MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiór, Tychy: Świat w zupełnie starym stylu

Jolanta Pierończyk
Jedna z nielicznych pocztówek z dawnego Kobióra.
Jedna z nielicznych pocztówek z dawnego Kobióra.
Ta widokówka zachwyciła nawet Teresę i Hieronima Staszaków, opiekunów Muzeum Regionalnego Smolarnia w Kobiórze. Nie znali jej - mówi Agnieszka Ociepa, autorka wystawy starych pocztówek i zapomnianych przedmiotów w ...

Ta widokówka zachwyciła nawet Teresę i Hieronima Staszaków, opiekunów Muzeum Regionalnego Smolarnia w Kobiórze. Nie znali jej - mówi Agnieszka Ociepa, autorka wystawy starych pocztówek i zapomnianych przedmiotów w Muzeum Miejskim w Tychach.

Na tej wystawie znalazła się również mało znana widokówka przedstawiająca Hubertusa z jeleniem i psami, rzeźbę plenerową stojącą przed zameczkiem myśliwskim w Promnicach. Widać tu pierwotny krzyż między jelenimi rogami, którego przez lata nie było.

- Ktoś go zwyczajnie upiłował - mówi Roman Gorczycki, jeden z najstarszych stażem pracowników tego obiektu. - Po przemianach ludzie zachęcali do odtworzenia go. Przynosili wtedy zdjęcia na potwierdzenie, że taki szczegół kiedyś był. Gdy jednak podczas wichury walące się drzewo zniszczyło rzeźbę i kawałki trafiły do pracowni krakowskiej do rekonstrukcji, okazało się, że nikt nie ma starego zdjęcia, by pokazać rekonstruktorowi, jak ten krzyż wyglądał. Zrobiono go zatem wedle jednego z trzech projektów zatwierdzonych przez śląskiego konserwatora zabytków. Ludzie orzekli, że wygląda jak odpustowy i nijak się ma do poprzedniego. Że tamten był większy. Rekonstruktorka zgodziła się za darmo zrobić następny, jeśli tylko dostanie 400 zł na sam materiał. Do dziś nie wpłynęło zlecenie, choć od rekonstrukcji rzeźby mija sześć lat.

Na wystawie można też dokładnie zobaczyć (lub przypomnieć sobie) drewniany kościółek św. Jadwigi w Pszczynie, spalony we wrześniu 1939. Autorce udało się zebrać kilka interesujących zdjęć tego obiektu.

Widać tu ponadto dawne mostki w parku pałacowym (nie mają nic wspólnego z aktualnymi!), dawne rondo przy dworcu, Ludwikówkę w jej pierwotnym kształcie, zameczek myśliwski w Promnicach przed pożarem, budynek dawnej szkoły żeńskiej, w której dziś mieści się szkoła samochodowa...

Wystawa potrwa do października. Koniecznie trzeba ją zobaczyć. Każdy mieszkaniec historycznej ziemi pszczyńskiej odnajdzie tu skrawek przeszłości swojej miejscowości.

Wystawa jest zaledwie zaczątkiem gromadzenia materiałów i wiedzy na temat historii tej ziemi. Muzeum Miejskie w Tychach czeka na wszelkie wspomnienia, opowieści i dokumenty. Można dzwonić pod nr 032-327-18-20 lub zajrzeć osobiście na Katowicką 9. (budynek browaru).

Teresa i Hieronim
Staszakowie
opiekunowie Muzeum Regionalnego Smolarnia w Kobiórze

Widokówka przedstawia dawną restaurację u Jelenia, gdzie odbywały się zabawy, potańcówki, wesela i, oczywiście, wyszynk. Pokolenie moich rodziców chodziło tam jeszcze na zabawy.
Budynek stoi do dziś, przy ulicy Bieruńskiej. Mieści się tam sklep oraz mieszkania prywatne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto