Polecamy

Dziesięć © Tim Mossholder/unsplash.com
[4/12]

Dziesięć

10 – to liczba gramów rozpuszczalnego błonnika, która robi różnicę: według pisma „Obesity” każda taka dodatkowa porcja tego składnika spowalnia tempo gromadzenia się tłuszczu wewnątrz brzucha.

W jednym z badań spożywanie 10 g rozpuszczalnego błonnika dziennie przyczyniło się do redukcji tłuszczu brzusznego o 3,7 proc. na przestrzeni 5 lat. Natomiast dodanie do diety 14 g błonnika ogółem wiązało się z automatycznym zmniejszeniem spożycia kalorii i utratą 2 kg przez 4 miesiące.

Błonnik występuje w naturalnych produktach roślinnych, natomiast dawkę 5 g tego rozpuszczalnego zapewni1 i 1/2 szkl. płatków owsianych, 1 i 1/3 szkl. tofu, szkl. awokado, szkl. dowolnej fasoli, soczewicy lub cieciorki czy 1 i 1/2 łyżki błonnika witalnego – łusek babki płesznik i jajowatej, stosowanych jako dodatek do musli, jogurtu, koktajli czy wypieków.

Zbyt duży obwód w pasie to problem nie tylko estetyczny, bo również zdrowotny. Aby cieszyć się świetną sylwetką i nie chorować, warto wyszczuplić środkowe partie ciała. Jak się jednak okazuje, kluczem do sukcesu jest całościowy plan działania, bo same ćwiczenia nie wyszczuplą sylwetki właśnie tam, gdzie byśmy chcieli. Sprawdź, jak zrzucić brzuch i zadbać o jego estetyczny wygląd!

Najnowsze wiadomości

reklama