Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kradzież samochodów w woj. śląskim coraz mniejsza

mat. policji
W woj. śląskim ginie coraz mniej aut, a właściciele starszych modeli samochodów mogą spać spokojniej.

W przeciwieństwie do złodziei i paserów. Dotąd skradziono o 33% mniej pojazdów, niż w pierwszych 4 miesiącach 2012 r. To efekt działań policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości samochodowej w naszym województwie.

Prowadzone przez policjantów kontrole złomnic wpłynęły znacząco na spadek kradzieży samochodów – głównie starszych modeli.

W ubiegłym roku w naszym województwie skradziono ponad 2700 aut. 30% z nich to samochody starszych roczników, których wartość rynkowa wynosi zaledwie kilka tysięcy złotych. Wiele z nich nie znalazło nowych właścicieli.

Złodzieje i paserzy, szukając nowych źródeł zarobku, za pośrednictwem złomnic i nielegalnych stacji demontażu wprowadzili do obiegu części pochodzące ze starych aut. Reszta trafiła jako złom do hut. Kilka przeprowadzonych w tym roku akcji spowodowało skurczenie się tego procederu. Potwierdzają to policyjne statystyki:

- w styczniu 2013 roku skradziono 196 samochodów (w styczniu 2012 r. - 250)

- w lutym 2013 skradziono 137 aut (w lutym 2012 r. skradziono 225)

- w marcu 2013 skradziono 197 samochodów (w marcu 2012 r. odnotowaliśmy 263 kradzieże)

- w kwietniu 2013 skradziono 142 samochody (w kwietniu 2012 r. odnotowaliśmy 265 kradzieży)

Prowadzone przez policjantów akcje ujawniły ponadto proceder nielegalnego demontażu aut. W Mysłowicach na jednej ze złomnic funkcjonariusze oraz inspektorzy ochrony środowiska zdobyli dowody, że w ciągu ostatnich miesięcy dokonano tam rozbiórki ponad 700 samochodów. Kilka z nich pochodziło z kradzieży. Przedsiębiorcy, który oświadczył, że samochody skupował od osób fizycznych i prowadził rozbiórkę aut w celu pozyskania - między innymi - złomu metali kolorowych, grozi kara finansowa nawet do 300 tysięcy złotych.

Policjanci z "samochodówki" pracują także nad innym rodzajem złodziejskiej przestępczości - wyłudzeniami ubezpieczeń. Wiele kradzieży aut może być sfingowanych przez właścicieli tylko po to, aby uzyskać odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej.

Jeżeli z biegiem czasu uda się wyeliminować przynajmniej część tego typu przestępstw, to możliwe, że za kilka lat liczba kradzieży aut spadnie jeszcze bardziej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto