Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła Agnieszka Borowska. Jastrzębianka statystuje w filmach. Pasjonuje się historią, a zwłaszcza powstaniem warszawskim ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
Agnieszka Borowska z Jastrzębia-Zdroju gra epizodyczne role w filmach znanych reżyserów. Jest statystką. Wkrótce zobaczymy ją w serialu Netflixa „Kibic”. Niektóre sceny nagrywano w Jastrzębiu, a do roli jednego z pseudokibiców zatrudniono… męża naszej bohaterki. Co ważne, Agnieszka pasjonuje się historią, a zwłaszcza powstaniem warszawskim. Jej prababcia od strony ojca była kuzynką Franciszka Xawerego Dunikowskiego.

Wszystkie role Agnieszki Borowskiej z Jastrzębia-Zdroju

Agnieszka Borowska została statystką po raz pierwszy, gdy zgłosiła się na casting do filmu swojej imienniczki Agnieszki Holland „Obywatel Jones”. Ponieważ ma bardzo słowiańska urodę, została wybrana - zagrała radziecką dziennikarkę i złapała bakcyla. Cyklicznie pojawia się w filmach fabularnych, teledyskach i paradokumentach.

- Myślę, że najciekawszym filmem, w którym statystowałam był właśnie „Obywatel Jones” z gwiazdami światowego formatu: Jamesem Nortonem, Vanessą Kirby i Peterem Sarsgaardem – wylicza Agnieszka.

Pojawia się na ekranie w przeróżnych sytuacjach. Była więźniarką w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze. Zagrała naukowca pracującego przy tworzeniu androidów i jest przy ich wybudzaniu.

Bogata, elegancka Angielka w bentley’u

- W jednym z seriali miałam okazję być bardzo bogatą panią i przejechać się piękną limuzyną marki Bentley. Mogłam cofnąć się do lat 30. ubiegłego wieku albo do lat 40, kiedy byłam elegancką Angielką. Jako tamtejsze uliczki z kamienicami posłużył katowicki Nikiszowiec – opowiada jastrzębianka.

Współpracowała kilka lat z Emilianem Kamińskim i jego teatrem Kamienica w Warszawie.

- Gościliśmy na Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach przez kilka lat z rzędu. Miałam też okazję celebrować liczne premiery w teatrze pana Emiliana, którego wspominam jako eleganckiego, dystyngowanego mężczyznę, wspaniałego aktora (zmarł 26 grudnia 2022 roku- red.) – podkreśla.

Pradziadek Bronisław Gedo – patriota, statysta w filmach

Jak dodaje, interesuje się historią, a zwłaszcza powstaniem warszawskim.

- Pojechałam na rocznicę do Warszawy na Powązki, żeby to zobaczyć, poznać ludzi. Moje zamiłowanie do historii z pewnością mam w genach po pradziadku Bronisławie Gedo, który także statystował w filmach, o czym dowiedziałam się później. Poznałam go z ekranu, bo zmarł w rok po moich narodzinach – zaznacza Agnieszka.

Bronisław Gedo pochodził z grodzieńczyny. Co ciekawe, jako wojskowy brał udział w ochranianiu akcji plebiscytowej na Górnym Śląsku w 1921 roku.. Podczas II wojny światowej znalazł się na terenach okupowanych przez Sowietów. Po układzie Sikorski – Majski znalazł się w szeregach wojsk polskich generała Władysława Andersa. Walczył m.in. pod Monte Cassino. Zmarł w 1981 roku. Zostawił po sobie ilustrowane wieloma zdjęciami pamiętniki.

- Był wielkim patriotą. Kochał Polskę, historię. To było niesamowite, gdy go zobaczyłam jako statystę w filmie – konkluduje Agnieszka Borowska.

Prababcia kuzynką Franciszka Xawerego Dunikowskiego

Od strony ojca jest spokrewniona z rodziną wielkiego rzeźbiarza, malarza i pedagoga - Franciszka Xawerego Dunikowskiego.

- Babcia mojego taty była z domu Dunikowska, czyli że była kuzynką Xawerego Dunikowskiego. Pamiętam ją, jak byłam jeszcze malutka. Teraz po latach, gdy oglądam portrety Dunikowskiego, widzę jego podobieństwo z prababcią – to są te same malutkie, czarne oczy. Drobna postura prababci bardzo przypomina mistrza Franciszka Xawerego – wskazuje jastrzębianka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto