Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy dotyczące ślubów kościelnych wywołują kontrowersje. Są pytania o seks.

Redakcja
Nowe przepisy kładą także duży nacisk na to, aby weryfikacja narzeczonych i ślub odbywały się w parafii, w której mieszka przynajmniej jedno z nich.

Zobaczcie, jak wygląda protokół przedślubny na kolejnych slajdach >>>
Nowe przepisy kładą także duży nacisk na to, aby weryfikacja narzeczonych i ślub odbywały się w parafii, w której mieszka przynajmniej jedno z nich. Zobaczcie, jak wygląda protokół przedślubny na kolejnych slajdach >>>
Nowe przepisy dotyczące ślubów kościelnych wchodzą w życie i wywołują kontrowersje. Narzeczeni planujący ślub w drugiej połowie tego roku muszą liczyć się z tym, że zostaną dokładniej przepytani przez księży. 1 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy prawa kanonicznego w zakresie przeprowadzenia rozmów kanoniczno-duszpasterskich z przyszłymi małżonkami. Już nie wystarczy odpowiadać na pytania księdza „tak” czy „nie”. Kapłani będą mieli za zadanie opisać sytuację narzeczonych. Będą pytać nie tylko o wiarę, ale także o zdrowie w aspekcie seksualnym, w tym impotencję, zaburzenia psychoseksualne, płodność czy zmianę płci.

Nowe przepisy zawierania małżeństw

Zmiany wprowadza "Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzeniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego." Nowe przepisy – jak przekonuje episkopat – są wyjściem naprzeciw zmieniającej się sytuacji społecznej. Katolicy coraz częściej zawierają małżeństwa z obcokrajowcami, wyznawcami innych obrządków i niewierzącymi. To także dostosowanie przepisów prawa partykularnego do zmieniającej się rzeczywistości cywilnoprawnej.

ZOBACZCIE FORMULARZ PYTAŃ DLA NARZECZONYCH

Kościół zmienił przepisy dotyczące zawierania małżeństw. Rozmowę z księdzem poprzedzi przysięga
Dekret dużo uwagi poświęca weryfikacji narzeczonych przez księży. Kandydaci na małżonków w kancelarii parafii powinni stawić się najpóźniej trzy miesiące przed zaplanowaną uroczystością. Po nowelizacji spotkania z duszpasterzem będą rozpoczynać się modlitwą, a młodzi będą odpowiadać na pytania pod przysięgą. Kapłan powinien więc przygotować na nie Pismo święte i krzyż.

Narzeczeni muszą liczyć się z tym, że poza podaniem danych osobowych, będą musieli odpowiedzieć na pytania o wiarę, światopogląd, a nawet o zdrowie w aspekcie seksualnym – impotencję, zaburzenia psychoseksualne czy płodność. Co ważne, na niektóre pytania przyjdzie im odpowiadać osobno. Ksiądz natomiast nie będzie mógł już ograniczyć się do wypełnienia formularzu, ale będzie musiał opisać sytuację narzeczonych.

"Ten wymóg uzasadniony jest jednym z ważniejszych celów badania kanonicznego, mianowicie ochroną przed dopuszczeniem do zawarcia nieważnego małżeństwa. Rozmowa na osobności sprzyja szczerej wypowiedzi." – czytamy w dekrecie.

Będzie trudniej o ślub poza swoją parafią

Nowe przepisy kładą także duży nacisk na to, aby weryfikacja narzeczonych i ślub odbywały się w parafii, w której mieszka przynajmniej jedno z nich. "Jeśli narzeczeni mają słuszne powody, by zawrzeć małżeństwo w parafii innej niż parafia ich stałego lub tymczasowego zamieszkania albo miesięcznego pobytu, winni uzyskać zezwolenie własnego proboszcza lub ordynariusza miejsca."

ZOBACZCIE, JAK WYGLĄDA PROTOKÓŁ PRZEDŚLUBNY

Nowe przepisy kładą także duży nacisk na to, aby weryfikacja narzeczonych i ślub odbywały się w parafii, w której mieszka przynajmniej jedno z nich.

Zobaczcie, jak wygląda protokół przedślubny na kolejnych slajdach >>>

Nowe przepisy dotyczące ślubów kościelnych wywołują kontrowe...

Ślub po nowemu: Wymagane dokumenty i przeszkody

Narzeczeni na spotkaniu z księdzem powinni przedstawić mu dowód osobisty, świadectwo chrztu, potwierdzenie przyjęcia sakramentu bierzmowania, świadectwo katechizacji szkolnej ("w uzasadnionych przypadkach – np. gdy chodzi o osoby starsze – proboszcz może zwolnić z obowiązku przedstawienia tego dokumentu."), ważne zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, świadectwo uczestnictwa w katechezie przedślubnej obejmujące także spotkania w katolickiej poradni rodzinnej.

Jeśli ksiądz stwierdzi zaistnienie tzw. przeszkód w zawarciu małżeństwa konieczne będzie dołączenie jeszcze "reskryptu odpowiedniej władzy kościelnej z udzieloną dyspensą od przeszkody (kan. 1078-1082). W określonych przepisami prawa przypadkach wymaga się pisemnego zezwolenia ordynariusza miejsca na zawarcie małżeństwa względnie na asystowanie przy nim".

Ślub a zmiana płci czy impotencja

Przeszkodą w zawarciu małżeństwa może być: choroba psychiczna, nałóg czy wprowadzenie w błąd co do intencji ślubu. Kapłan może też odmówić błogosławieństwa małżeństwa jeśli narzeczeni nie spełniają określonych prawem wymogów - np. odrzucają katolicką wizję małżeństwa jako nierozerwalnego lub sugerują, że małżeństwo nie jest dobrowolne.

Zgody na zawarcie ślubu kościelnego nie otrzyma także chory na impotencję czy narzeczony, który poddał się zabiegowi zmiany płci.

21. miejsce w naszym rankingu zajęła restauracja Patio-Park przy ul. Kościuszki w Katowicach.

Najpopularniejsze sale weselne na Śląsku [TOP 21]

Małżeństwa mieszane tak, ale tylko w wyjątkowych okolicznościach

Dekret w szczególnych przypadkach dopuszcza natomiast udzielania małżeństw katolikom z ochrzczonymi niekatolikami. Zaznacza jednak, że tylko "jeśli istnieje słuszna i rozumna przyczyna oraz wykluczone zostaje realne niebezpieczeństwo utraty wiary katolickiej przez katolickiego małżonka, a także zagwarantowane są jego prawa w odniesieniu do praktykowania wiary i wychowania potomstwa".

Po nowelizacji brak zgody księdza zostanie umieszczony w protokole, co oznacza, że narzeczeni mogą jej nie otrzymać także w innej parafii.

Nowe formularze protokołu przedślubnego znajdziecie w galerii artykuł. Wkrótce także komentarz przedstawiciela Konferencji Episkopatu Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto