Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malowidło z XVIII wieku za ołtarzem w sanktuarium św. Walentego w Bieruniu. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Technika i technologia wskazują na wiek XVIII, zwłaszcza czerwona zaprawa przemawia bardziej za wiekiem XVIII niż XVII, z którego pochodzą pierwsze wzmianki o sanktuarium. Malowidło jest wykonane temperą ą jajową, z użyciem szlachetnych, naturalnych pigmentów, co było  jeszcze powszechnie stosowane w malarstwie XVIII- wiecznym, szczególnie na desce
Technika i technologia wskazują na wiek XVIII, zwłaszcza czerwona zaprawa przemawia bardziej za wiekiem XVIII niż XVII, z którego pochodzą pierwsze wzmianki o sanktuarium. Malowidło jest wykonane temperą ą jajową, z użyciem szlachetnych, naturalnych pigmentów, co było jeszcze powszechnie stosowane w malarstwie XVIII- wiecznym, szczególnie na desce Jolanta Pierończyk
Malowidło z XVIII wieku za ołtarzem w sanktuarium św. Walentego w Bieruniu - taka nowość i niespodzianka czeka na wiernych, którzy z okazji odpustu zdecydują się na przejście na kolanach do relikwii św. Walentego.

Podczas remontu XVII-wiecznego sanktuarium św. Walentego w Bieruniu, za ołtarzem głównym, odkryto stare malowidło.

Jest zaskakująco dobrze zachowane. Technika i technologia wskazują na wiek XVIII, zwłaszcza czerwona zaprawa przemawia bardziej za wiekiem XVIII niż XVII, z którego pochodzą pierwsze wzmianki o sanktuarium. Malowidło jest wykonane temperą ą jajową, z użyciem szlachetnych, naturalnych pigmentów, co było jeszcze powszechnie stosowane w malarstwie XVIII- wiecznym, szczególnie na desce

- tłumaczy konserwator dzieł sztuki, dr Anna Zadora, właścicielka pracowni konserwatorskiej „Ars Catholica - 4 Art” w Chorzowie.

Odkryte malowidło jest nie tylko świetnie zachowane, ale jest też bardzo dobre warsztatowo.

- Już sama tempera jest techniką szlachetną i trwałą. Autor jest nieznany, co nie powinno dziwić. W XVIII wieku dopiero rodziła się potrzeba sygnowania prac. Z pewnością był to bardzo dobry malarz - rzemieślnik. Mamy tutaj bardzo precyzyjne, poprawne anatomicznie rysy twarzy, fantastycznie przedstawione detale stroju (niezwykle subtelnie, delikatnie namalowane koronki) oraz perizonium, czyli przepaski na biodrach ukrzyżowanego Chrystusa - rozwiane fałdy tkaniny na wysokości uda. Poprawnie pod względem anatomicznym przedstawione jest ciało Chrystusa, trafnie oddany charakter umęczonej twarzy, wprawnie namalowana korona cierniowa na tle aureoli. Do tego jeszcze napisy wykonane klasyczną antykwą - opowiada dr Anna Zadora, która w sanktuarium św. Walentego w Bieruniu przeprowadziła konserwację ołtarza głównego, ołtarzy bocznych oraz zrekonstruowała średniowieczny obraz z przełomu XV i XVI w. przedstawiający koronację Najświętszej Maryi Panny.

Renowacja sanktuarium św. Walentego w Bieruniu trwała pięć lat, w latach 2017-2022. Kosztowała ok. 2 mln zł.

Szczegóły renowacji sanktuarium św. Walentego w Bieruniu

W odnowionej świątyni msze są odprawiane codziennie: od poniedziałku do piątku o godz. 8, w sobotę - o godz. 10, w niedziele - o 8.30.

W przeddzień odpustu św. Walentego, 13 lutego 2023, odprawiona tu będzie m.in. msza św. w intencji seniorów, chorych i niepełnosprawnych (godz. 10). W dzień odpustu będzie m.in. msza z błogosławieństwem dla narzeczonych (16.30).

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto