Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

McKenzie i kręgosłupy

WOJCIECH SZNER
Gościem na otwarciu nowej przychodni był dr Tomasz Stengert  ZDJĘCIE: WOJCIECH SZNER
Gościem na otwarciu nowej przychodni był dr Tomasz Stengert ZDJĘCIE: WOJCIECH SZNER
Bóle kręgosłupa stały się już tak powszechne, że można je uznać za chorobę społeczną. Cierpią na nie głównie ludzie prowadzący siedzący tryb życia i nie uprawiający żadnych sportów.

Bóle kręgosłupa stały się już tak powszechne, że można je uznać za chorobę społeczną. Cierpią na nie głównie ludzie prowadzący siedzący tryb życia i nie uprawiający żadnych sportów.

W ubiegłym tygodniu uroczyście otwarto Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Vita Med+", specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu wszelkich dolegliwości związanych z kręgosłupem. Jako jedyny na Śląsku będzie stosować uznaną na świecie metodę McKenziego, która pozwala uniknąć ryzykownego leczenia operacyjnego.

Gościem honorowym był dr Tomasz Stengert, ortopeda - traumatolog, specjalista rehabilitacji medycznej i licencjonowany instruktor Międzynarodowego Instytutu McKenziego, który przyjechał z Poznania. Wcześniej o nowej metodzie diagnozowania i leczenia kręgosłupa opowiedział podczas wykładu w Szpitalu Wojewódzkim w Tychach. Zapoznał zaproszonych gości z najnowszymi trendami w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa.
- U ponad 90 procent pacjentów bóle kręgosłupa mają podłoże mechaniczne i powstają w wyniku przeciążenia jego struktur. Najbardziej na ból narażony jest odcinek lędźwiowo - krzyżowy. Kręgosłup powinien być w tej części wygięty do przodu. Gdy długo siedzimy w niewłaściwy sposób lub pracujemy w nieergonomicznej pozycji powstaje kyfoza czyli wygięcie kręgosłupa w łuk ku tyłowi. Co może stwarzać dolegliwości bólowe - wyjaśnia dr T. Stengert.
Od kilku lat skuteczną i uznaną na świecie metodę leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa stosuje nowozelandzki fizjoterapeuta Robin McKenzi. Odkrył on, że skoro większość dolegliwości bólowych kręgosłupa mają podłoże mechaniczne, to należy je leczyć również w sposób mechaniczny, a nie farmakologiczny. W Polsce metodę tę popularyzuje dr Stengert, a w Tychach jego uczeń lek. med. Jacek Bil - ortopeda, traumatolog, magister rehabilitacji, który zanim został uwierzytelnionym terapeutą zdał międzynarodowy egzamin Instytutu McKenziego.
- Naszym marzeniem jest stworzenie w Tychach ośrodka ortopedyczno - rehabilitacyjnego, w którym pacjenci mieliby zapewnioną kompleksową opiekę. Myślę, że nam się to uda. Bardzo dobrze układa się nam współpraca z oddziałem ortopedycznym Szpitala Wojewódzkiego w Tychach. Merytoryczną opiekę nad placówką sprawują ordynator dr n. med. Andrzej Mrowiec i jego zastępca lek. med. Bogusław Musiał. Mam nadzieję i ambicję stworzyć ośrodek, który będzie wizytówką i dumą Tychów - powiedział nam współwłaściciel ośrodka Jacek Bil.

Poradnia ma kontrakt ze Śląską Regionalną Kasą Chorych, dlatego pacjenci ze skierowaniem będą przyjmowani bezpłatnie. W nowej placówce przy ul. Budowlanych 62 dla wygody chorych otwarto też sklep i wypożyczalnię sprzętu ortopedycznego. Na miejscu jest terapeuta, który doradzi i dobierze odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny. Przyjmuje również lekarz rodzinny.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto