Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magiczna roślina – aloes

materiał partnera
Aloes jest to roślina, której niezwykłe właściwości znane są od stuleci. Od kilkunastu lat przeżywa ona swój prawdziwy renesans. Ogromnie popularne stały się wszelkie maści, kremy i żele, których głównym składnikiem jest wyciąg z liści tej rośliny. Co ciekawe, z aloesu robiony jest także przepyszny napój, który nie tylko dostarcza mnóstwa witamin, ale również działa odżywczo i koi pragnienie.

Co to jest aloes?

Aloes jest to roślina, którą zalicza się do jednoliściennych sukulentów. Ich naturalnym środowiskiem są kraje afrykańskie, Półwysep Arabski, a także wiele wysp leżących w zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Aloes rozmnaża się wegetatywnie, a także przez nasiona.

Jak wygląda ta niezwykła roślina? Otóż najbardziej charakterystyczne dla niej są grube i mięsiste liście. Na ogół mają one ciemnozielony kolor. Większość z nich posiada ostre brzegi, zakończone większymi lub nieco mniejszymi kolcami. Aloes ma także niezwykle ciekawe kwiaty. Najczęściej są one koloru czerwonego, żółtego, bądź pomarańczowego. Ważną informacją jest także to, iż kwiaty te są niezwykle bogate w nektar. W swoim naturalnym środowisku rośliny te osiągają nawet do kilku metrów wielkości. Jednak można je także z powodzeniem hodować w warunkach domowych. Należy jednak wiedzieć, że wtedy aloesy osiągają jedynie kilkanaście centymetrów. Mimo nieco niepozornego wyglądu, wciąż posiadają mnóstwo cennych właściwości.

Niezwykłe liście

Co tak wartościowego zawiera aloes i dlaczego tak bardzo ceni się tę roślinę? Otóż jego właściwości są naprawdę olbrzymie. Nie jest ważne czy będzie to aloes o dużych, czy też o mniejszych rozmiarach. W każdym rodzaju tej rośliny znajduje się wiele niezwykle cennych substancji. Wśród nich można wymienić m.in. aloinę, czy też aloeemodynę. Są to składniki wielu leków, stosowanych zarówno w terapii farmakologicznej, jak i w przypadku zwalczania groźnych chorób, takich jak np. nowotwory. Działanie aloesu jest jednak znacznie szersze.
Od lat używa się go jako doskonałego lekarstwa na leczenie oparzeń. W przypadku zastosowania tej rośliny, problem powinien zniknąć wyjątkowo szybko. Z aloesu są również robione przeróżne maści i kremy. Najwięcej z nich sprawdza się w przypadku chorób skóry, takich jak np. odleżyny, czy też różnego rodzaju owrzodzenia. Bardzo często tego typu wyroby stosuje się wówczas, gdy człowiekowi dokuczają różnego rodzaju nerwobóle, czy też pojawi się reumatyzm. Roślina ta ma ponadto właściwości żółciopędne, a także przeczyszczające.

aloes zastosowanie

Zastosowanie aloesu na co dzień

Aloes doskonale sprawdza się nie tylko jako składnik wielu leków. Wyciąg z jego liści jest obecnie jednym z bardziej popularnych napojów. Nie dość, że w niezwykle skuteczny sposób gasi pragnienie, to jeszcze dostarcza nam mnóstwa witamin, a także mikroelementów. Ponadto badania wykazują, że picie soku z aloesu pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Dlatego też szczególnie powinny uwzględnić go w swojej diecie osoby chore na cukrzycę. Bez większego problemu można go dostać w dobrze zaopatrzonych sklepach. Zarówno w zwykłych punktach spożywczych, a także sklepach ze zdrową żywnością.
Kolejną właściwością tej niezwykłej rośliny jest to, że sok z aloesu bardzo mocno oddziałuje na układ immunologiczny człowieka. Dzięki niemu organizm ludzki jest znacznie bardziej odporny na działanie wielu chorób i przeróżnych wirusów.

Uprawa aloesu

Czy można hodować aloes w Polsce? Tak, podstawowym warunkiem jest jednak to, że ta roślina musi być uprawiana tylko i wyłącznie w pomieszczeniach. Niestety, ale nasz klimat jest zbyt surowy, aby rosła ona w środowisku naturalnym. Przed zakupem jej nasion, bądź dojrzałej rośliny należy wiedzieć, że jest ona dość wymagająca. Potrzebuje wysokiej temperatury (zimą min. 10 stopni Celsjusza), a także ogromnej ilości światła. Nie trzeba za to jej regularnie podlewać. Lepiej jest ją przesuszyć niż pozostawić w mokrym podłożu. Jeśli tak się stanie, to możemy być niemal pewni, że aloes zapadnie na różnego rodzaju choroby. Zdecydowanie najbardziej lubi ziemię torfową z niewielkim dodatkiem piasku, ale z powodzeniem można go także posadzić w podłożu dla kaktusów. Będą to dla niego najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto