Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi kolejna edycja Industriady

Arkadiusz Nauka, Magdalena Mikrut-Majeranek
Szum maszyny parowej, stukot kół, syreny fabryk, dzwonki wind - to wszystko będziemy mogli usłyszeć już 10 czerwca podczas 8. edycji Industriady. Na Szlaku Zabytków Techniki w tym roku znalazło się 47 obiektów w 28 miastach województwa śląskiego. Są też debiuty. Na mapie Industriady pojawiła się była fabryka obrabiarek w Dąbrowie Górniczej, a także hutnicze osiedle w Rybniku.

Tegorocznym motywem przewodnim jest rytm maszyn. - To będzie niezwykła podróż po Szlaku Zabytków Techniki. Większość prezentowanych wydarzeń kulturalnych będzie odwoływało się do przestrzeni duchowej i pokazywało w jaki sposób rytm maszyn zmienił nasz świat - wyjaśnia Marek Zieliński, dyrektor Ars Cameralis Silesiae Superioris, jednej z 11 instytucji kultury zaangażowanych w organizację tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki.

- Podczas tegorocznej edycji Industriady każdy uczestnik znajdzie coś ciekawego dla siebie. Będzie moc atrakcji dla dzieci i dorosłych - dodaje Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Inauguracja Industriady odbędzie się 9 czerwca w Chorzowie na terenie wokół wieży Szybu Prezydent. Wszystko ma się zacząć o godzinie 18.30. - Chorzów jest świetnym miejscem do tego, aby otworzyć Industriadę. Spektakularna przestrzeń w kompleksie „Sztygarka” jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na Szlaku Zabytków Techniki - tłumaczy Adam Kowalski, zastępca dyrektora Regionalnego Instytutu Kultury. - Rozpoczniemy widowiskiem muzycznym pt. INDUstrument, które będzie opowiadało historię relacji człowieka i przemysłu - dodaje Kowalski. Dzień przed Industriadą będzie można zwiedzać obiekty m.in. w Cieszynie, Bytomiu, Katowicach, Siemianowicach Śląskich i Zabrzu. Wielki finał Industriady ma się odbyć 10 czerwca na terenie Centrum Edukacji i Biznesu w kompleksie Nowe Gliwice. W tym miejscu będziemy mogli podziwiać inspirowane przemysłem widowisko plenerowe „Podniebna podróż” Teatru Tol. Spektakl poprzedzą koncerty młodych zespołów i artystów związanych ze Śląskiem oraz projekcja multimedialna, inspirowana obrazami przemysłowej historii Górnego Śląska, prezentowane na elewacji jednego z zabytkowych budynków.

- Industriada daje bardzo dużo dobrego naszemu regionowi, mieszkańcom. Kluczem do tego sukcesu jest dobra dbałość o zabytki realizowana przez samorządy - mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Festiwal tylko w ubiegłym roku zgromadził 90 tysięcy osób. Wydarzenie wybrano najlepszym produktem turystycznym Polski.

Miłośnicy industrialnych zabytków w Rudzie Śląskiej będą mogli zwiedzić Kolonię Ficinus. To historyczne osiedle robotnicze znajdujące się przy ul. Kubiny w Rudzie Śląskiej, które zbudowano w 1867 r. dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie Pokój).

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto