Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Księża wywodzący się z Chełmu to kwiat śląskiego duchowieństwa

JOL
- Tyle zmian wokół nas, a tu zawsze msza po dawnemu, to samo słowo Boże. Tu niezmiennie rozważa się te same dogmaty wiary. Bo człowiek musi mieć się na czym oprzeć. Najlepiej oprzeć się o skałę. Taką skałą w Kościele jest urząd Piotrowy - mówił arcybiskup Damian Zimoń podczas jubileuszowej mszy w kościele Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim z okazji 350. rocznicy ustanowienia parafii.

Jubileuszowa msza pod przewodnictwem metropolity katowickiego odbyła się w asyście m. in. ks. proboszcza Piotra Guzego oraz jego poprzednika ks. Eugeniusza Góreckiego, który chełmską parafią kierował przez 30 lat. Pierwsze ławki zajęli m.in. księża wywodzący się z Chełmu. Licząc od roku 1945, święcenia przyjęło 28 chełmskich młodzieńców. Wielu z nich to dziś nie tylko znakomici duszpasterze, to też profesorowie, doktorzy, dziekani i wicedziekani, prałaci, sędziowie diecezjalni… W gronie duchownych z Chełmu Śląskiego są m.in. ks. kanonik Paweł Buchta - opiekun duchowy Kurii Katowice-Zachód Legionu Maryi, prof. Wincenty Myszor - członek Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, ks. prof. Jerzy Myszor - cenzor książek, ks. Andrzej Halemba - doktor nauk teologicznych w zakresie misjologii i tłumacz Nowego Testamentu na język mambwe, ks. Bernard Rak - diecezjalny moderator powołań i delegat arcybiskupa do Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań. Są też zakonnicy pracujący poza granicami kraju: o. Cherubin Marian Kuczowicz mieszkający w Czechach, o. Józef Synowiec przebywający na Białorusi, o. Józef Pastwa - w Berlinie. Z chełmskiej parafii pochodzą również znany tyszanom ks. prałat Józef Szklorz oraz najmłodszy z tego grona, ks. Tomasz Klikowicz, wikary w tyskiej parafii św. Benedykta. Sylwetki wszystkich można znaleźć na świetnie prowadzonej stronie internetowej parafii.

Historię kościoła przedstawia jubileuszowe wydawnictwo opracowane przez samego ks. proboszcza Piotra Guzego, ks. Jerzego Myszora oraz prof. Helenę Synowiec i Romualda Kubiciela. Wynika z tej publikacji, że ta licząca dziś ponad 5600 mieszkańców gmina miała swoją kaplicę już w połowie XVI wieku, choć formalnie należała jeszcze do lędzińskiej parafii św. Klemensa. Że w roku 1598 były tu kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, wolno stojąca dzwonnica z jednym dzwonem, a także cmentarz i kostnica.

Rocznica, której obchody chełmska parafia rozpoczęła w minioną niedzielę, liczona jest od ustanowienia pierwszego stałego plebana. Był nim ks. Wojciech Synowiec.

Śladom dawnego kościoła odkrytym podczas remontu poświęcone ma być specjalne sympozjum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto