Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejska Galeria Sztuki Obok w Tychach pod kierunkiem Wojciecha Łuki ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Miejska Galeria Sztuki Obok w Tychach. Wojciech Łuka w galerii, do której wprowadził sofy do siedzenia
Miejska Galeria Sztuki Obok w Tychach. Wojciech Łuka w galerii, do której wprowadził sofy do siedzenia Jolanta Pierończyk
Miejska Galeria Sztuki Obok pod kierunkiem Wojciecha Łuki trwa od 1 października 2019 r. Jedną z inicjatyw nowego kierownika jest Galeria na Szelkach.

Czwarty miesiąc funkcjonowania Miejskiej Galerii Sztuki Obok pod nowymi rządami. Od 1 października 2019 r. prowadzi ją Wojciech Łuka, artysta plastyk, w przeszłości plastyk miejski.

Postawiłem na różnorodność. Żeby każdy znalazł tu coś dla siebie. Zależy mi też na prestiżu tego miejsca

– mówi nowy kierownik, który stara się też, by ekspozycje były tłem dla różnych wydarzeń. I tak odbyła się tu na przykład gala wręczania nagród w konkursie Społecznik Roku.

W galerii Obok zaprezentowali się artyści z Korei Południowej, którzy za pieniądze rządu swojego kraju promują w świecie swoją kulturę. I taki pokaz odbył się m.in. właśnie w tyskiej galerii Obok. Były koreańskie tańce oraz prezentacja koreańskiej kaligrafii.

Nowy kierownik stara się też, by coś działo się również w przestrzeni wokół galerii. Odbyła się tu już wystawa prac osób niepełnosprawnych umysłowo, odbywają się zajęcia plastyczne dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Nade wszystko powstała jednak całkiem nowa inicjatywa: Galeria na Szelkach. Są to wystawy sztuki w trolejbusach. Wernisaże odbywają się w dwóch miejscach: w samej galerii Obok, a następnie w podstawionym pod Pasaż Kultury Andromeda trolejbusie.

W trolejbusie prezentujemy oczywiście reprodukcje. Po trzy w każdym, czyli w sumie po mieście jeździ 30 reprodukcji zachęcających do obejrzenia oryginałów w „Obok”

- mówi Wojciech Łuka.

W tej chwili jest to wystawa pt. „Zapis obecności” prof. Anny Kowalczyk-Klus i dr Weroniki Siupki. Finisaż zaplanowany jest na 17 stycznia o godz. 11. W programie - warsztaty z dr. Weroniką Siupką.

31 stycznia o godz. 18 otwarta zostanie nowa wystawa. Będą to dzieła Leszka Żegalskiego.

Na ten rok zaplanowane są m.in. wystawy cybergrafii pt. „Martwe z natury” Ryszarda Czernowa, tyszanina (5-21 czerwca) oraz urodzinowa wystawa rzeźb nestora śląskiego rzeźbiarstwa, Augustyna Dyrdy, który 4 lipca skończy 94 lata. Jego autorstwa są m.in. niedźwiadki w parku przy Edukacji czy Żyrafa w parku przy Urzędzie Miasta. Wernisaż odbędzie się 3 lipca.

Na przełomie roku (11 grudnia-8 stycznia) ma się odbyć wystawa Tychy Art, dla tyskiego środowiska artystycznego. Ma to być konkurs Tyska Praca Roku. W marcu zobaczymy kolejną wystawę Tychy Press Photo.

Niezależnie od wystaw, w galerii Obok trwa także cykl comiesięcznych, bezpłatnych wykładów pt. „To jest sztuka” dr Katarzyny Czapli-Durskiej. Najbliższy, 6 lutego, o godz. 17 zatytułowany jest „Leonardo. Geniusz z Vinci”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto