Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Teatru w Tychach. Dzieci z Bullerbyn. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Dzieci z Bulerbyn w Teatrze Małym w Tychach
Dzieci z Bulerbyn w Teatrze Małym w Tychach Jolanta Pierończyk
27 marca jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Teatru. W Teatrze Małym w Tychach na tę okazję wybrano produkcję własną - świetny spektakl pt. "Dzieci z Bullerbyn" z udziałem Andrzeja Warcaby, aktora Teatru Śląskiego w Katowicach. Wcześniej jednak dyrektor Paweł Drzewiecki odczytał orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru 2023 autorstwa egipskiej aktorki Samihy Ayoub.

Jest mi niezmiernie miło spotkać się z państwem w tym szczególnym dniu dla teatru i ludzi kultury, Cieszę się, że są z nami wieloletni dyrektor Teatru Małego, pan Tomasz Kordon, i jego zastępczyni, pani Ewa Iwańciów. Przez wiele lat to państwo w duecie dbali o rozwój kulturalny mieszkańców Tychów i sam z tego niejednokrotnie korzystałem, za co bardzo dziękuję

- powiedział Maciej Gramatyka, pierwszy zastępca prezydenta Tychów.

Na ręce dyrektora Teatru Małego w Tychach, Pawła Drzewieckiego, złożył podziękowania dla całego zespołu Teatru za pracę i "dzielenie się swoją pasją i przenoszenie widzów w świat marzeń".

- Przychodzimy tu, by przejść do innego, wymarzonego świata. Dziękuję za to wszystko, co robicie dla nas, widzów - dodał Maciej Gramatyka.

Zapowiadając przedstawienie pt. "Dzieci z Bullerbyn", dyrektor Paweł Drzewiecki, uzasadnił taki, a nie inny wybór.

Pomyślałem sobie, że istotne są dwa kryteria wyboru. Po pierwsze - żeby jak najszersza rzesza widzów mogła zasiąść na widowni, więc musi to być przedstawienie prezentowane na dużej scenie, po drugie - to przedstawienie jest przedstawieniem absolutnie familijnym, międzypokoleniowym. Chcemy, by było oglądane przez dzieci w obecności ich rodziców i dziadków, którzy mogą wracać do swojego dzieciństwa poprzez jedną z ukochanych lektur. Z tego powodu zależało nam na prezentacji tego przedstawienia, które dziś zagramy na tej scenie po raz 27. Obejrzało je już kilkanaście tysięcy widzów. W dzisiejszym przedstawieniu po raz pierwszy na scenie pojawi się reżyserka, Joanna Białoń, w zastępstwie za aktorkę kreującą rolę wytwornej pani

- mówił dyrektor Paweł Drzewiecki, po czym dopełnił teatralny obyczaj związany z Międzynarodowym Dniem Teatru, odczytując orędzie łączące cały świat teatru.

Orędzie jest pisane co roku przez innego światowego artystę. W tym roku autorką jest egipska aktorka, Samiha Ayoub, która w swoim tekście zacytowała Konstantego Stanisławskiego ( „Nigdy nie wchodź na scenę z błotem na stopach. Zostaw swoje brudy na zewnątrz. Pozbądź się swoich małych zmartwień i wszystkiego, co odwraca twoją uwagę od sztuki").

Orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru 2023 autorstwa egipskiej aktorki Samihy Ayoub

Piszę do Was to przesłanie w Międzynarodowy Dzień Teatru i choć czuję się ogromnie szczęśliwa, że do Was przemawiam, jednocześnie drżę z powodu cierpienia, którego wszyscy – artyści teatralni i nieteatralni – doświadczamy […]. Niepewność jest skutkiem tego, z czym musimy mierzyć się wobec licznych konfliktów, wojen i katastrof naturalnych. Niszczą one nasz świat materialny, duchowy i rujnują życie psychiczne.

Mówię do Was dzisiaj, czując jednocześnie, że świat stał się samotną wyspą lub statkiem we mgle, który składa żagle i dryfuje bez sternika i punktów orientacyjnych. Kontynuuje jednak podróż z nadzieją, że dotrze do bezpiecznej przystani po długiej, morskiej wędrówce.

Świat nigdy nie był tak zjednoczony i podzielony zarazem. W tym tkwi dramatyczny paradoks naszej współczesności. Z jednej strony szybkość informacji i nowoczesna komunikacja przełamały wszelkie bariery geograficzne. Z drugiej dzisiejsze konflikty i napięcia przekroczyły granice logicznego myślenia, tworząc fundamentalną rozbieżność, która oddala nas od prawdziwej esencji życia.

Teatr w swojej pierwotnej formie to działanie oparte właśnie na fundamencie człowieczeństwa, jakim jest życie. Jak mawiał Konstanty Stanisławski: „Nigdy nie wchodź na scenę z błotem na stopach. Zostaw swoje brudy na zewnątrz. Pozbądź się swoich małych zmartwień i wszystkiego, co odwraca twoją uwagę od sztuki”. Wchodząc na scenę, wnosimy na nią pojedyncze życie, które ma zdolność pomnażania energii. Ożywia ona innych, sprawia, że rozkwitają i stają się bogatsi wewnętrznie.

To, co robimy w teatrze jako dramaturdzy, reżyserzy, aktorzy, scenografowie, poeci, muzycy, choreografowie i technicy, wszyscy bez wyjątku, to akt tworzenia życia, które nie istniało, zanim nie weszliśmy na scenę. To życie zasługuje na troskę. Zasługuje na opiekuńczą dłoń, która je trzyma, kochającą pierś, która je obejmie, łagodne współodczuwające serce i trzeźwy umysł pozwalający przetrwać.

Nie przesadzam mówiąc, że to, co robimy na scenie jest aktem powoływania życia z nicości: jak palący się żar, który świeci w ciemności, rozjaśniając mrok nocy i rozgrzewając jej chłód. To my dajemy życiu jego wspaniałość. To my je ucieleśniamy. To my sprawiamy, że jest pełne witalności i znaczenia. Dostarczamy narzędzi do jego zrozumienia. Używamy światła sztuki, by stawić czoła ciemności ignorancji i ekstremizmu. Wyznajemy doktrynę życia po to, by mogło się rozprzestrzeniać. Nasz wysiłek, czas, pot i łzy, krew i nerwy, wszystko, co mamy, służą temu wyższemu celowi. Broniąc prawdy, dobra i piękna, wierzymy, że życie zasługuje na to, by być przeżywanym.

Dzisiaj przemawiam do Was nie tylko po to, żeby celebrować święto ojca wszystkich sztuk - teatru. Zapraszam Was by wspólnie, stanąwszy ręka w rękę i bark w bark, wykrzyknąć pełnymi głosami (tak jak na scenach naszych teatrów), by świat poszukał w sobie zagubionej istoty ludzkiej. Niech nasze słowa wybrzmią, budząc sumienie całego świata, prosząc o wolnego, tolerancyjnego, kochającego, współczującego, delikatnego i akceptującego człowieka. Odrzućmy podły wizerunek brutalności, rasizmu, krwawych konfliktów, jednostronnego myślenia i ekstremizmu. Ludzie chodzą po tej ziemi i pod tym niebem od tysięcy lat, i będą kontynuować swoją wędrówkę. Wyjdźmy zatem z bagna wojen i krwawych konfliktów – zostawmy je u drzwi sceny. Może wtedy zamglone wątpliwościami człowieczeństwo stanie się na nowo kategorycznym pewnikiem. Bądźmy znowu dumni, że jesteśmy ludźmi, braćmi i siostrami.

Naszą misją […] od pierwszego występu aktora na scenie jest stała konfrontacja z tym, co brzydkie, krwawe i nieludzkie. Naprzeciw stawiamy wszystko, co piękne, czyste i humanitarne. Mamy zdolność rozsiewania życia. Pomnażajmy je razem dla dobra zjednoczonego świata i ludzkości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto