Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Dzień, w którym przypominamy wszystkim ofiarom, że nie są same i mogą wołać o pomoc!

Karolina Kos
Karolina Kos
25 listopada, to bardzo ważny dzień w budowaniu świadomości społeczeństwa na temat przemocy wobec kobiet. To dzień, w którym apelujemy do wszystkich pokrzywdzonych, nie tylko kobiet, aby nie bali się prosić o pomoc. Ten pierwszy krok, w walce o siebie i swoich bliskich, jest zawsze najtrudniejszy. Jednak czym on jest jest, w perspektywie spokoju dalszego życia? Wokół Was naprawdę są ludzie, którzy chcą Wam pomóc!

Dlaczego akurat 25 listopada?
Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, przypadający na 25 listopada, to symboliczna data. Tego dnia w 1960 roku, śmierć poniosły siostry Mirabal. Aktywistki i działaczki opozycji, walczące z reżimem generała Dominikany - Rafaela Leonidasa Trujillo, zostały skatowane na śmierć, przez wysłanników dyktatora. Na ich cześć ten właśnie dzień, Organizacja Narodów Zjednoczonych w 1999 roku, ustanowiła międzynarodowym dniem walki z przemocą wobec kobiet.

Jak rozpoznać przemoc?
Każda sytuacja, w której jesteście poniżani, ośmieszani, czy wyzywani powinna być dla Was sygnałem ostrzegawczym. Nie jest powiedziane, że aby zakwalifikować czyn do aktu przemocy, ktoś musi dokonać wobec Was fizycznego ataku, czy (niechcianego) kontaktu fizycznego.

Z punktu prawnego, przemoc to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób (...), w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą (art. 2 pkt. 2 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie).

Cechy charakterystyczne przemocy

  • intencjonalność– zamierzone działanie człowieka, które ma na celu kontrolowanie i podporządkowanie osoby,
  • nierówność sił – w relacji jedna ze stron ma przewagę nad drugą, ofiara jest słabsza, a sprawca silniejszy,
  • naruszanie praw i dóbr osobistych – sprawca wykorzystuje swoją przewagę i narusza podstawowe prawa ofiary (prawo do nietykalności fizycznej, godności, szacunku),
  • powodowanie cierpienia i bólu – sprawca naraża zdrowie ofiary na poważne szkody, również zagrażające jej życiu, doświadczanie bólu i cierpienia sprawia, że ofiara ma mniejszą zdolność do samoobrony.

Rodzaje przemocy
Przemoc, tak ogólnie, klasyfikuje się na cztery grupy. Pośród nich wyróżnia się przemoc: fizyczną, psychiczną, seksualną, ekonomiczną oraz zaniedbanie. Szczególnym rodzajem przemocy, jest ta zaobserwowana w gronie najbliższych, bądź w rodzinie. Osoba krzywdzona poddawana jest szeregom zabiegów – celowych i systematycznych, które mają zmienić jej przekonania, postawy, uczucia, potrzeby, by działały zgodnie z oczekiwaniami sprawcy. Najczęstszymi technikami, które stosują oprawcy są, m.in.: izolacja, doprowadzanie do wyczerpania, wywoływanie lęku i naprzemienność kary i nagrody. Dlatego, jeśli uważasz, że ktoś traktuje Cię w ten sposób bez Twojej zgody, reaguj.

Przypadków takich, jak Twój, jest wiele
Jak podaje dr Grzegorz Skrobotowicz: „Dane statystyczne Komendy Głównej Policji w Polsce, wskazują, że w 2020 r. liczba osób, co do których istnieje podejrzenie, że zostały dotknięte przemocą, wyniosła 85.575 osób, w tym 62.866 stanowiły pełnoletnie kobiety (ok. 73,5% całej populacji), (...) Przemoc wobec kobiet, popełniana niejednokrotnie w „zaciszu czterech ścian” często pozostaje nieuchwytna, ponieważ ofiary – kobiety, boją się zgłosić tego faktu na Policję lub do prokuratury."

Gdzie szukać pomocy?
Zwalczanie przemocy oraz realne niesienie pomocy osobom dotkniętym przemocą i ich rodzinom jest procesem realizowanym przez różne instytucje i służby społeczne. Zajmują się tym między innymi: policja, prokuratura, pomoc społeczna (w tym ośrodki pomocy społecznej, Specjalistyczne Ośrodki Wsparcia dla Ofiar Przemocy, Ośrodki Interwencji Kryzysowej), Miejskie, bądź Gminne Komisje Rozwiązywanie Problemów Alkoholowych, służba zdrowia.

Telefony zaufania
800 120 002- Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
116 111 - Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży
22 828 11 12 - Telefon Zaufania dla Ofiar i Sprawców Przemocy Seksualnej
720 720 020 - Linia pomocy sexed.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto