Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiór Miała być willa biskupia, będzie dom pomocy społecznej

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Tyski DPS "Dobre miejsce" w Kobiórze
Tyski DPS "Dobre miejsce" w Kobiórze UM Tychy
Od marca 2024 r. ma działać Międzygminny Dom Pomocy Społecznej "Dobre miejsce" w willi przy Promnickiej 53 Kobiórze, która pierwotnie miała być willą archidiecezji katowickiej.

- Trwają nabory pracowników ośrodka. Rekrutujemy m.in. pielęgniarki, opiekunów, fizjoter­apeutów, ter­apeutę zajęciowego, pra­cownika kulturalno-oświatowego i pracowników socjalnych. Planujemy nawiązać w tym zakresie współpracę z powiatowymi urzędami pracy w Tychach oraz Pszczynie. Wyłaniani są także dostawcy produktów spożywczych, środków higienicznych, biurowych oraz szeregu innych usług - mówi Paweł Grossman, dyrektor Międzygminnego Domu Pomocy Społecznej „Dobre Miejsce”.

Zainteresowani powinni kontaktować się z MOPS-em

Zainteresowani umieszczeniem w nowym DPS-e powinni skontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Tychach, najlepiej z pracownikiem socjalnym z danego rejonu. Każde zgłoszenie będzie weryfikowane wywiadem środowiskowym. Jeśli przejdzie je pozytywnie, osoba trafi na listę oczekujących.

- Obecnie w tyskim DPS dla osób w podeszłym wieku Św. Anna przebywa 49 osób, a 44 kolejne czekają swoje miejsce w tym ośrodku. Jeśli zechcą, będą mogły trafić do DPS „Dobre miejsce” - mówi Iwona Rogalska, dyrektor MOPS w Tychach.

Bogata oferta dla mieszkańców DPS "Dobre miejsce"

DPS „Dobre miejsce” pomieści 66 osób. Znajdą tu wszystko, co jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania, od komfortowych warunków mieszkaniowych i opieki zdrowotnej po atrakcyjny program na czas wolny, jak np. ludoterapia (gry i zabawy tematyczne, dydaktyczne), filmoterapia, biblioterapia, muzykoterapia, teatroterapia, hortiterapia czy arteterapia.

Mieszkańcy DPS-u „Dobre miejsce” mają mieć też zapewnioną rehabilitację (masaż, kinezyterapia, fizykoterapia) oraz dostęp do praktyk religijnych (w ośrodku jest kaplica).

- Na podstawie podpisanego listu intencyjnego z parafią Wniebowzięcia NMP w Kobiórze planujemy organizację szeregu wydarzeń związanych z tematyką religijną. Ponadto mieszkańcy, będą mieli możliwość udziału w mszach w kobiórskim kościele - mówi Paweł Grosman.

Historia tyskiego DPS-u w Kobiórze

W tym miejscu trzeba wyjaśnić, że DPS „Dobre miejsce” przy Promnickiej 53 znajduje się na terenie Kobióra. Powstał na terenie, który we wrześniu 2017 r. Tychy kupiły od archidiecezji katowickiej. Były to 3 ha gruntu i okazały budynek. Żeby wejść w posiadanie tej pięknej nieruchomości, Tychy wydały 9,7 mln zł. Żeby obiekt zaadaptować na potrzeby domu pomocy społecznej, trzeba było wydać 11 mln zł. Jesienią 2021 r. wszystko było gotowe na rozpoczęcie działalności. Niestety, ówczesny wojewoda nie wydał na to zgody. „Zaskarżył dwie uchwały o powołaniu DPS i jego statucie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, argumentując tym, że miasto Tychy nie może samodzielne prowadzić domu pomocy społecznej na terenie innej gminy niż własna”, przypomina Urząd Miasta Tychy.

Powołano więc związek międzygminny między Tychami i Kobiórem. 31 marca 2022 roku tyscy oraz kobiórscy radni głosowali nad projektem uchwały w sprawie utworzenia związku międzygminnego oraz przyjęcia jego statutu.

Wybuch wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 r. i napływ uchodźców zmusił władze do otworzenia drzwi tego pachnącego nowością obiektu właśnie dla tych, którzy szukali schronienia w Tychach. I to właśnie oni w marcu 2022 r. zajęli tę zaadaptowaną na DPS „Dobre miejsce” willę przy Promnickiej 53.

Swoją właściwą funkcję zacznie ona pełnić dopiero teraz. Kompleksową opiekę znajdą tu osoby starsze niezdolne do funkcjonowania samodzielnie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kobiór Miała być willa biskupia, będzie dom pomocy społecznej - Tychy Nasze Miasto

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto