Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jezioro Paprocańskie: Zaczyna się walka z sinicami

JOL
Jezioro Paprocańskie
Jezioro Paprocańskie Mat. prasowe
Jezioro Paprocańskie: Zaczyna się walka z sinicami. Wprawdzie na razie ich nie ma i od dziś można się w Jeziorze Paprocańskim kąpać, ale miasto zaczyna kolejne próby zapobiegania zakwitom. Zgodnie z zaleceniami naukowców z Uniwersytetu Śląskiego.

Naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska i Nauk o Ziemi UŚ uznali, że rozwiązaniem problemu będzie z jednej strony poprawa jakości wód zbiornika, z drugiej działania naprawcze w zlewni Jeziora Paprocańskiego

- W najbliższych 2-3 latach skupimy się na poprawie bilansu wodnego Jeziora Paprocańskiego poprzez zwiększenie ilości wody dopływającej do zbiornika oraz poprawie jakości wód dopływających do zbiornika przez odtworzenie historycznych rozwiązań hydrotechnicznych, wprowadzeniu dobrych praktyk gospodarowania w zlewni zbiornika oraz zabezpieczeniu brzegów przed spływem powierzchniowym przez odbudowę szuwarowisk i optymalizację zarybień. Realizacja tych działań powinna ograniczyć występowanie zakwitów, poprawić stan ekosystemu zbiornika, a w efekcie doprowadzić do poprawy i utrzymania dobrej jakości wody – mówi Anna Warzecha, naczelnik wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Tychy.

1 maja na Jeziorze Paprocańskim po zimowej przerwie uruchomiono 4 aeratory, których zadaniem jest napowietrzanie wody w zbiorniku.

Umowa z Polskim Związkiem Wędkarskim dotycząca zmian w zasadach prowadzenia gospodarki rybacko-zarybieniowej (głównie poprzez spadek liczby odłowów wędkarskich oraz wpuszczanie do jeziora mniejszych ryb) została już aneksowana. Wprowadzono także zapisy dotyczące wyznaczenia stref dostępnych do wędkowania oraz bezwzględnego obowiązku ich przestrzegania.

- Wyznaczenie stref turystycznych i rekreacyjnych oraz koncentrację stanowisk wędkarskich w ściśle wyznaczonych odcinkach linii brzegowej to jedno z działań sprzyjających rozwojowi zbiorowisk szuwarowych, które są biofiltrem do pochłaniania fosforu i azotu ze zlewni zbiornika. Wyniki badania warunków siedliskowych ujawniły możliwość maksymalnego zwiększenia powierzchni szuwarów do ok. 7,7 ha, co mogłoby zwiększyć ich zdolność do wiązania biogenów ponad trzykrotnie - mówi Miłosz Stec, zastępca prezydenta Tychów ds. infrastruktury.

Rozpoczęto udrożnianie koryt potoków i kanałów w zlewni zbiornika.

- _Prowadzimy rozmowy z zarządcą starego koryta rzeki Gostynki tj. Śląskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach oraz administratorem Lasów Państwowych Nadleśnictwem Kobiór na terenie, na których położone są rowy melioracyjne i stawy w zlewni Jeziora Paprocańskiego Ponieważ administratorem koryta cieku Stara Gostynia jest ŚZMiUW realizujący to zadanie w imieniu marszałka województwa, kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego na realizację tych działań, szacujemy, że powinno to nastąpić w ciągu najbliższych tygodni _– dodaje Anna Warzecha.

Na sesji Rady Miasta 25 maja br. podjęto uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej woj. śląskiemu na ten cel w kwocie 126 800, 64 zł.

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Tychy (22.06) radni podejmą decyzję o przekazaniu 30 tysięcy złotych na wykonanie projektu na osłonięcie kąpieliska na Paprocanach biomembranami.

Chcemy zabezpieczyć kąpielisko specjalnymi mechaniczno-biologicznymi osłonami (membranami) przed napływem glonów i sinic w rejon kąpieliska. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane np. w Holandii

– mówi Miłosz Stec, zastępca prezydenta Tychów ds. infrastruktury.

Poza oczyszczeniem koryta Starej Gostyni, planowana jest jeszcze naprawa kanałów śródleśnych oraz oczyszczenie przepustów pod drogami (administratorem przepustów pod DK1 na terenie gminy Kobiór jest GDDiA. Urząd Miasta pisemnie zwrócił się do administratora drogi o podjęcie pilnych działań związanych z udrożnieniem przepustów pod drogą).

Kolejnym zadaniem ma być skierowanie wód Potoku Żwakowskiego do zlewni bezpośredniej Jeziora Paprocańskiego. To złożony projekt - wymaga budowy syfonu i kanałów doprowadzających wodę z potoku Żwakowskiego do koryta Starej Gostyni, budowę stawu o pow. 4 ha i wykonania przewiertu. Będzie on realizowany, po przeprowadzeniu badań ilości przepływu wody w zbiorniku.

W kolejnych latach ma powstać także bajpas łączący Górną Gostynię z korytem Starej Gostyni oraz przyłączenie dopływu spod Chałup do zlewni Starej Gostyni.

Kąpielisko będzie czynne od 23 czerwca 2017 r. w godz. 10-18.
- posiada stosowny regulamin i wyposażenie w sprzęt ratowniczy i pływający
- posiada orzeczenie o przydatności wody do kąpieli wydane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tychach
- obsada ratownicza to 4 ratowników wodnych posiadających wymagane kwalifikacje.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto