Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Kopciuchy" w Warszawie. Ponad 30 tys. kotłów nadal dymi w stolicy i warszawskim "obwarzanku"

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Piotr Krzyżanowski/archiwum
Kopciuchy w Warszawie. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków przekazała dane dotyczące kotłów, które nadal dymią w woj. mazowieckim. Okazuje się, że w warszawskim „obwarzanku” znajdują się w dalszym ciągu 26 204 „kopciuchy”, w stolicy kolejne 4428, natomiast na Mazowszu to aż 280 000 sztuk.

Antysmogowi aktywiści z Warszawy Bez Smogu sprawdzili jaka jest liczba “kopciuchów” na Mazowszu w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dane, które otrzymaliśmy, mogą zszokować. W naszym rejonie w dalszym ciągu nie brakuje „kopciuchów”.

"Kopciuchy" w Warszawie i okolicy

W warszawskim „obwarzanku” dymią 26 204 „kopciuchy”, stolica dokłada kolejne 4428, natomiast na Mazowszu to aż 280 000 sztuk. Zgodnie z uchwałą antysmogową dla województwa mazowieckiego te wszystkie źródła ciepła powinny zostać jak najszybciej wymienione.

Statystyki Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków dotyczące kotłów pokazują stan na grudzień 2022 roku.

"Kopciuchy" w Warszawie. Ponad 30 tys. kotłów nadal dymi w s...

- Wiemy, że wypełnienie bazy CEEB to około 70 proc., możemy więc przypuszczać, że w rzeczywistości kotłów jest jeszcze więcej. Dane dla Warszawy są dużo dokładniejsze, ponieważ Urząd Miasta przeprowadził bardzo skrupulatną inwentaryzację – wskazuje Piotr Siergiej z Warszawy Bez Smogu. – Często jesteśmy pytani, skąd bierze się smog w Warszawie. Z danych zebranych przez CEEB wynika, że w „obwarzanku” jest sześciokrotnie więcej „kopciuchów” niż w stolicy, chociaż Warszawa ze swoimi 4428 kotłami również nie ma powodów do dumy – dodaje.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków podała, że powyżej tysiąca pozaklasowych kotłów znajduje się nadal w gminach Otwock, Jaktorów, Żyrardów, Wiązowna, Kobyłka i Marki. Najmniej kotłów, bo 104, dymi w Podkowie Leśnej.

mat. prasowe

- Nieco inny obraz pojawia się, jeśli oceniamy odsetek istniejących „kopciuchów” w relacji do istniejących budynków. W tym rankingu niekwestionowanym liderem jest gmina Łomianki – aż w 63,4 proc. domów jednorodzinnych znajdują się niesławne „kopciuchy” – wyjaśnia przedstawiciel Warszawy Bez Smogu.

Tutaj w niechlubnej czołówce znajdziemy gminę Brwinów, Wołomin i Grodzisk Mazowiecki. Natomiast najniższy odsetek „kopciuchów” zarejestrowano w gminach to Lesznowola, Podkowa Leśna i Michałowice oraz w samej Warszawie, gdzie odsetek wynosi zaledwie 6 proc. Jest to spora zmiana, jaka dokonała się na przestrzeni ostatnich pięciu lat w stolicy. Jeszcze w roku 2017 w Warszawie znajdowało się ponad 15 tysięcy kotłów, obecnie jest ich 4428.

W stołecznym Urzędzie Miasta procedowanych jest obecnie 1126 wniosków na dopłatę o wymianę kotła. Stąd też ratusz przypuszcza, że w przyszłym sezonie zimowym liczba „kopciuchów” zmaleje do około trzech tysięcy sztuk.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto