Ludzie z żelaza

LESZEK SOBIERAJ
Triathlon to jedna z najbardziej widowiskowych dyscyplin. Po wyjściu z wody zawodnicy wsiądą na rowery i wyruszą na 15-kilometrową trasę. / ZBIGNIEW MARSZAŁEK

Jednym z bohaterów pierwszej edycji Triathlonu Tyskiego był policjant z Katowic - Czesław Wizner. Najpierw stanął na starcie tych zawodów, ukończył je w dobrej formie, a po czterech minutach, wystartował w... maratonie pływackim na 3 km.

Wczoraj słońce wyjrzało tylko na kilka godzin, właśnie wtedy, kiedy w Paprocanach rozgrywane były zawody triathlonowe, zorganizowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Wystartowało 47 śmiałków, którzy chcieli sprawdzić się na ,sprinterskim" dystansie 500 m pływania, 15 km jazdy na rowerze i 3 km biegu (dla przykładu słynne zawody ,Iron Man" na Hawajach rozgrywane są na dystansach: 3,8 km pływanie, 180 km rower i 42 km bieg). W zawodach startowali zarówno utytułowani sportowcy, reprezentanci Polski, jak i amatorzy.

Wygrał jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego triathlonu Roman Pustułka z Dąbrowy Górniczej (były dwukrotny mistrz Polski, w 1999 r. zanotował najlepszy wynik w historii polskiego triathlonu - 4 km pływania, 180 km jazdy rowerem i 42 km biegu w 8,5 godziny). Był to dla niego pierwszy start po rocznej przerwie. Wrócił i... zwyciężył. A warto dodać, że od rana pracował (prowadzi naukę pływania). Zrobił sobie przerwę, przyjechał do Tychów, wygrał i wrócił do pracy.

Z Bierunia przybyła rodzina Kubiców. 44-letni Krzysztof i jego 10-letni syn Kamil po raz pierwszy wystartowali w triathlonie.

- Marzy mi się przebiec z synem dystans maratoński, ale na to jest jeszcze trochę za młody - powiedział Krzysztof. - Na razie biegamy razem i jeździmy na rowerze, a dzisiaj spróbowaliśmy sił w triathonie. Ukończyliśmy go, z czego się bardzo cieszę. Mamy usportowioną rodzinę, bo biega także żona i nasza 18-letnia córka.

Największym pechowcem zawodów okazał się Sylwester Kuster z Warszawy, reprezentant Polski. Cały czas plasował się w czołówce i miał szansę na wygranie, ale podczas jazdy rowerem złapał gumę i przybiegł pod koniec stawki.

Uczestnicy I maratonu nie narzekali na zimną wodę (18 st. C), jedynie na silny wiatr. Impreza została znakomicie zorganizowana i sprawnie przeprowadzona. Nic dziwnego, że za rok będziemy mieli gości z zagranicy, bowiem swój start zapowiedzieli zawodnicy z Niemiec.

WYNIKI

Kobiety: Karolina Grzyb (Dąbrowa Górnicza) 58 min. 54 sek.; mężczyźni do 19 lat: Adam Giza (Rybnik) 50,50; 20-29 lat: Adam Chmielowski (Sosnowiec) 48,30; 30-39 lat: Roman Pustułka (Dąbrowa Górnicza) 48,25; 40-49 lat: Jerzy Orlik (Gliwice) 58,11; 50-59 lat: Ryszard Wasilewski (Katowice) 57,07.

Jan Podowski: - Od wielu lat biegam amatorsko przełaje i to jest mój atut w zawodach triathlonowych. Startowałem w nich po raz trzeci. To świetna dyscyplina, dająca wiele satysfakcji. Woda była dość zimna, dlatego zdecydowałem się płynąć w kombinezonie z pianki.

Karolina Grzyb: - Dopiero co wróciłam z Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w triathlonie, gdzie zdobyłam piąte miejsce. To dobry wynik, bo trenuję dopiero od kilku miesięcy, ale zarazem pechowy, bo gdybym była czwarta, pojechałabym na mistrzostwa Europy.

Jerzy Plewnia: - Mieszkam w Tychach i kiedyś próbowałem sił w triathlonie. Nie mogłem więc przegapić tych zawodów. czułem się znakomicie i jestem bardzo zadowolony z mojego występu. Mam 50 lat i dzięki temu, że na co dzień biegam, udaje mi się utrzymać wysoką formę.

Marek Gołosz: - To mój pierwszy triathlon w życiu, ale na pewno nie ostatni. Biegło mi się bardzo dobrze, słabiej natomiast czuję się w wodzie. Trenowałem, ale jak się okazało, co innego pływać w basenie, a co innego na otwartym akwenie, kiedy wieje silny wiatr.