Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leczenie ziołami. Warsztaty z Agatą Zaskórską z Pracowni Fitoterapii Nimrodel w Częstochowie. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Warsztaty z leków ziołowych
Warsztaty z leków ziołowych Jolanta Pierończyk
Leczenie ziołami - warsztaty na ten temat z Agatą Zaskórską z Pracowni Fitoterapii Nimrodel w Częstochowie odbyły się w Muzeum Miejskim w Tychach. Uczestniczki poznały sposób użycia gałązek wierzby czy czeremchy, igliwia, ba, nawet huby z brzozy...

- W tej chwili jest czas na zbieranie jemioły, białoporka (huba rosnąca na brzozie) i pąków leszczyny. Zimą zbieramy też gałązki ze wszystkich iglastych drzew (wyjątek stanowi modrzew, który zbiera się latem) - mówiła Agata Zaskórska z Pracowni Fitoterapii Nimrodel w Częstochowie podczas warsztatów w Muzeum Miejskim w Tychach w kontekście trwającej tam wystawy pt. "Farmaceutka - Ogród Balsamiczny".

Z igliwia i gałązek świerkowych przyrządza się odwar. Wystarczy trzy łyżki rozdrobnionego i spryskanego spirytusem igliwia i gałązek sosnowych zalać dwoma szklankami zimnej wody, powoli doprowadzić do wrzenia pod przykryciem, pogotować pięć minut pod przykryciem, zostawić na pół godziny, potem przecedzić i pić z miodem.
Taki odwar działa początkowo wykrztuśnie, a następnie osuszająco na drogi oddechowe, rozkurczowo na mięśnie głądkie tchawicy i oskrzeli. Pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa przeciwzapalnie na błonę śluzową przewodu pokarmowego, napotnie i moczopędnie.
Odwar z igliwia i gałązek dostarcza łatwo przyswajalnej witaminy C z flawonoidami.

Natomiast wspomniana huba z brzóz jest świetna na podniesienie odporności organizmu.

Prócz konkretnych przepisów i ich wykonania było też mnóstwo cennych rad. Uczestniczki warsztatów dowiedziały się na przykład, że kuracja pokrzywą powinna być intensywna, ale krótka - około trzy tygodnie. Usłyszały też, że pokrzywy nie można suszyć, bo traci swoje właściwości krwiotwórcze. Można ją co najwyżej mrozić. Oczywiście, najlepsza jest świeża, wiosną.

Fitoterapeutka przestrzegała przed kupowaniem mielonych ziół, zwłaszcza lnu czy ostropestu, bo tracą swoje właściwości. Warto je mielić w młynku tuż przed użyciem i tylko w takiej ilości, jaką potrzebujemy.

Warsztaty zgromadziły panie interesujące się fitoterapią i na pewno wykorzystujące zioła na różne sposoby. Pewnym zaskoczeniem mogło być to, że lecznicze właściwości mają nie tylko liście, nasiona czy owoce lub korzeń, ale nawet nagie patyki np. wierzby czy czeremchy, która przy złamaniu ma lekko migdałowy zapach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto