Polecamy

Vigdís Finnbogadóttirur © Rob C. Croes / Anefo - Nationaal Archief, CC BY-SA 3.0 nl
[2/12]

Kobiety, które swoimi osiągnięciami burzyły stereotypy. One nie tylko zmieniły świat; zmieniły też mentalność

Vigdís Finnbogadóttir
ur. 15 kwietnia 1930 r.

Islandzka działaczka kulturalna i polityk, pierwsza kobieta, która została wybrana w demokratycznych wyborach na stanowisko prezydenta.

Vigdís Finnbogadóttir, prezydentka Islandii w latach 1980–1996, nie tylko została wybrana jako pierwsza kobieta na to stanowisko w historii, lecz także trzykrotnie zapewniła sobie reelekcję. W pierwszych wyborach uzyskała 33,8% głosów, w kolejnych zaś nie miała już żadnego kontrkandydata, przy czym wcześniejsze sondaże wskazywały na poparcie w wysokości 94,6%.

Od końca lat 90. związana z UNESCO jako ambasador dobrej woli. Była inicjatorką i pierwszą przewodniczącą Rady Kobiet Przywódczyń Świata w John F. Kennedy School of Government przy Uniwersytecie Harvarda. Została odznaczona różnymi orderami najwyższych klas. Vigdís do dziś stanowi wzór kobiecego przywództwa, wciąż rzadkiego na najwyższych stanowiskach politycznych.Pierwsze prezydentki, lekarki, naukowczynie i himalaistki. Gdyby nie one, wiele dziedzin wciąż byłoby zarezerwowanych głównie dla mężczyzn. Co je łączy? Dążyły do celu wbrew wszystkiemu, nie bacząc na opinię publiczną, niebezpieczeństwa czy przeciwności losu. Oto kobiety, które swoją determinacją, osiągnięciami i niezłomnością burzyły - i nadal burzą - stereotypy. Poznaj ich historie w galerii.

Najnowsze wiadomości

reklama