu manifestujących grup. Zatrzymana została jedna osoba, która ukradła tęczową flagę - mówi asp. sztab. Radosław Gwis z KWP w Łodzi. - Niestety odnotowaliśmy kilkadziesiąt interwencji funkcjonariuszy, którzy zapobiegali atakom na uczestników Marszu Równości. Jedna z grup młodych mężczyzn chciała obrzucić manifestujących jajkami, ale policjanci na to nie pozwolili.

Nad bezpieczeństwem manifestujących czuwały znaczne siły policji, około 300 funkcjonariuszy.

[FILM] Tak wyglądało spotkanie uczestników Marszu Równości z jego przeciwnikami:

Organizacji Marszu Równości sprzeciwiły się lokalne środowiska patriotyczne i narodowe, dlatego przygotowały kontrmanifestację. Na miejsce pikiety przeciwko marszowi wybrano teren przy kościele przy Piastowskiej w Radomsku (około 350 m od skrzyżowania, przez które przechodzić będzie marsz). Na "Pikietę w obronie tradycji, wiary, rodziny" zaprosili przedstawiciele Obozu Narodowo-Radykalnego, Ruchu Narodowego, Młodzieży Wszechpolskiej i Stowarzyszenia Pamięci Żołnierzy AK KWP NSZ "Do końca wierni".

Marsz Równości w Radomsku - kontrmanifestacja. Pikieta w obr...

Marsz Równości w Radomsku. Proboszcz: "Nie chcemy brać odpowiedzialności za niechrześcijańskie zachowania"

Z apelem o pokojowy przebieg obu manifestacji i zadbanie o bezpieczeństwo mieszkańców do uczestników wystąpili starosta powiatu radomszczańskiego i prezydent Radomska. - Apeluję do organizatorów i uczestników planowanych manifestacji, by miały one pokojowy przebieg. Proszę by nie profanowano ważnych dla wielu Polaków, również dla mnie, symboli religijnych. Proszę też, by wznoszone hasła i napisy na transparentach nie uderzały w godność drugiego człowieka, nie były mową nienawiści - mówił w piątek prezydent Jarosław Ferenc.

Czytaj więcej: Marsz Równości w Radomsku. Apel prezydenta Radomska do manifestujących
Starosta Beata Pokora o Marszu Równości w Radomsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto