Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Instytut Mikołowski ma 20 lat. Urodzinowe spotkania poetyckie PROGRAM

RED
plakat
Instytut Mikołowski ma 20 lat. Powstał w 1999 r. w mieszkaniu rodziców Rafała Wojaczka. W 2018 r. przeniesiony został do willi przedwojennego burmistrza Jana Koja przy ul. Konstytucji 3 Maja 18. Tam odbywają się obchody tego porcelanowego jubileuszu. W dniach 21-22 listopada. W programie: spotkania poetyckie z z Pawłem Matywieckim i Tadeuszem Sławkiem oraz Pawłem Dyblem i Dariuszem Pawelcem.

Rzadki to przypadek, ażeby w mieście nieledwie 40 -tysięcznym, niemającym konkretnej tradycji literackiej, nagle nastąpiła eksplozja poetycka i literacka. A tak właśnie stało się w Mikołowie u początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku - pisze dyrektor Maciej Melecki.

U progu roku 1999 rada miejska Mikołowa, na wniosek burmistrza Marka Balcera, w mieszkaniu po rodzicach poety Rafała Wojaczka, powołała do życia Instytut Mikołowski. Pierwszym dyrektorem został Paweł Targiel, a pracownikami poeci: Maciej Melecki, Krzysztof Siwczyk i Arkadiusz Kremza. Pierwszą wydaną przez IM książką była „Reszta krwi” zawierająca nieznane lub niepublikowane wcześniej wiersze Rafała Wojaczka.

Taki był kierunek działalności Instytutu: wydawanie książek oraz organizowanie spotkań autorskich oraz sesji naukowych.
Po śmierci Pawła Targiela jego następcą został Maciej Melecki. W 2018 r. Instytut wyprowadził się z mieszkania Wojaczków i zajął parter w willi przedwojennego burmistrza przy ul. Konstytucji 3 Maja 18. Tam odbywa się świętowanie porcelanowego jubileuszu.

Instytut Mikołowski. PROGRAM 20-lecia

21 listopada o osiemnastej rozpocznie się spotkanie autorskie Piotra Matywieckieo i premiera jego książki poetyckiej "WSzyscy inni". Po nim z publicznością spotka się Tadeusz Sławek, którego najnowszym dziełem jest książkowy esej pt. "Kafka. Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć"/

22 listopada o osiemnastej w Instytucie Mikołowskim można spotkać Pawła Dybla, który przedstawi swoją najnowszą książkę pt. „Ziemscy, słowni, cieleśni. Eseje o polskich poetach współczesnych”, wydaną przez Instytut Mikołowski.
Zaraz potem rozpocznie się spotkanie z Dariuszem Pawelcem – autorem antologii poetów śląskich Tropy „Na Dziko”. Postantologia”.

Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto