Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na osiedlu Południe w Radomiu będzie węzeł przesiadkowy. Projekt już zlecony, a pieniądze na budowę będą z programu Polska Wschodnia

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Nowy węze przesiadkowy ma być budowany na osiedlu Południe w Radomiu, na miejskich działkami między blokami spółdzielni Inżynieria a parkingiem Park & Ride.
Nowy węze przesiadkowy ma być budowany na osiedlu Południe w Radomiu, na miejskich działkami między blokami spółdzielni Inżynieria a parkingiem Park & Ride. Tadeusz Klocek
Węzeł przesiadkowy ma powstać na radomskim osiedlu Południe, w pobliżu parkingu Park & Ride i przyszłej stacji kolejowej Radom Południowy. Będzie tam pęta autobusowa, ale z zadaszonymi peronami. Ma stanąć także budynek socjalny dla kierowców, pierwszy w Radomiu. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji wybrał już firmę, która wszystko zaprojektuje. To jedno z zadań w ramach programu Polska Wschodnia.

Na osiedlu Południe w Radomiu będzie węzeł przesiadkowy. Zlecili projekt

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji poinformował właśnie, że rozstrzygnął przetarg na budowę pętli przesiadkowej na osiedlu Południe. O zamówienie starały się trzy firmy, z Grójca i Katowic w Polsce oraz z Nanterre we Francji. Najtańszą ofertę opiewająca na 311 tysięcy złotych złożyła spółka MT-Projekt z Grójca. Wprawdzie kwota przeznaczona na realizację tego zadania wynosiła 303,5 tysiąca złotych, lecz udało się ją zwiększyć i postępowanie przetargowe zostało już rozstrzygnięte.

Węzeł przesiadkowy - perony dla autobusów, wiaty dla pasażerów

Jak informuje Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji węzeł przesiadkowy będzie budowany pomiędzy blokami spółdzielni Inżynieria (przy ulicy Sycyńskiej), parkingiem Park & Ride a ulicą Walentynowicz, czyli południową obwodnicą Radomia. To w pobliżu dzisiejszego przystanku autobusowego przy ulicy Sycyńskiej na osiedlu Południe.

Mają tam być trzy betonowe stanowiska postojowe. Na każdym peronie ma być podświetlona wiata przystankowa i tablica Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej oraz linie naprowadzające dla niewidomych. Na jednym ze stanowisk odjazdowych stanie maszt do ładowania autobusów elektrycznych.

Dodatkowo zaprojektowane będą chodniki i ścieżki rowerowe. Także dojście w kierunku planowanej kładki nad obwodnicą południową Radomia, którą będzie można dojść do nowej stacji kolejowej Radom Południe, która ma być budowana.

Przy pętli powstanie także pierwszy w Radomiu tak zwany punkt socjalny dla kierowców. Czyli pawilon z toaletą, miejscem na odpoczynek, zjedzenie posiłku, czy zrobienie herbaty, albo kawy. Ma tam być wybudowana także wiata dla rowerów. Ma też stanąć biletomat.

Trzeba będzie także przebudować ulicę boczną od Sycyńskiej, którą będzie dojazd do nowego węzła przesiadkowego. Drogę trzeba będzie poszerzyć i wzmocnić, tak aby mogły nią jeździć autobusy. Na wysokości aktualnie funkcjonującego przystanku końcowego przy ulicy Sycyńskiej ma powstać para nowych przystanków przelotowych, z których będą korzystać okoliczni mieszkańcy.

Zobacz też:

Węzeł przesiadkowy i projekt Polska Wschodnia dla Radomia

To zadanie ma być finansowane z dotacji w ramach programu Polska Wschodnia. Radom po raz pierwszy skorzysta z pieniędzy. To 45 milionów euro, które trzeba wykorzystać do 2028 roku. Aby wystąpic o pieniądze trzeba mieć dokumentację projektową, którą właśnie zleca Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji.

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji za pieniądze z programu Polska Wschodnia planuje też wiele innych inwestycji. Wszystkie są w Planie Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, który był konsultowany z mieszkańcami.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto