Polecamy

Marilyn vos Savantur © Ben David, Flickr, CC BY-SA 2.0
[4/12]

Kobiety, które swoimi osiągnięciami burzyły stereotypy. One nie tylko zmieniły świat; zmieniły też mentalność

Marilyn vos Savant
ur. 11 sierpnia 1946 r.

Amerykańska felietonistka i pisarka pochodzenia austriackiego, człowiek z najwyższym potwierdzonym ilorazem inteligencji.

W okresie od 1986 do 1989 roku znajdowała się w Księdze rekordów Guinnessa jako osoba z najwyższym ilorazem inteligencji (tę kategorię zniesiono w 1990 ze względu na niedostateczną miarodajność testów). Wykonany przez nią test w wieku 10 lat wykazał IQ na poziomie 228.

W 1990 roku na łamach czasopisma Parade Marilyn podała poprawne rozwiązanie paradoksu Monty'ego Halla. Wywołało to wiele kontrowersji. Marilyn zachęciła jednak amerykańskie szkoły, by przeprowadziły symulacje paradoksu. Okazało się, że ich wynik niemal w 100% potwierdził jej obliczenia.

Marilyn vos Savant zadała kłam popularnemu stereotypowi dotyczącemu niższej inteligencji kobiet.Pierwsze prezydentki, lekarki, naukowczynie i himalaistki. Gdyby nie one, wiele dziedzin wciąż byłoby zarezerwowanych głównie dla mężczyzn. Co je łączy? Dążyły do celu wbrew wszystkiemu, nie bacząc na opinię publiczną, niebezpieczeństwa czy przeciwności losu. Oto kobiety, które swoją determinacją, osiągnięciami i niezłomnością burzyły - i nadal burzą - stereotypy. Poznaj ich historie w galerii.

Najnowsze wiadomości

reklama