Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nabożeństwo ekumeniczne w katedrze ewangelickiej w Katowicach. „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc" - usłyszeli wierni

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Katowice. Nabożeństwo ekumeniczne w katedrze ewangelickiej

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Katowice. Nabożeństwo ekumeniczne w katedrze ewangelickiej Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
„Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc” - pod takim hasłem odbywa się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021. W niedzielę, 24 stycznia, w katedrze ewangelickiej w Katowicach, zostało odprawione główne nabożeństwo ekumeniczne na Śląsku. Słowo Boże wygłosił abp Abel z Kościoła prawosławnego, a w obecni byli biskupi katoliccy i luterańscy.

W głównym nabożeństwie ekumenicznym w katedrze ewangelickiej Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach uczestniczyli m.in.:

  • abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki,
  • bp Grzegorz Kaszak, biskup diecezjalny z Sosnowca,
  • bp Andrzej Czaja, biskup diecezjalny z Opola,
  • bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP,
  • oraz bp Marian Niemiec, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach,
  • abp Abel, biskup Kościoła prawosławnego w Polsce.

Jak wyjaśnia bp Marian Niemiec, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach, ów obfity owoc to owoc tolerancji i akceptacji, zrozumienia, chęci lepszego poznania się, wsparcia i pomocy w potrzebie.

- Chodzi o miłość, jakiej uczył Jezus. Jest w niej miejsce na przyjmowanie wszystkich, akceptację człowieka takiego, jakim jest, z jego słabościami, upadkami, smutkami i radościami. Miłość podnosi, przytula, przebacza. Miłość nie odrzuca, nie depcze godności, nie wywyższa się - podkreśla bp Niemiec.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odzwierciedla stan ekumenii w danym regionie. Jest podsumowaniem działalności i stosunków ekumenicznych, jak również nabraniem nowych sił, energii do dalszych działań.

- Modlimy się razem i modlimy się jedni za drugich - mówi duchowny luterański. - Być może czas imponującego ekumenicznego przełomu się skończył i teraz należy wykorzystać powstałą bazę normalizacji. Śląsk ma wszelkie podstawy, by rozbudzonego ducha ekumenicznego i wypracowanych ustaleń nie gasić i nie zapominać, ale w ich mocy i treści kształtować nową, lepszą rzeczywistość. Kościoły mają dobre podstawy, by budować pojednaną różnorodność i jednym głosem stawać w obronie życia, godności człowieka i chrześcijańskiej wiary - uważa bp Niemiec.

Jak podkreśla, ekumenizm nie jest jakimś dodatkiem i uzupełnieniem tradycyjnego działania Kościoła, lecz należy on w sposób organiczny do całości jego życia i istnienia w świecie, dlatego winien tę całość przenikać i z niej wyrastać jak owoc ze zdrowego i kwitnącego drzewa, które osiąga pełnię życia.

Z kolei podczas centralnego nabożeństwa Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021, które odbyło się 23 stycznia, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec porównał podzielone chrześcijaństwo do orkiestry składającej się z różnych sekcji pod dyrekcją jednego dyrygenta.

– Podstawowym utworem, który mamy grać, to utwór miłości. Miłości Boga do człowieka i człowieka do Boga. A nie można kochać Boga nie kochając ludzi – podkreślił zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce.

Podkreślił, że chrześcijanie jako Kościół Chrystusa powinni wnosić na świat miłość.

– Wszystkie czyny, słowa, które są pełne nienawiści, wrogości, agresji, wykluczania, ksenofobii, fanatyzmu, nawet wtedy, gdy wypowiadane są niby w imieniu Jezusa, nie pochodzą od Niego. Bóg jest miłością – powiedział bp Samiec.

Nawiązując do wydarzeń minionego roku, epidemii, która spowodowała, że zmarło tak wiele osób, bp Samiec zastanawiał się nad jednością chrześcijan w kontekście śmierci i wieczności.

– Czy w obliczu śmierci dążenie do jedności chrześcijan jest ważne? Nie wiem, nie mnie to oceniać. Ale wiem, że niezależnie od wyznania, do którego należymy, idziemy do niepodzielonego nieba. Chrystus nie przygotował w Królestwie Ojca sektorów dla różnych rodzin czy grup chrześcijańskich – podkreślił bp Samiec.

Nabożeństwo centralne odbyło się 23 stycznia w rzymskokatolickiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi. Wzięli w nim udział przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich w Polsce:

  • abp Grzegorz Ryś (rzymskokatolicki metropolita łódzki),
  • bp Jerzy Samiec (zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej),
  • bp Andrzej Malicki (zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego i sekretarz PRE),
  • bp Marek Izdebski (biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i skarbnik PRE),
  • bp Jan Cieślar (zwierzchnik diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego),
  • bp M. Włodzimierz Jaworski (zwierzchnik diecezji śląsko-łódzkiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów),
  • bp Atanazy (zwierzchnik diecezji łódzko-poznańskiej Kościoła Prawosławnego),
  • pastor Roman Baranowski (reprezentant przewodniczącego rady Kościoła Chrześcijan Baptystów),
  • ks. Mariusz Łukaszewski (reprezentant biskupa Kościoła Polskokatolickiego),
  • a także inni duchowni i wierni chrześcijanie różnych wyznań.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto