Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak najlepiej zadbać o swój zgryz? Odpowiada lekarz ortodonta WIDEO Zadbaj o zdrowy i piękny uśmiech

Paweł Poniatowski
Paweł Poniatowski
Zdrowy i piękny uśmiech. Jak najlepiej zadbać o swój zgryz? Odpowiada lekarz ortodonta
Zdrowy i piękny uśmiech. Jak najlepiej zadbać o swój zgryz? Odpowiada lekarz ortodonta DZ
Zdrowy i piękny uśmiech. Wiele osób myśli, że wada zgryzu to tylko problem estetyczny. Nic bardziej mylnego. To przede wszystkim problem czynnościowy. Zaburzenia zgryzu mogą powodować problemy w funkcjonowaniu układu narządu żucia czy jamy ustnej, co może przekładać się na komfort życia, dlatego tak ważny jest zdrowy zgryz i zdrowe zęby. Więcej na ten temat mówi dr n. med. Katarzyna Becker, lekarz stomatolog, specjalista ortodonta. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

Każdy chciałbym mieć zdrowy i piękny zgryz. Dla każdego jest to możliwe! Istnieje wiele metod leczenia wady zgryzu. Najpopularniejszym z nich jest aparat stały – nazywany jeszcze tradycyjnym. Inną metodą jest aparat ruchomy przeznaczony dla dzieci. Od pewnego czasu coraz popularniejsze stają się nakładki ortodontyczne, które najszybciej i najdokładniej korygują wady zgryzu. Im poświęcimy największą uwagę w tym materiale. Poniżej prezentujemy pięć mitów na temat nakładkowego aparatu ortodontycznego.

#szczerzeonakladkach - prawdy i mity o nakładkach ortodontycznych

MIT 1. Nakładki niczego nie leczą - prostują zęby, a to tylko kwestia urody/estetyki
To oczywiście MIT. Wady zgryzu są trzecim najczęstszym problemem ze zdrowiem jamy ustnej, wg danych WHO, po próchnicy i paradontozie. Krzywy ząb to element łuku zębowego, a ten z kolei aparatu żucia i mowy. Całość stanowi precyzyjnie wyważony mechanizm, więc jeśli dochodzi do jakiegoś zaburzenia, to też cierpią na tym pozostałe zęby, przyzębie, stawy skroniowo-żuchwowe.

MIT 2. Krzywy ząb to nie problem
U ludzi siła zacisku szczęki i żuchwy to kilkadziesiąt kilogramów. Rozkłada się ona na 28 lub 32 (z ósemkami) zęby. Jeśli jest ich mniej albo są nierówne, to inne ulegają większym przeciążeniom – mogą kruszyć się, pękać, ścierać. Ponadto: mogą nas boleć mięśnie żucia, stawy skroniowo-żuchwowe kark, głowa, możemy nawet doświadczać tzw. tinnitus, czyli szumów usznych. Poza tym problemy ortodontyczne mogą utrudniać utrzymanie poprawnej higieny, co zwiększa ryzyko próchnicy i chorób dziąseł.

MIT 3. Nakładki nie działają tak dobrze jak metalowy aparat
To nie są po prostu nakładki, to nakładkowy aparat ortodontyczny i w wielu przypadkach działa tak samo dobrze, jak metalowy aparat, a nawet skuteczniej. Są pewne różnice - tworzywo i konstrukcja aparatu, proces planowania leczenia, mechanika leczenia. Nakładki są też mniej widoczne, można je zdjąć do jedzenia i czyszczenia zębów, zatem są bardziej komfortowe i higieniczne. Kontrole są również rzadsze - co 2-3 miesiące.

MIT 4. Aparaty są tylko dla dzieci albo nastolatków
To mit, przez który wielu dorosłych nie decyduje się na leczenie ortodontyczne, a często powinni. I dla nich nakładkowe aparaty są lepsze - nie rzucają się w oczy, można je zdjąć na spotkanie. Są bardziej komfortowe. Wady zgryzu najlepiej korygować za młodu, gdy zęby łatwiej poddają się działaniu aparatu, ale u młodych dorosłych i dorosłych jest to także wykonalne i potrzebne.

Mit 5. Nakładki można zamówić przez Internet
Nakładki są coraz powszechniejsze, ale pamiętajmy - to nie nakładki leczą, tylko lekarz. Leczenie ortodontyczne to procedura medyczna, która dotyczy naszego zdrowia. W gabinecie lekarz przeprowadza wywiad i dokładną diagnostykę, zwraca uwagę nie tylko na zęby, ale i dziąsła, stawy skroniowo-żuchwowe. Pobiera również cyfrowy skan 3D, który służy do szczegółowego zaplanowania leczenia. Ortodonta rozmawia z pacjentem o jego oczekiwaniach, odczuciach i wrażeniach związanych z noszeniem aparatu. Propozycje leczenia czasami omawiane są online, ale niektórych rzeczy nie załatwi się zdalnie. Pacjent musi pojawić się po odbiór nakładek, ale także po to, aby nauczyć się nakładać i ściągać aparat. Podczas takiej wizyty lekarz ortodonta uczy go nawyków żywieniowych, higienicznych i nakleja attachmenty, czyli elementy poprawiające precyzje działania nakładek. W czasie wizyt kontrolnych sprawdzana jest higiena oraz attachmenty, jeśli trzeba, modyfikowana jest częstotliwość wymiany nakładek na kolejne. Po zakończeniu leczenia aktywnego ortodonta dobiera odpowiednią metodę leczenia retencyjnego, czyli stabilizującego. W czasie tzw. retencji pacjent nadal, chociaż dużo rzadziej pojawia się w gabinecie ortodontycznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto