Niepełnosprawność, uzależnienia, demencja, przemoc, starość - gdzie szukać pomocy? Tychy wydały informatory

RED
„Osoby z demencją”, „Osoby z niepełnosprawnościami”, „Przeciwdziałanie uzależnieniom”, „Przeciwdziałanie przemocy”, „Savoire-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami”, „Seniorzy” – to nazwy sześciu informatorów, jakie wydał Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia UM Tychy.

Wydano 1 500 informatorów dla osób z demencją pt. „Osoby z demencją” , 3 500 tys.informatorów pt. „Osoby z niepełnosprawnościami” , 3000 informatorów pt. „Seniorzy”, po 2 000 sztuk „Przeciwdziałanie uzależnieniom” oraz „Przeciwdziałanie przemocy” oraz 1 000 informatorów pt. „Savoire-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami” .

- W informatorze dot. przeciwdziałaniu uzależnieniom i przemocy znajdziemy m.in. informacje dotyczące przebiegu procesu uzależnienia, profilaktyki, objawów nadużywania: alkoholu, narkotyków czy przemocy, metod przeciwdziałania i leczenia, konsekwencji fizjologicznych, psychologicznych, społecznych i zawodowych, metod leczenia, a także informacje o miejscach, w których można uzyskać pomoc – mówi Iwona Bińkowska, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Miasta Tychy.

Informator dla seniorów mówi o przywilejach i uprawnieniach dla seniorów, o ofercie dla nich (m.in. UTW, Biblioteka, MCK, MOSiR, siłownie plenerowe, kluby seniora), ale także o bezpłatnej pomocy prawnej,psychologicznej, badaniach, programach profilaktycznych realizowanych z myślą o seniorach na terenie miasta. Jest tam też wykaz ważnych numerów telefonów, adresach szpitali i przychodni zdrowia.

Informatory „Osoby z niepełnosprawnościami” i „Savoire-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami” zostały przygotowane przede wszystkim z myślą o osobach borykających się z różnymi dysfunkcjami, ale nie tylko

- Informatory powstały także z myślą o wszystkich, którzy, na co dzień mają kontakt z osobami niepełnosprawnymi. Znajdziemy w nich wiele ważnych i cennych informacji dotyczących m.in. możliwości wsparcia – finansowego, zdrowotnego i społecznego, form aktywności osób niepełnosprawnych oraz gdzie te osoby i ich bliscy mogą szukać potrzebnych na ten temat informacji – mówi Iwona Bińkowska.

Jedną z inicjatorek stworzenia informatora dla osób z demencją była Urszula Paździorek – Pawlik, lekarz i tyska radna.

- To nieprawdopodobnie potrzebny informator! Zgłaszają się do mnie rodziny osób, które są chore i widzę ich bezradność, bo nie wiedzą, jak się zachować, jak opiekować się chorymi rodzicami i gdzie szukać pomocy – mówi Urszula Paździorek- Pawlik i dodaje: Cieszę się, że wreszcie mogą znaleźć informacje na ten temat w jednym miejscu, zwłaszcza, że demencja to schorzenie, na które choruje coraz więcej osób, a w starzejących się społeczeństwach ten stan będzie się pogłębiał.

W publikacji można znaleźć informacje dotyczące symptomów choroby, diagnozy i sposobów leczenia demencji.

Informatory znajdziemy m.in. w Urzędzie Miasta, klubach seniora, Uniwersytecie Trzeciego Wieku, podczas warsztatów dla opiekunów osób z demencją, przychodniach zdrowia, w PZON-ie, MOPS-ie, OIK-u oraz wśród partnerów i organizacji współpracujących z wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych.

- Informatory, które oddajemy w ręce mieszkańców naszego miasta to efekt miesięcy pracy, zbierania informacji, konsultacji z ekspertami w dziedzinie przemocy, uzależnień, osób niepełnosprawnych czy lekarzy zajmujących się tematem demencji. Mam nadzieję, że będą one pomocą w radzeniu sobie z tak trudnymi problemami i dysfunkcjami, a osoby szukające pomocy znajdą w nich odpowiedzi na nurtujące ich pytania– mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Wszystkie te informatory, na które urząd miasta wydał ok. 36 tysięcy złotych znajdują się też w wersji elektronicznej na stronie http://umtychy.pl/programy-spoleczne.

Wzrost zakażeń. Będą szpitale tymczasowe

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie