Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lędzińscy seniorzy się kształcą

Mirosław Leszczyk
Po wykładzie o lekach w Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbył się wykład o globalnym ociepleniu. Wygłosił go prof. Marian Surowiec.

- W ciągu XX wieku zużyto na świecie dwukrotnie więcej ton paliwa umownego, niż przez 19 poprzednich stuleci – mówił. – Średnia temperatura globu w XX wieku wzrosła o jeden stopień Celsjusza, z czego aż o 0,6 stopnia w latach 1970-2000.

Faktem jest, że lodowce topnieją – w niektórych rejonach globu od 1960 roku ich grubość zmniejszyła się o 120 cm.

W konkluzji wykładowca wyznał, że on jednak opowiada się po stronie tych uczonych, którzy nie obarczają przede wszystkim ludzi skutkami globalnego ocieplenia, gdyż na zmiany klimatyczne, które na dodatek przebiegają cyklicznie (od ochłodzenia do ocieplenia i odwrotnie) ma wpływ mnóstwo czynników niezależnych od człowieka, a zwłaszcza promieniowanie słoneczne (11-letnie cykle aktywności Słońca i plamy na Słońcu) oraz przemieszczanie się mimośrodka Ziemi.

Co ciekawe – w ciągu ostatniego miliona lat dziejów naszej planety zmiany klimatyczne pokrywały się w dużej mierze ze zmianami jej mimośrodka.

Na zakończenie zaprezentował przeróżne współczesne zastosowania solarów, czyli wykorzystania energii słonecznej, od solarów na dachach domów, poprzez instalowanie ich w samochodach, na statkach rzecznych aż po statki kosmiczne. W Mongolii trwa już nawet budowa elektrowni, która będzie przetwarzała energię słoneczną na prąd elektryczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto