MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Uniwersytet Jagielloński świętuje 660. rocznicę powstania

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W samo południe w auli Collegium Novum odbyło się posiedzenie Senatu UJ, podczas którego złoty medal "Plus ratio quam vis" odebrał prof. Adam Strzembosz
W samo południe w auli Collegium Novum odbyło się posiedzenie Senatu UJ, podczas którego złoty medal "Plus ratio quam vis" odebrał prof. Adam Strzembosz Andrzej Banaś
12 maja przypada 660. rocznica założenia przez króla Kazimierza Wielkiego najstarszej polskiej uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzień ten obchodzony jest jako Święto UJ. W tym roku obchody trwają od rana w piątek (10 maja). Jednym z punktów uroczystości było uroczyste posiedzenie Senatu UJ, podczas którego złoty medal Plus Ratio Quam Vis odebrał prof. Adam Strzembosz.

Jak przypomina uczelnia, 660 lat temu, 12 maja 1364 roku, po wieloletnich staraniach o zgodę papieża Urbana V, król Kazimierz Wielki wydał akt fundacyjny krakowskiego Studium Generale. Wówczas składało się ono z trzech wydziałów: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa. Czwarty wydział, teologiczny, powstał w 1400 roku, po odnowieniu uczelni przez Władysława Jagiełłę, zgodnie z testamentem pozostawionym przez królową Jadwigę.

Obchody uniwersyteckiego święta rozpoczęły się tradycyjnie rano w katedrze wawelskiej, gdzie złożono wieńce i kwiaty na grobach fundatorów uczelni - Kazimierza Wielkiego, królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły. Następnie w Auditorium Maximum UJ przy ulicy Krupniczej 33 odsłonięta została tablica upamiętniająca prof. Franciszka Ziejkę - rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1999-2005.

Głównym punktem uroczystości było posiedzenie Senatu UJ w auli Collegium Novum.

- Powracamy dzisiaj do wydarzeń z 12 maja 1364 roku, kiedy to król Kazimierz Wielki zadecydował o powołaniu w Krakowie Studium Generale. W miarę upływu lat historycy coraz bardziej doceniali mądrość ówczesnego władcy, który wzmocniwszy państwo i zapewniwszy mu spokój wewnętrzny, podjął historyczną decyzję o założeniu w naszym mieście akademickiej uczelni. Zdawał sobie w pełni sprawę z faktu, że przyszłość państwa polskiego musi być oparta na ludziach wykształconych - mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel, otwierając uroczyste posiedzenie Senatu zwołane z okazji Święta UJ.

Prof. Popiel podkreślał, że zarówno Kazimierz Wielki, jak i odnowiciele krakowskiego uniwersytetu - królowa Jadwiga i król Władysław Jagiełło - byli przekonani, że siła państwa, jego rozwój, suwerenność, uznanie w świecie są ściśle powiązane z rozwojem krakowskiego uniwersytetu.

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu nastąpiło wręczenie złotego medalu "Plus ratio quam vis" profesorowi Adamowi Strzemboszowi - wybitnemu prawnikowi, wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie Tadeusza Mazowieckiego (1989-1990), pierwszemu prezesowi Sądu Najwyższego, przewodniczącemu Trybunału Stanu (1990-1998) i przewodniczącemu Krajowej Rady Sądownictwa (1994-1998).

Medale "Plus ratio quam vis" przyznawane są przez rektora osobom zasłużonym dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dewiza "Plus ratio quam vis" (łac. "Więcej znaczy rozum, niż siła", "Rozum przed siłą") wypisana jest na portalu prowadzącym z Auli do Sali Kopernika w Collegium Maius. Jest zaczerpnięta z "Elegii" poety Maximianusa, który żył w VI wieku. Pierwszy medal, wybity dla upamiętnienia 600-lecia odnowienia uczelni przez św. Jadwigę królową i króla Władysława Jagiełłę, otrzymał w 1997 r. papież Jan Paweł II, absolwent i zarazem doktor honoris causa UJ.

W obchodach z okazji 660. rocznicy założenia najstarszej polskiej uczelni uczestniczył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Obecni byli także marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk.

- Ambitna wizja i odwaga ówczesnych monarchów, twórców i fundatorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, przyniosła Polsce pierwszą szkołę wyższą. Patrząc na ponad sześć i pół wieku jej działalności, odczuwamy respekt wobec monumentalnego dzieła budowanego przez kolejne pokolenia całej społeczności akademickiej. Dzieła, które nie tylko przetrwało najtrudniejsze wydarzenia polskiej historii, ale jednocześnie rozwijało się, podnosząc poziom kształcenia i poszerzając swoją ofertę. Proszę przyjąć w tym wyjątkowym dniu życzenia nieustającej siły i pasji w niesieniu, podtrzymywaniu i ochronie trwałej spuścizny Uczelni - powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

W ramach Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego również w piątek, o godz. 19, w Ogrodzie Botanicznym UJ odbędzie się plenerowy koncert. Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca UJ "Słowianki".

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Uniwersytet Jagielloński świętuje 660. rocznicę powstania - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto