Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mądrzy przed szkodą

Beata Sypuła
Zygmunt WIECZOREK
Zygmunt WIECZOREK
Pracownik może puścić właściciela firmy z torbami, jeśli na terenie zakładu pracy dojdzie do wypadku. Coraz częściej sądy przyznają bardzo wysokie odszkodowania praccownikom.

Pracownik może puścić właściciela firmy z torbami, jeśli na terenie zakładu pracy dojdzie do wypadku. Coraz częściej sądy przyznają bardzo wysokie odszkodowania praccownikom. Bywa, że firma płaci przez dziesiątki lat rentę, bo swego czasu nie zadbała o bezpieczeństwo swych pracowników. Dlatego ruszają szkolenia dla pracodawców, by byli mądrzy przed szkodą.


Tanio, bo pomaga Unia

– W małych i średnich firmach jest dwa razy więcej wypadków niż w pozostałych – mówi Janusz Dubiel, wiceprezes Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach. – Ponoszą one olbrzymie straty z tytułu wypadków. To podnosi koszty ich działalności, przez co są mniej konkurencyjne.
Na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości za ponad 5 mln zł zostanie przeszkolonych 10.160 przedsiębiorców i ich pracowników z całej Polski, w tym 1.210 z województwa śląskiego. Niski koszt zajęć (100 zł) jest możliwy tylko dzięki temu, że projekt jest finansowany w 80 proc. ze środków unijnych – z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pierwsze zajęcia mają się rozpocząć już w październiku.


Renta do końca życia

Skąd w małych i średnich firmach jest tyle wypadków? – Jeśli mają one do 10 zatrudnionych, nie muszą zatrudniać pracownika dbającego o bezpieczeństwo i higienę pracy. Rzadko kiedy szkolą pod tym kątem własnych podwładnych – tłumaczy wiceprezes Dubiel z ZDZ w Katowicach.

Urwane palce, zmiażdżone kości, niezdolność do pracy lub śmierć, najczęściej na budowie – to początek problemów właściciela firmy. Jednorazowe odszkodowanie za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje w wysokości 17 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ale to nie wszystko. Jeśli doszło do wypadku śmiertelnego lub kalectwa – rodzina lub poszkodowany mogą wystąpić o zwrot poniesionych kosztów i odszkodowanie. Mało tego – bywa, że pracodawca płaci za zmarłego alimenty lub rentę do końca życia dla okaleczonego w pracy. To oczywiście podnosi koszty jego działalności, a w skrajnych przypadkach odszkodowanie może firmę doprowadzić do plajty.



Walcz o swoje prawa
Jeżeli jesteś ofiarą wypadku przy pracy, przysługuje Ci:

  • zasiłek chorobowy,
  • świadczenie rehabilitacyjne – jeśli po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jesteś nadal niezdolny do pracy, ale może Ci pomóc dalsze leczenie lub rehabilitacja,
  • zasiłek wyrównawczy – jeśli Twoje wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek uszczerbku na zdrowiu,
  • jednorazowe odszkodowanie – gdy doznałeś uszczerbku na zdrowiu,
  • jednorazowe odszkodowanie dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty,
  • renta z tytułu niezdolności do pracy – jeśli staniesz się się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej,
  • renta szkoleniowa – gdy wskutek wypadku musisz się przekwalifikować,
  • renta rodzinna dla członków
    rodziny zmarłego ubezpieczonego,
  • dodatek do renty rodzinnej
    – dla sieroty zupełnej,
  • pokrycie kosztów m.in. zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne.
  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto