Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marta Huget-Skiba, koncertmistrz Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy. Droga do Aukso

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Marta Huget-Skiba i Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Marta Huget-Skiba i Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Jolanta Pierończyk
25 lat temu Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy powstała z najlepszych absolwentów i studentów Akademii Muzycznej. W tym gronie znalazła się Marta Huget-Skiba, koncertmistrz. Jaka była jej droga do tego miejsca?

Marta Huget-Skiba, pierwsze skrzypce w orkiestrze Aukso, koncertmistrz. To ona podaje ton. To z nią witają się i żegnają soliści. Ważne miejsce w orkiestrze.

Jej droga do muzyki nie była jednak zbyt oczywista. Owszem, talenty muzyczne w rodzinie były i zainteresowanie muzyką też.
Tata chodził w Przemyślu na zajęcia muzyczne do salezjan, dziadek grał na harmonii. W kierunku muzyki poszedł brat, który jest dziś dyrygentem. Muzyczne wykształcenie mają siostrzeńcy. Do szkoły muzycznej chodzą jej dzieci (muzyczne zdolnośvci także po ojcu, który jest gitarzystą). Długo by wymieniać.

Muzyczny talent Marty Huget-Skiby zauważono w przedszkolu

Muzyczny talent Marty zauważono już w przedszkolu. Na tle grupy wyróżniała się poczuciem rytmu, śpiewem i zdolnościami tanecznymi. Rodzice uznali, że skoro tak, to niech idzie do szkoły muzycznej. Oczywiście, jak zda egzamin. Zdała.

- Mieszkaliśmy wtedy w Mysłowicach, a szkoła muzyczna była w Katowicach, więc dowożenie mnie do szkoły było wyzwaniem dla moich rodziców, przynajmniej przez te pierwsze trzy lata, bo potem przeprowadziliśmy się do Katowic - wspomina Marta.

Muzyka przegrywała z książkami

Talent talentem, ale nauka gry na instrumencie to jednak obowiązek regularnych ćwiczeń, a to Marcie nie za bardzo się podobało. I nie wiadomo jak by z tą szkołą było dalej, gdyby nie to, że świetnie się poczuła w swojej klasie.
- Bardzo lubiłam towarzystwo, które tam miałam, a żeby w nim pozostać, trzeba było grać. Poza tym lubiłam grać w orkiestrze - wspomina Marta.

Więc grała. - Ale nie przemęczałam się. Górę nad instrumentem brały książki, które uwielbiałam czytać, a ćwiczenia gry na instrumencie ograniczałam do niezbędnego minimum -przyznaje.

Z takim podejściem do instrumentu nie mogło być za dobrze.

Prawdziwy pociąg do grania Marta Huget-Skiba poczuła w Łańcucie

- W liceum muzycznym oceny nie były zbyt wysokie i chciano mnie nawet przenieść na altówkę, która uchodziła za instrument mniej wymagający, ale nie zgodziłam się i zaczęłam bardziej przykładać się do grania. Największą motywacją była chęć pojechania z koleżankami na kurs do Łańcuta. Żeby jednak pojechać, trzeba było naprawdę zabrać się do pracy. A kiedy już znalazłam się w Łańcucie i trafiłam na świetnych nauczycieli, granie zaczęło mnie wciągać - opowiada Marta Huget-Skiba.

Najbardziej, jak mówi, kochała w tamtym czasie molowe tonacje.
- Najbardziej współgrały z moimi ówczesnymi stanami emocjonalnymi - mówi.

Akademia Muzyczna w Katowicach. Marek Moś i orkiestra Aukso

Po maturze zdała do Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie spotkała Marka Mosia, a ten zaprosił ją do orkiestry, którą wówczas tworzył z najlepszych absolwentów i studentów Akademii Muzycznej. Nazwał ją greckim słowem Aukso, co znaczy „wzrastanie”.

Jest w niej Marta do dziś. Ponad dwadzieścia lat. Bardzo ceni sobie różnorodność repertuarową Aukso i możliwość udziału w prestiżowych wydarzeniach, na jakie Aukso jest zapraszana.

Srebrny jubileusz Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia

Orkiestra w tym roku świętuje srebrny jubileusz. jej pełna nazwa brzmi Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy. Złożona jest rzeczywiście ze znakomitych muzyków, z których wielu zaczęło realizować swoje pomysły na muzykę.

Z muzyków Aukso powstały między innymi dwa kwartety: Marcina Sidora (Modern Acoustic Quartet) i Sonos Quartet, w którego skład wchodzi Marta Huget-Skiba, a wraz z nią altowiolistka Anna Grzybała, flecistka Małgorzata Hlawsa i wiolonczelistka Joanna Urbańska-Mikszta. Za cel postawiły sobie dotarcie z muzyką klasyczną także do dzieci i młodzieży.
- Muzyka uwrażliwia,aktywizuje mózg, uspokaja - mówi Marta.

Sonos Quartet od 2014 r.

Podwójne życie muzyczne Marta i trzy pozostałe członkinie kwartetu prowadzą od dziewięciu lat. Koncert inauguracyjny odbył się w 2014 r. w Moskwie na zaproszenie Instytutu Polskiego i był to koncert muzyki polskiej. Ale, jak już powiedzieliśmy,oprócz promowania muzyki polskiej, artystki myślą przede wszystkim o młodszych odbiorcach. Dla nich wystąpiły w słuchowisku „Nuty na wierzbie”, które można znaleźć na kanale YouTube czy w bajce muzycznej „Historia pewnej melodii”. Dla nich poświęciły zeszłoroczne wakacje, występując w każdą niedzielę w „Wakacyjnym muzyczniku” w plenerze.

Koncert na srebrny jubileusz orkiestry Aukso

Jubileuszowy koncert orkiestry Aukso odbędzie się 24 czerwca.
Wystąpią m.in. Grzegorz Turnau, Kasia Moś, Marcin Wyrostek, Sebastian Riedel, Mateusz Pospieszalski...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto