Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec utrudnień na DK 1 w Tychach. Wiadukt naprawiony

RED
DK 1 w Tychach
DK 1 w Tychach Mat. prasowy
Koniec utrudnień na DK 1 w Tychach. Wiadukt naprawiony. Od piątkowego popołudnia, 22 maja 2020, ruch w tym miejscu odbywa się normalnie w obu kierunkach. Koszty naprawy poniósł wykonawca.

Koniec utrudnień na DK 1 w Tychach. Wiadukt naprawiony. Od piątkowego popołudnia, 22 maja 2020, ruch w tym miejscu odbywa się normalnie w obu kierunkach.

Prace były prowadzone na dwóch łącznicach: zjazdowej z Katowic na Tychy oraz wyjazdowej z centrum miasta na Bielsko-Białą, a także na fragmentach głównej trasy DK1. Nie był to duży zakres prac, niemniej jednak wymagał ingerencji w konstrukcję drogi. Jej warstwy zostały przebudowane i dopiero wówczas ułożono nawierzchnię asfaltową.

Wszystkie koszty z tytułu naprawy poniósł wykonawca odpowiedzialny za przeprowadzoną przed kilku laty przebudowę tyskiego odcinka DK1/DK86, firma Polimex Mostostal S.A. Prace odbywały się bowiem w ramach gwarancji.

Problemem był nasyp w części dojazdowej do wiaduktu. Był z nim problem od początku. Z tego właśnie powodu zjazd z wiaduktu do miasta był otwarty dwa miesiące później niż cała inwestycja.

Nasyp wymagał dodatkowych prac.

- Aby zapobiec przemieszczaniu się gruntów pod nasypem, zbudowano specjalną palisadę, która miała wzmocnić podłoże. Od tego momentu obiekt pozostawał pod kontrolą geodezyjną - czytamy w komunikacie rzecznika UM Tychy, Ewy Grudniok.

- Choć w wyniku pomiarów oraz badań właściwości fizykochemicznych nie stwierdzono ponadnormatywnych osiadań nasypów, to jednak na przełomie 2015 i 2016 roku zaobserwowano niewielkie deformacje warstw konstrukcyjnych nasypu – tłumaczy Arkadiusz Bąk, zastępca dyrektora MZUiM ds. realizacji inwestycji. - To efekt tzw. puchnięcia części rdzenia nasypu, skutkiem czego doszło do powstania nierówności na drodze.

Owo "puchnięcie nasypu", jak wyjaśnia Agnieszka Kijas z MZUiM, zostało spowodowane ukrytą wadą w materiale użytym do wykonania nasypu.

Puchnięcie nasypu deformowało drogę. Powstające nierówności niwelowano frezowaniem.

- Z decyzją o docelowej naprawie musieliśmy poczekać do chwili aż reakcje, jakie zachodziły w rdzeniu ustąpią. Obecnie wyniki badań wykazały, że proces się zatrzymał i możemy przystąpić do pracy – tłumaczy Arkadiusz Bąk.

Remont zaczął się 20 września 2019 r. i miał potrwać do końca roku, ale został podzielony na dwie części. Druga właśnie się zakończyła.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto