Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koledzy szkolni Rafała Wojaczka opowiadali przed kamerą o jego latach spędzonych w rodzinnym mieście

Bogdan Prejs
Asystentka profesora Beresia Katarzyna Wołowiec przygotowuje do rozmowy przed kamerą Tadeusza Dyducha. W głębi Andrzej Wolski.
Asystentka profesora Beresia Katarzyna Wołowiec przygotowuje do rozmowy przed kamerą Tadeusza Dyducha. W głębi Andrzej Wolski.
Górował nad nami wszystkimi zdolnościami, ale nie miał zbyt wielkiego mniemania o sobie - wspomina Rafała Wojaczka Bogumiła Krawczyk-Wnuk, jego koleżanka z czasów szkolnych.

Górował nad nami wszystkimi zdolnościami, ale nie miał zbyt wielkiego mniemania o sobie - wspomina Rafała Wojaczka Bogumiła Krawczyk-Wnuk, jego koleżanka z czasów szkolnych.

Przed kamerą kilkadziesiąt minut opowiadała o ich znajomości. Jej wspomnienia wykorzystane zostaną w poświęconym poecie filmie dokumentalnym powstającym pod kierunkiem prof. Stanisława Beresia. Przed tygodniem zdjęcia do niego kręcono w Instytucie Mikołowskim mieszczącym się w rodzinnym mieszkaniu Wojaczka.

- Postanowiłem go zrobić z czysto historyczno-literackiego obowiązku - wyjaśnia Bereś.

Jest to prywatne przedsięwzięcie. Profesor mówi, że jeżeli nawet żadna stacja nie wyrazi nim zainteresowania, zapis rozmów będzie znakomitym materiałem dydaktycznym.

- Kiedy zmarł brat Rafała, Andrzej, z którym rozmawiałem przed kilku laty, zdałem sobie sprawę, że trzeba uwiecznić jak najwięcej wspomnień o nim, bo jeżeli tego nie zrobię, ta pamięć zaginie - stwierdza.

Dlatego próbuje dotrzeć do wszystkich, którzy poetę znali. W Mikołowie jego rozmówcami, poza Bogumiłą Krawczyk-Wnuk, byli Witold Dudek, Andrzej Wolski i Tadeusz Dyduch.

- Był kłopotliwym uczniem - nie ukrywała prawdy o Wojaczku pani Bogumiła. - Potrafił zadawać pytania, na które nauczyciele nie znali odpowiedzi. Nie mieli zrozumienia dla jego wybujałej osobowości. Pozował na nadwornego błazna w szkole (mowa o liceum im. K. Miarki). Nie potrafił się nagiąć do panującej w niej dyscypliny. To była jedna z przyczyn, dla których musiał ją opuścić.

Takie same były przyczyny przerwania przez niego studiów polonistycznych w Krakowie, gdzie ponownie się spotkali, ale po pół roku Wojaczek nie otrzymał zaliczenia z języka łacińskiego, dlatego przerwał edukację i przeprowadził się do Wrocławia. Ich drogi się rozeszły. Jego późniejsze losy Bogumiła Krawczyk-Wnuk zna już niemal wyłącznie z relacji. Nie ukrywa, że jego pierwszymi wierszami, jakie ukazały się w prasie, była zbulwersowana:

- Wydały mi się obrzydliwe - mówi, ale jednocześnie przyznaje, że kiedy pozytywnie ocenił jej kilka lat późniejszy debiut literacki, bardzo jej to pochlebiło. - Ja go sobie nie wyobrażam jako przykładnego męża i głowę rodziny. On zawsze był sobą - Rafałem rozwichrzonym i zagubionym - powiedziała do kamery.

Roboczy tytuł powstającego filmu brzmi "Męka i pasja Rafała Wojaczka".


Poeta Rafał Wojaczek (1945 – 1971) – zmarły tragicznie poeta wywodzący się z Mikołowa, w dorosłym życiu mieszkający we Wrocławiu. Wydał tomiki „Sezon”, „Inna bajka”, „Nie skończona krucjata” i „Którego nie było”. Już za życia zyskał sławę kontrowersyjnego twórcy szokującego licznymi skandalami, nadużywaniem alkoholu i próbami samobójczymi. Jednocześnie był autorem znakomitych wierszy, które stały się literackim kanonem dla kolejnych pokoleń twórców. W 1999 roku na ekrany wszedł poświęcony mu film fabularny „Wojaczek” w reżyserii Lecha Majewskiego. (bop)


Historyk prof. Stanisław Bereś – historyk literatury, krytyk, eseista, poeta i tłumacz, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Opublikował m. in. „Pół wieku czyśćca. Rozmowy z Tadeuszem Konwickim” (w latach 80. kilka wydań w drugim obiegu pod pseudonimem Stanisław Nowicki), „Uwięziony w śmierci. O twórczości Tadeusza Gajcego” (PEN, Warszawa 1992), „Szuflada z Atlantydy. Szkice o literaturze polskiej XX wieku” (Wrocław 2002), kilka książek o Stanisławie Lemie. (bop)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto