Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież je śmieci, nie uprawia sportu i cały czas gra w gry w telefonie

Agata Pustułka
123RF
Niby wiedzą, co dla nich dobre, zdrowe, a teoria nie idzie w parze z praktyką. Sprawdziły to dr Karina Leksy i dr Katarzyna Borzucka-Sitkiewicz z Katedry Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Śląskiego.

Młodzież je śmieci, nie uprawia sportu i cały czas gra w gry w telefonie

Rośnie nam pokolenie nieświadome zagrożeń cywilizacyjnych. Czas spędzają głównie przy komputerze, nie jedzą śniadań, nie zdają sobie sprawy, że nieprawidłowe odżywianie się, brak aktywności fizycznej i otyłość mogą doprowadzić do raka. Takie wnioski płyną z badań, które przeprowadzonych w bytomskich szkołach podstawowych, w ramach przyznanego grantu Polskiej Ligi Walki z Rakiem „Onkogranty II”.

Z diagnozy zachowań żywieniowych młodzieży wynika, że ponad jedna czwarta uczniów je nieregularnie, zwykle trzy posiłki w ciągu dnia, co sprzyja nadwadze. Ponad połowa je śniadanie każdego lub niemal każdego dnia, ale jednocześnie 28 proc. badanych nigdy nie jada śniadań w domu lub robi to rzadziej niż 1 raz w tygodniu.

Nieco lepiej wyglądają statystyki, jeśli chodzi o drugie śniadanie. Tu już nie ma zmiłuj się - w brzuchu burczy. Najgorsze jest jednak podjadanie, do którego przyznało się prawie 22 proc. nastolatków. Tylko połowa je posiłki wspólnie z rodzicami codziennie lub prawie codzienne. Bardzo źle wypadają statystyki, jeśli chodzi o spożywanie owoców i warzyw.

Tylko co piąty uczeń częściej niż raz dziennie sięga po owoce, a zaledwie 12 proc. badanej młodzieży spożywa warzywa częściej niż 1 raz w ciągu dnia.

- Młodzież nie pije mleka, nie je nabiału. Niemal połowa badanych nie spełnia rekomendacji żywieniowych w zakresie dziennej zalecanej ilości spożycia mleka i jego przetworów - ocenia Katarzyna Borzucka-Sitkiewicz.

Młodzież „kocha” za to tłuszcze zwierzęce i nie ma dnia, by nie sięgnęła po masło, tłuste wędliny, czy mięso. Ryby znajdują się na samym końcu listy.

Czy wierzyć naszym ankietowanym, że niemal połowa z nich unika częstego spożywania żywności typu fast food (np. hamburgery, frytki, pizza, kebab), a 8,4 proc. respondentów mówi, że nigdy tego nie robi? Ankiety były wszak anonimowe i jeśli to prawda, to jest jeszcze nadzieja, że młodzież zmieni swoje preferencje żywieniowe. Podobnie rzecz się ma z solonymi przekąskami: chipsami i orzeszkami. Cóż, oby tak było, choć wszyscy przypominamy sobie wielką rewolucję, gdy ze sklepików szkolnych na chwilę zniknęło śmieciowe jedzenie. Jakież były protesty.

Z jednej strony chipsy precz, ale z drugiej ponad jedna trzecia badanych pije kilka razy w tygodniu lub o zgrozo, codziennie coca-colę lub inne słodzone napoje.

Niestety, młodzież niewiele wie o tym, że śmieciowe odżywianie, otyłość sprzyja nowotworom. Młodzi ludzie najczęściej w tym kontekście wskazywali na używki (papierosy, alkohol, narkotyki/dopalacze) jako czynniki ryzyka chorób onkologicznych.

Nawyki żywieniowe polskich nastolatków są złe. Piją słodkie napoje i nie wyobrażają sobie dnia bez tłustych potraw.

  • 60 proc. badanych nastolatków wypija zalecane minimum 1,5 litra wody dziennie
  • 52 proc. respondentów spożywa tłuszcze zwierzęce, m.in. masło, niemal każdego dnia
  • 25 proc. badanych nastolatków spożywa codziennie produkty o wysokiej zawartości cukru, m.in. słodkie napoje
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto